Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (9)

Hadithi i 25-tė

Ebu Seid el Hudrij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Dėgjova tė Dėrguarin e Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, tė thotė: “Kush nga ju sheh njė tė keqe, le ta ndryshojė me dorė. E, nėse nuk mundet ta bėjė kėtė, atėherė me gjuhėn e tij dhe nėse nuk mundet ta bėjė kėtė, atėherė me zemrėn e tij, porse ky ėshtė imani mė i dobėt.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Pėrgjegjėsia e individit musliman pėr ta ndryshuar tė keqen.
Muslimani nuk merr pjesė tek e keqja.
Muslimanėt dallohen pėr nga mundėsitė e tyre pėr ndryshimin e sė keqes.
Besimi (imani) ėshtė disa shkallėsh.
Kush nuk e ndryshon tė keqen as me zemrėn e tij, kjo paraqet rrezik pėr tė.


Hadithi i 26-tė

Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se e ka dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, tė thotė: “Secili bir i Ademit ėshtė gabimtar, mirėpo gabimtari mė i mirė ėshtė ai qė pendohet." (Shėnon Tirmidhiu dhe ibn Maxhe)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Mangėsitė e secilit, sado tė devotshėm qofshin.
Njerėzit dallojnė mes tyre nė nėnshtrim (bindje) dhe nė mėkate.
Domosdoshmėria e shpejtimit tė pendimit dhe distancimi nga mėkatet.
Mėshira e gjerė e Allahut tė Lartėsuar.
Obligueshmėria e pendimit pėr tė gjitha mėkatet.
Tė mos e humbim shpresėn ndaj mėshirės sė Allahut tė Lartėsuar.
Pėrsėritja e pendimit sa herė qė bėhen mėkate.


Hadithi i 27-tė
Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur prej saj, thotė: “I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut, ka thėnė: “Mos i shani tė vdekurit, ngase ata tanimė kanė shkuar atje ku e kanė pėrgatitur vendin e tyre." (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Tė mos shahen tė vdekurit.
Tė mos u bėhet keq tė gjallėve.
Njeriu do tė japė llogari pėr atė qė ka vepruar.
Dorėzimi i ēėshtjes sė llogarisė sė njerėzve tek Allahu i Lartėsuar.
Sharja e tė vdekurve nuk u bėn dobi tė gjallėve.

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
23.11.2007

                                         www.klubikulturor.com