Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 

Namazi i istihares

     Transmetohet nga Xhabir ibėn Abdullah (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) se   Profeti (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) ua mėsonte duanė e istihares pėr ēdo ēėshtje, sikurse ua mėsonte suret e Kuranit dhe thoshte: “Kur dikush prej jush dėshiron tė vendosė pėr njė punė me rėndėsi, le t`i falė dy rekate (nafile) namaz dhe pastaj le tė thotė:

"All-llahume innķ estehķruke bi ‘ilmike ue estakdiruke bi kudretike ue es`eluke min fadlikel ‘adhim, fe inneke takdiru ue la akdiru, ue ta’lemu ue la a’ėlemu ue ente al-lįmul gujśb. All-llahume in kunte ta’ėlemu enne hadhel emru  (e emėrton nevojėn qė ke)  hajrun lķ fi dinķ ue me’įshķ ue ‘įkibeti emrķ ue ‘įxhilihi ue įxhilihi fakdirhu lķ ue jessirhu lķ thumme barik lķ fihi. Ue in kunte ta’ėlemu enne hadhel emru (e emėrton nevojėn e tij) sherrun lķ fi dinķ ue me’įshi ue ‘įkibeti emri ue ‘įxhilihi ue įxhilihi, fasrifhu annķ uesrifnķ anhu uakdir lķ el-hajre hajthu kane thumme erdinķ bihi."

" O Zot, me diturinė  Tėnde kėrkoj tė mirėn! Kėrkoj ndihmė prej fuqisė Sate, kėrkoj prej tė mirave tė Tua tė shumta, sepse Ti je
i Gjithėfuqishėm e une jam i dobėt, Ti di ēdo gjė e unė nuk di, Ti je Ai qė i di tė fshehtat. O Zot, nėse kjo punė e imja (emėrton kėtu dėshirėn, hallin, etj.) ėshtė mirėsi pėr fenė dhe jetėn time, pėr kohėn e tashme dhe tė ardhmen, bėj tė mundshme qė tė realizohet, lehtėso dhe beko!
E nėse kjo punė ėshtė e dėmshme pėr fenė dhe jetėn time, pėr tė tashmen tė ardhmen dhe pėr nė ahiret, largoje prej meje dhe mė largo mua nga ajo, mė pėrcakto hajrin kudo qoftė, pastaj mė bėj tė kėnaqur me tė!" (Transmeton Buhariu)

Komenti i hadithit

Njeriu nė kėtė botė ballafaqohet me sprovime dhe probleme tė ndryshme,  shpeshherė mbetet edhe nė udhėkryq kur duhet tė vendosė pėr diēka,  nuk di ēfarė tė zgjedhė, prandaj ka nevojė t`i drejtohet Zotit tė tij dhe ēėshtjen e tij  ia lenė Atij qė ėshtė mė i Dijshmi pėr tė gjitha gjėrat.

Namazi i istihares ėshtė njė nga adhurimet mė tė rėndėsishme pėr muslimanin kur pėrballet me hutinė nė zgjedhjen e ēėshtjes qė ėshtė mė e drejtė pėr te  dhe nuk di ēfarė tė zgjedhė.

Ē’ėshtė  istiharja

Istiharja ėshtė tė kėrkosh  mė tė mirėn nga dy apo mė shumė zgjedhje.

 P.sh: dėshiron tė udhėtosh diku, dėshiron tė martohesh, dėshiron tė blesh njė veturė, etj., para se ta bėsh kėtė hap i fal dy rekate dhe pastaj e bėn lutjen qė thuhet pas kėtij namazi, siē e pėrmendėm nė hadithin e mėsipėrm. E nėse tė lehtėsohet ajo punė, dije se kjo ėshtė mirė pėr ty, e nėse tė vėshtirėsohet dije se ka qenė keq dhe mosrealizimi i kėsaj vepre ėshtė mė  mirė pėr ty.

Si falet namazi i istihares

Namazi i istihares falet dy rekate, sikurse ēdo namaz tjetėr nafile nė ēfarėdo kohe, gjatė ditės apo natės. Nuk ka tė caktuar se ēfarė tė kėndohet, kėshtu qė mund tė kėndojmė pas sures Fatiha ēdo sure apo pjesė nga Kurani. Pas namazit i ngre duart dhe lavdėron Allahun, dėrgon salavate mbi Profetin (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) pastaj thua duanė e istihares, tė cilėn e kemi pėrmendur mė lartė.

Vlera e kėtij namazi

Po tė mos kishte ndonjė tė mirė tjetėr pėrveē se ai qė e praktikon kėtė, do t’i mjaftonte, duke pasuar kėshtu Profetin (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!).

Imam Neveviu thotė: “Pas istihares duhet ta bėjmė atė ēėshtje pėr tė cilėn na hapet zemra dhe nuk bazohemi nė atė qė kemi pasė dėshirė para se tė falnim namazin. Prandaj kėrkohet nga ne qė ta ndėrpresim zgjedhjen dhe tė mos mendojmė pėr tė derisa ta falim namazin e nėse nuk e bėjmė kėshtu, atėherė   nuk numėrohet se  ne i jemi drejtuar Allahut me sinqeritet qė tė na zgjedhė ēėshtjen qė ėshtė mė e mirė pėr ne.

Domosdoshmėria e tė pėrmbajturit me atė qė na ėshtė transmetuar rreth istihares

Duhet tė kemi kujdes nga ajo qė e bėjnė disa nga njerėzit injorantė apo edhe nga ata qė dijnė, por nuk e kanė kuptuar urtėsinė e istihares, kėshtu qė pėrdorin disa lutje tė posaēme pėr istihare e jo atė lutje qė na ka mėsuar Profeti (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)

Disa tė tjerė e falin namazin dhe lutjen e bėjnė ashtu siē duhet, pastaj presin tė shohin ėndėrr se si tė veprojnė edhe kjo ėshtė gabim pėr shkak se Muhamedi         (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) kur na e mėsoi se si tė veprojmė gjatė istihares nuk  ka pėrmendur se me anė tė ėndėrrės duhet tė vendosim se ēfarė tė bėjmė.


Dobitė nga praktikimi i namazit tė istihares

1.     Personi qė praktikon istiharen vėrteton se zemra e tij ėshė e lidhur me Allahun e Lartėsuar pėr cdo vepėr.

2.     Ėshtė i kėnaqur nė caktimin e Allahut.

3.     Istiharja ėshtė shkak qė muslimani tė gjejė lumturinė ne kėtė botė dhe nė ahiret.

4.     Besimtari qė praktikon istiharen ėshtė i qetė pėr arsye se e jep mundin e tij nė kėtė botė duke i realizuar shkaqet qė janė tė nevojshme pastaj e kėrkon zgjedhjen e mė tė mires nga Allahu i Lartėsuar.

5.     Nevoja pėr tė ėshtė e domosdoshme pėr ēdo punė

6.     Me anė tė namazit tė istihares muslimanit i ngritet    besimi se Allahu do ta ndihmojė atė nė ēdo punė dhe pėr ēdo problem.

7.     Me istihare muslimanit i shtohen shpėrblimet pėr shkak se ai i drejtohet Allahut,  falet, lutet  dhe bėn adhurime tė ndryshme gjatė kryerjes sė kėtij adhurimi.

8.     Me anė tė istihares muslimani e madhėron Allahun, pėr arsye se i drejtohet Atij qė t`i ndihmojė nė zgjedhjen e ēėshtjes mė tė mirė pėr tė.

9.     Me atė ai praktikon sunetin e tė Dėrguarit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!)

 

Pėrgatiti: Alaudin Abazi

             
www.klubikulturor.com