Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Nga lutjet e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė

   El Bera ibn Azibi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: "I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, mė ka thėnė: "Kur tė shkosh nė shtrat, thuaj: “O Zoti im, Ty tė dorėzohem me shpirtin tim, te Ti drejtohem me fytyrėn time, Ty tė autorizoj pėr ēėshtjen time, Ty tė dorėzohem pėr dėshirat dhe peripecitė e mia. Nuk ka strehim dhe shpėtim pėrveē te Ti. Unė i besoj Librit Tėnd tė shpallur si dhe Pejgamberit Tėnd tė dėrguar.” Nėse vdes nė kėtė natė, do tė vdesėsh nė Islam e nėse gdhihesh, do tė kesh shpėrblim." (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)


Kuptimi i hadithit

   Muslimani nė ēdo kohė dhe nė ēdo moment nė jetėn e tij ka nevojė pėr Zotin e vet. I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, e ka udhėzuar umetin e tij nė lutje dhe dua tė cilat e zgjojnė zemrėn e muslimanit dhe e lidhin atė me Zotin. Ndėr kėto lutje ėshtė edhe kjo lutje tė cilėn i Dėrguari i Allahut ia mėsoi El Bera bin Azibit, qė ai ta thoshte kur tė shkonte nė shtrat pėr tė fjetur.
   Kuptimi i kėsaj lutjeje pėrmban dorėzimin e plotė ndaj Allahut, drejtimin tek Ai nė tė gjitha ēėshtjet dhe mbėshtetjen tek Ai nė ēdo moment, duke shpresuar te mirėsitė qė gjenden tek Allahu pėr atė qė e respekton dhe i nėnshtrohet Atij dhe duke pasur frikė pėr atė ēfarė gjendet tek Ai nga dėnimi pėr atė qė nuk e respekton dhe nuk i nėnshtrohet Atij.
   S’ka strehim dhe mbrojtje tjetėr vetėm se duke iu drejtuar Allahut dhe kjo konsiderohet nėnshtrim dhe dorėzim i plotė ndaj Allahut tė Lartėsuar. Nė fund tė kėsaj lutjeje besimtari pėrforcon imanin (besimin) nė librin e Tij, me dituri, me vepėr dhe me besim nė tė Dėrguarin e Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, duke e pranuar atė si tė Dėrguar dhe duke e pasuar.
   I Dėrguari alejhi selam i sqaroi El Bera bin Azibit se nėse e thoshte kėtė dua (lutje) dhe vdiste po atė natė, do tė vdiste nė fenė e vėrtetė dhe do tė ishte prej robėrve tė pranuar tė Allahut dhe prej fituesve tė xhenetit. E, nėse zgjohej i gjallė, do tė arrinte mirėsi tė shumta dhe shpėrblime tė mėdha nga Allahu i Lartėsuar.


Ēfarė pėrfitohet nga hadithi

   Pėrmendja e Allahut dhe tė luturit e Tij ėshtė ndėr ibadetet (adhurimet) mė tė mira. Lutja e muslimanit drejtuar Zotit tė vet ia forcon raportin me Tė dhe i hap dyert e mirėsisė. Ėshtė e rekomanduar pėr muslimanin qė ta mėsojė kėtė lutje pėrmendėsh dhe ta lexojė kur tė shkojė nė shtrat pėr tė fjetur.


Pėrgatiti: Almedin Ejupi
28.12.2007

                                         www.klubikulturor.com