Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Afrimi i Ramazanit


Ebu Hurejre transmetoi se i Dėrguari i Allahut (sallallahu alejhi ue selam) ka thėnė: “Ju ka ardhur juve Ramazani – muaj i bekuar. Allahu e ka bėrė obligim pėr juve agjėrimin e tij. Nė tė hapen dyert e xhenetit, dyert e xhehenemit mbyllen dhe shejtanėt lidhen me zinxhir. Allahut i pėrket njė natė nė tė, e cila ėshtė mė e mirė se njėmijė muaj. Kushdo qė parandalohet nga e mira e saj, atėherė ai ėshtė privuar.”

Hadithi ėshtė pėrgėzim pėr robėrit e drejtė tė Allahut, pėr ardhjen e muajit tė bekuar tė Ramazanit. Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) i njoftoi shoqėruesit e tij pėr ardhjen e tij (ramazanit) dhe kjo nuk ishte vetėm njė lajmėrim i thjeshtė. Mė saktė, qėllimi i tij ishte qė t’i pėrgėzojė ata pėr njė kohė madhėshtore tė vitit, kėshtu qė njerėzit e mirė tė cilėt janė tė shpejtė nė bėrjen e punėve tė mira t’i japin vlerėn qė i takon. Kjo ėshtė sepse Pejgamberi (sallallahu alejhi ue selam) shpjegoi nė tė (hadith) atė ēka Allahu ka pėrgatitur pėr robėrit e Tij nga rrugėt drejt faljes dhe kėnaqėsisė sė Tij dhe ato janė shumė rrugė. Pra, kujtdo qė i ikė falja gjatė muajit tė Ramazanit, atėherė ai ėshtė privuar me privimin mė tė madh.

Prej pėrkrahjes dhe tė mirave qė Allahu u ka dhuruar robėrve tė Tij ėshtė ajo se Ai ka pėrgatitur pėr ta rrethana meritore, ashtu qė tė jenė tė dobishme pėr ata qė i binden Atij dhe njė garė pėr ata qė ngarendin tė garojnė (nė vepra tė mira). Kėto rrethana meritore janė ēaste pėr pėrmbushjen e shpresave duke u pėrpjekur nė dėgjueshmėri dhe duke i larguar gabimet dhe mangėsitė mė anė tė vetėpastrimit dhe pendimit. Nuk ka asnjė moment tė vetėm nga kėto kohėra tė dobishme, pėrveē se Allahu tė ketė caktuar nė tė punė tė dėgjueshmėrisė me tė cilat njeriu mund t’i afrohet Atij. Allahu posedon gjėrat mė tė mrekullueshme si dhurata, tė cilat Ai ia dhuron atij qė Ai do me Mėshirėn dhe Mirėsinė e Tij.

Pra, ai qė e arrin lumturinė e vėrtetė, ėshtė ai i cili i pėrdor pėrparėsitė e kėtyre muajve, ditėve dhe ēasteve tė dobishme dhe i afrohet mė shumė nė to Kujdestarit tė tij, duke bėrė atė qė ėshtė e urdhėruar nė to prej akteve tė bindjes.

Kėshtu, ndoshta ai do tė kaplohet me ndonjėrėn prej shumė bekimeve tė kėtyre rrethanave dhe tė ndihmohet nga kjo, me njė ndihmė qė e shpėton atė nga Zjarri dhe ajo ēka pėrmban ai, siē ėshtė nxehtėsia flakėruese.

Mundėsia e arritjes sė Ramazanit vetvetiu ėshtė njė e mirė madhėshtore, e dhuruar atij qė e arrin atė dhe pėrmirėsohet me rastin e saj, duke qėndruar nė namaz gjatė natės sė saj dhe duke agjėruar ditėn e saj. Nė tė, ai i kthehet Mbrojtėsit tė tij – prej mosbindjes ndaj Tij nė bindje ndaj Tij, prej harresės nė Tė nė pėrkujtimin ndaj Tij, nga tė qenit larg prej Tij nė tė kthyerit nga Ai nė pendim nėnshtrues.

