Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Hadithe tė dobėta dhe tė trilluara (Pjesa 3)

21. “Suri1 i besimtarit ėshtė ilaē.”

Ky hadith ėshtė i pabazė.
“El-esrar El-merfua” (217).
“Keshf El-hfa” (1/1500).
“Silsile Ed-daifa” (78).

2
2. “Kur t’i shihni flamujt e zinj qė dalin nga ana e Horasanit, bashkojuni atyre qoftė edhe duke u zvarritur, sepse me ta ėshtė kalifi i Allahut, Mehdiu.”

Ky hadith ėshtė i dobėt.
“El-menar El-munif” (340) Ibėn El-Kajim.
“El-mevduat” (2/39) Ibėn El- Xhevzi.
“Tedhkretu El-mevduat” (233).

23. “I penduari ėshtė i dashur i Allahut.”

Ky hadith ėshtė i pabazė.
“Hadithet e pabaza nė El-ihja” (356) Sibkiu.
“Silsile Ed-daifa” (95).

24. “Vėrtet unė nuk harroj, por bėhem tė harroj qė tė pėrligj.”

Ky hadith ėshtė i pabazė.
“Hadithet e pabaza nė El-ihja” (357) Sibkiu.
“Silsile Ed-daifa” (101).

25. “Njerėzit janė nė gjumė e kur tė vdesin, atėherė zgjohen.”

Ky hadith ėshtė i pabazė.
“El-esrar El-merfua” (555).
“El-fevaid El-mexhmua”, (766).
“Tedhkretu El-mevduat” (200).

26. “Kush flet diēka dhe teshtin, ka thėnė tė vėrtetėn.”

Ky hadith ėshtė i shpifur.
“Tenzih Esh-sheria” (483).
“El-lali El-mesnua” (2/286).
“El-fevaid El-mexhmua”, (669).

27. “Martohuni e mos shkurorėzoni, se vėrtet nga shkurorėzimi dridhet Arshi.”

Ky hadith ėshtė i shpifur.
“Tertib El-mevduat” (694).
“El-mevduat” (97) Sanani.
“Tenzih Esh-sheria” (2/202).

28. “Namazi pėrsėritet nėse gjendet gjak nė sasi tė monedhės dėrhem.”

Ky hadith ėshtė i shpifur.
“Duaf Daruktni” (353) El- Gasani.
“El-esrar El-merfua” (138).
“El-mevduat” (2/76) Ibėn El- Xhevzi.

29. “Bujari ėshtė afėr Allahut, afėr xhenetit, afėr njerėzve, larg zjarrit. Ndėrsa koprraci ėshtė larg Allahut, larg xhenetit, larg njerėzve, afėr zjarrit. Dhe i padituri bujar ėshtė mė i dashur tek Allahu sesa adhuruesi koprrac.”

Ky hadith ėshtė shumė i dobėt.
“El-menar El-munif ” (284).
“Tertib El-mevduat” (564).
“El-lali El-mesnua” (2/91).

30. “Unė jam nga arabėt, Kurani ėshtė nė gjuhėn arabe, gjithashtu dhe gjuha e banorėve tė xhenetit ėshtė gjuha arabe.”

“Tedhkretu El-mevduat” (112).
“El-mekasid El-hasene” (31).
“Tenzih Esh-sheria” (2/3).


Pėrktheu: Hasim Krasniqi
26.10.2008


] Suri ėshtė uji i cili mbetet nė enė pasi ėshtė pirė njė pjesė e tij nga dikush.

                                         www.klubikulturor.com