Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (5)

Hadithi i 13-tė

Abdullah bin Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Nėse jeni tre persona, mos tė flasin fshehurazi dy persona, duke pėrjashtuar njėrin, sepse kjo e mėrzit atė.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Islami na mėson edukatėn e tė folurit.
Dy veta nuk duhet tė flasin fshehurazi, duke pėrjashtuar tė tretin.
Islami u kushton kujdes ndjenjave tė tė tjerėve.
Islami ndalon ēdo gjė qė ndikon pėr keq nė vėllazėrinė islame dhe nė dobėsimin e saj.

Hadithi i 14-tė
Abdullah bin Amr bin Asi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Musliman i mirėfilltė ėshtė ai nga gjuha dhe duart e tė cilit janė tė sigurt muslimanėt e tjerė dhe muhaxhir (i shpėrngulur) i mirėfilltė ėshtė ai qė largohet nga ajo qė Allahu e ka ndaluar." (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Islami ėshtė fe e paqes dhe sigurisė.
Islami e ndalon dėmtimin e njerėzve me ēdo lloj forme.
Muslimani nuk i bezdis muslimanėt dhe nuk lejon dėmtimin e tyre.
Islami inkurajon pėr largimin nga ndalesat e Allahut tė Lartėsuar.
Muslimanin prej tė cilit janė tė sigurt muslimanėt e tjerė Islami e konsideron si muhaxhiri pėr sa i pėrket shpėrblimit.

Hadithi i 15-tė
Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Personi ėshtė nė fenė e shokut tė tij. Pra, secili nga ju duhet tė kujdeset pėr ēėshtjen se kė shoqėron ai.” (Shėnon Ahmedi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Islami nxit pėr pėrzgjedhjen e shokėve.
Shoku ka ndikim te shoku i vet.
Muslimani patjetėr duhet tė kujdeset pėr korrektėsinė dhe fenė e vet dhe kjo mund tė arrihet vetėm me pėrkujdesjen se me kė shoqėrohet.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
26.10.2007

                                         www.klubikulturor.com