Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Po afrohet Ramazani! (Pjesa 2)

Falėnderimi i plotė i takon Allahut Fuqiplotė, paqja dhe mėshira e Tij qoftė mbi vulėn e tė gjithė Pejgamberėve, mbi familjen dhe mbi shokėt e tij. Pasi po afrohet muaji i bekuar i Ramazanit, e pashė tė arsyeshme t’i tuboja kėto hadithe tė dobėta qė qarkullojnė nė gjuhėt e njerėzve, nė librat e ndryshėm fetarė dhe nė media. Kėto hadithe nuk janė tė vėrteta, por sillen mes atyre haditheve tė dobėta (daif) apo tė trilluara (meudu). Duhet t’ua sqarojmė njerėzve se nuk lejohet qė kėto hadithe t’ia atribuojmė Pejgamberit alejhi selam. Ndėr kėto hadithe si mė tė njohurat pėrmendim:

“Fillimi i muajit tė Ramazanit ėshtė mėshirė, mesi falje kurse fundi i tij lirim nga zjarri.” Hadithi ėshtė munker. Siē e ka pėrmendur Ukajli nė librin e tij “Edduafa” 2/162, Ibėn Adiu nė “El kamil fidduafa” 1/165, nė librin “Ilelul hadith” tė ibėn Ebi Hatimit 1/249 dhe nė “Silsiletul ehadith eddaife vel meudua” 2/262 tė Albanit.

“Agjėroni tė shėroheni”, hadithi ėshtė daif (i dobėt). Shiko “El kamil” tė ibėn Adiut 2/357, “Kitabushedhere fil ehadith elmushtehere” tė ibėn Talunit 1/479, “Kitabul fevaid elmexhmua fil ehadithil meudua” tė Sheukanit 1/259, “Kitabul mekasid elhasene” tė Sehavit 1/539, dhe “Silsiletul ehadith eddaife vel meudua” tė Albanit 1/420.

“Kush e prish njė ditė tė Ramazanit pa arsye e pa sėmundje, nuk mund ta kompensojė atė edhe nėse agjėron deri nė vdekje.” Daif. Shiko: “Fet-hul bari” 4/161, “Mishkatul mesabih” me tahkik tė Albanit 1/626.

“Nė ēdo iftar Allahu liron ndokėnd nga zjarri.” Hadithi ėshtė daif. Shiko: “Tenzihusheriah” tė Kennanit 2/155, “Kitabul fevaid elmexhmua fil ehadithil meudua” tė Sheukanit 1/257

“Sikur ta dinin njerėzit vlerėn e Ramazanit, umeti im do tė dėshironte qė agjėrimi tė zgjaste tėrė vitin. Vėrtet xheneti zbukurohet pėr Ramazanin nė ēdo krye tė vitit...” Hadithi ėshtė daif. Shiko “Kitabul meuduat” Ibėn Xheuzi 2/188, “Tenzihusheriah” tė Kennanit 2/153, “Kitabul fevaid elmexhmua fil ehadithil meudua” tė Sheukanit 1/254.

“O Allah! Na beko ne muajt Rexheb dhe Shaban dhe na mundėso tė arrijmė Ramazanin.” Hadithi ėshtė daif. Shiko “Kitabul edhkar” tė Neveviut, “Mizanul I’tidal” tė Dhehebiut3/96 dhe “Daiful xhami” tė Albanit hadithi nr. 4395.

“O Allah! Pėr ty agjėrova dhe me riskun Tėnd po bėj iftar.” Hadithi ėshtė daif. Shiko “Hulasatul bedril munir” tė Ibėn Mulekkinit 1/327, “Telhisul habir” tė Ibėn Haxherit 2/202, “Daiful xhami’ hadithi nr. 4349.

Pėrgatiti: Eroll Rexhepi
18.7.2008
Vazhdon

                                         www.klubikulturor.com