Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (1)

Hadithi i parė

Xhabir bin Abdullahu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Allahu e mėshiroftė njeriun zemėrgjerė kur shet, kur blen dhe kur i kėrkohet diēka.” (Shėnon Buhariu).

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
- Vėrtetimi i mėshirės, veti e Allahut tė Lartėsuar.
- Islami inkurajon punėn dhe nxit pėr tregti.
- Zemėrgjerėsia gjatė shitblerjes ėshtė prej virtyteve pėr tė cilat nxit Islami.
- Muslimani duhet tė sillet me tė tjerėt, ashtu siē dėshiron qė tė tjerėt tė sillen me tė.
- Nxitja nė shikimin e rrethanave tė njerėzve dhe durimi ndaj tyre.
- Zemėrgjerėsia ndaj tė tjerėve, sidomos gjatė shitblerjes, ėshtė prej shkaqeve tė fitimit tė mėshirės sė Allahut tė Lartėsuar.


Hadithi i dytė


Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Nga Islami i mirė i njė njeriu ėshtė largimi nga ajo qė nuk i intereson.” (Shėnon Tirmidhiu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
- Islami nxit pėr moral tė lartė.
- Islami udhėzon nė atė qė i bėn tė lumtur njerėzit nė kėtė dhe nė botėn tjetėr.
- Muslimani nuk ėshtė njeri i bezdisshėm dhe ngatėrrestar.
- Mosndėrhyrja nė ēėshtjet e tė tjerėve ėshtė shpėtim pėr muslimanin, ngase ndėrhyrja nė to e fut atė nė ēėshtje problematike.
- Kėshillimi, urdhėrimi pėr tė mirė dhe ndalimi nga e keqja nuk konsiderohet nga ndėrhyrja nė ēėshtjet e tė tjerėve.


Hadithi i tretė

Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Nuk beson askush prej jush derisa tė dėshirojė pėr vėllanė e tij atė qė dėshiron pėr vete.” (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
- Shkallėt e besimit (imanit) dallojnė, kėshtu qė disa besimtarė kanė besim mė tė fortė sesa disa tė tjerė.
- Islami nxit nė dashurinė e tė tjerėve.
- Besimtari gjithnjė shpreson tė mirėn pėr tė tjerėt.
- Besimtari gjithnjė shpejton qė t’u sjellė dobi tė tjerėve.


Pėrgatiti: Almedin Ejupi
28.9.2007

                                         www.klubikulturor.com