Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (2)

Hadithi i katėrt

Ebu Mes’ud el Ensarij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, rrėfen duke thėnė: “Erdhi njė njeri tek i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, dhe i tha: “M’u ndėrpre udha (ngase i kishte ngordhur kafsha), prandaj mė mbart.” Ai i tha: “S’kam gjė.” Atėherė njėri tha: “O i Dėrguar i Allahut, unė e udhėzoj tek i cili do ta mbartė.” I Dėrguari i Allahut tha: “Kush udhėzon pėr njė vepėr tė mirė, ai ka shpėrblim si tė atij qė vepron.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:

Thirrja (da’veti) ėshtė prej formave tė pėrhapjes sė Islamit.
I Dėrguari i Allahut ishte prej thirrėsve nė rrugėn e Allahut.
Islami nxit pėr thirrje pėr nė rrugėn e Allahut.
Ai qė fton tė tjerėt, ka shpėrblim tė madh tek Allahu.


Hadithi i pestė

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Nuk ėshtė i fuqishėm ai qė ngadhėnjen nė mundje, por ai qė pėrmban veten kur hidhėrohet." (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:

-Islami thėrret pėr pėrmbajtjen e vetes.
-Islami pėrmbajtjen e vetes e konsideron fuqi, veprim pėr tė cilin njeriu lavdėrohet.
-Hidhėrimi ėshtė njė virtyt jo i lavdėrueshėm.


Hadithi i gjashtė

Xherir bin Abdullahu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Allahu nuk e mėshiron atė qė nuk ka mėshirė ndaj njerėzve.” (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
- Mėshira ėshtė njė veti qė e do Allahu i Lartėsuar.
- Islami nxit pėr mėshirė.
- Mėshira ndaj njerėzve konsiderohet prej shkaqeve tė mėshirės sė Allahut.
- Shpėrblimi ėshtė nga lloji i punės.
 


Pėrgatiti: Almedin Ejupi
5.10.2007

                                         www.klubikulturor.com