Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (12)

Hadithi i 34-ėt

Xhabir bin Abdullahu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, e ka mallkuar dhėnėsin e kamatės, atė qė e merr dhe e ha kamatėn, dėshmitarėt dhe shkruesin e kontratės sė kamatės, duke thėnė se tė gjithė kėta janė tė barabartė nė dėnim. (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Lejimi i mallkimit tė mėkatarėve.
Rrezikshmėria e tė punuarit me kamatė.
Nuk lejohet ndihma e tė tjerėve nė harame (tė ndaluarat).
Kamata ėshtė ndėr mėkatet e mėdha.
Mjetet fitojnė dispozitat e synimeve.


Hadithi i 35-tė

Safija, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton prej disa nga gratė e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, se ka thėnė: “Kush shkon te fallxhori dhe e pyet atė pėr ndonjė gjė, namazi i tij nuk pranohet dyzet net.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Islami i lufton ata qė pretendojnė se dinė fshehtėsitė.
Allahu i Lartėsuar ėshtė i Vetmi i Cili di dituritė e fshehta.
Nuk lejohet shkuarja tek ata qė pretendojnė se dinė tė fshehtėn.
Kushdo qė shkon tek ata qė pretendojnė se dinė tė fshehtėn, namazi i tyre nuk do tė pranohet dyzet net.
Shkuarja tek fallxhorėt konsiderohet prej mėkateve tė mėdha.


Hadithi i 36-tė

Xhabir bin Abdullahu, Allahu qoftė i kėnaqur prej tij, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Nė mes njeriut, shirkut dhe kufrit ėshtė lėnia e namazit.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Namazi konsiderohet ēėshtje madhore nė Islam.
Kush e lė namazin, ka bėrė shirk.
Kush e lė namazin, ka bėrė kufėr.
Besimi (imani) ėshtė fjalė dhe vepėr.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
14.12.2007

                                         www.klubikulturor.com