Muslimani duhet tė jetė i vetėdijshėm pėr tė mirat e tij dhe tė pranojė rėndėsinė e saj. Se vėrtet, shumė njerėz janė tė parandaluar nga tė agjėruarit, ose pėr shkak se vdesin para se ta arrijnė atė ose sepse nuk janė nė gjendje qė ta kryejnė atė, ose pėr shkak se e kundėrshtojnė atė dhe largohen prej tij. Kėshtu, ai qė agjėron duhet ta lavdėrojė Zotin e tij pėr kėtė tė mirė dhe ta pres kėtė muaj mė gėzim dhe kėnaqėsi, sepse mirėpritet njė kohė madhėshtore e vitit me tė gjitha rrethanat pėr kryerjen e dėgjueshmėrisė. Ai duhet tė pėrpiqet thellėsisht nė bėrjen e veprave tė mira. Ai duhet ta lus Allahun qė t’i japė atij agjėrim dhe qėndrim nė namazin e natės dhe ta pajis atė me seriozitet, entuziazėm, fuqi dhe energji nė kėtė muaj; dhe qė Ai ta zgjojė atė prej gjumit tė tepėrt dhe tė shkujdesur, ashtu qė ai t’i pėrdorė pėrparėsitė e kėtyre kohėrave tė dobishme tė sė mirės.

Ėshtė e pafat qė gjejmė se shumė njerėz nuk e dinė vlerėn e kėtij rasti, as qė e konsiderojnė atė tė jetė i shenjtė. Pra, muaji i Ramazanit mė nuk bėhet kohė e rėndėsishme pėr dėgjueshmėri, adhurim, lexim Kurani, dhėnie tė lėmoshės dhe pėrkujtimin e Allahut. Mė saktė, pėr disa njerėz, kjo bėhet kohė e rėndėsishme pėr ta qė ta larmojnė ushqimin dhe pijet e tyre dhe pėr pėrgatitjen e gjellėve tė ndryshme para se tė fillojė muaji. Disa njerėz tė tjerė nuk e njohin Ramazanin, pėrveē si njė muaj tė pagjumėsisė dhe tubimeve periodike tė vazhdueshme, derisa flenė ditėn. Kjo ėshtė deri nė pikėn qė disa prej tyre flenė pas kohės sė namazeve tė detyrueshme, duke mos i falur ato me xhemat apo nė kohėn e duhur tė tyre. Njerėzit e tjerė nuk e njohin ramazanin, pėrveē si njė kohė tė rėndėsishme pėr udhėheqjen e ēėshtjeve tė kėsaj bote, e jo si kohė tė rėndėsishme pėr udhėheqjen e ēėshtjeve tė jetės sė pėrtejme. Kėshtu, ata punojnė zellshėm nė tė, duke bėrė shitblerje dhe duke qėndruar nė zonat e tregjeve, si pasojė duke e lėnė xhaminė. Dhe kur falen me njerėz, ata e bėjnė kėtė nė mėnyrė tė ngutshme. Kjo, sepse ata e gjejnė kėnaqėsinė e tyre nė tregje. Kjo ėshtė pėrmasa deri nė tė cilėn nocionet dhe pikėpamjet e ramazanit janė ndryshuar.

Disa nga selefėt thoshin: “Vėrtet, Allahu, mė i Larti, e ka bėrė muajin e ramazanit njė muaj tė garimit pėr krijesat e Tij, nė tė cilin ata mund tė garojnė me njėri-tjetrin pėr kėnaqėsinė e Tij, duke iu bindur Atij. Kėshtu, njė grup vjen sė pari dhe ata kanė sukses dhe grupi tjetėr vjen i fundit dhe ata dėshtojnė.”

Po ashtu, individi nuk e di nėse ky ėshtė ndoshta ramazani i fundit qė do ta shoh nė jetėn e tij, nėse ai e pėrfundon atė. Sa burra, gra dhe fėmijė kanė agjėruar me ne vitin e kaluar dhe janė shtrirė tashmė tė varrosur nė thellėsitė e tokės, duke u varur nė veprat e mira tė tyre. Ata kanė pritur qė tė agjėrojnė shumė e mė shumė ramazanė. Ngjashėm, edhe ne po ashtu do tė ndjekim rrugėn e tyre. Prandaj, muslimanit i takon qė t’i gėzohet kėtij rasti madhėshtor pėr dėgjueshmėri. Ai s’duhet ta refuzojė atė, por nė vend tė kėsaj tė angazhohet nė atė qė do t’i bėjė dobi atij dhe nė atė qė do tė bėjė tė mbeten ndikimet e tija. Ēfarė ėshtė tjetėr ai, pėrveē njė numėr ditėsh tė cilat agjėrohen njėra pas tjetrės dhe tė cilat pėrfundojnė shpejt.

Allahu na bėftė ne edhe juve, prej atyre tė cilėt janė mė tė shquarit nė bėrjen e veprave tė mira!

Abdullah ibn Salih el Feuzan

22.09.2006

                                         www.klubikulturor.com