Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dy rrugė

Pejgamberi salallahu alejhi ue selem thotė: “Ekziston frika se do tė mblidhen popujt kundėr jush siē mblidhen njerėzit rreth ushqimit.” Thanė: “Pse, do tė jemi pak atė ditė, o i Dėrguari i Zotit?” Tha: “Jo, ju do tė jeni shumė, por do tė jeni si shkuma qė sjell vėrshimi. Allahu do ta largojė frikėn nga zemrat e armikut pėr ju dhe zemrat tuaja do tė goditen me vehn.” Thanė: “Ē’ėshtė vehni, o i Dėrguari i Zotit?” Tha: “Dashuria e kėsaj bote dhe urrejtja e vdekjes.”

Vėrshimi bart me vete shkumė dhe plehra. Shembulli ėshtė raportuar pėr imazhin dhe realitetin e muslimanėve sot: mungesa e prezantimit tė duhur dhe e influencės, shumicė numerike por pa prestigj, dobėsimi i motos urdhėro pėr tė mirė dhe ndalo nga e keqja, mungesa e njohurive pėr armikun. Por, prapė, pas kėtij realiteti e mira ėshtė nė praninė e shumė individėve, grupeve dhe organeve.

Pejgamberi salallahu alejhi ue selem duke iu referuar arsyes sė parė dhe mė tė rėndėsishme pėr kėtė sėmundje, e cila ndikon negativisht nė shoqėri, pėr shkak se shumica numerike nuk sjell ndonjė gjė tė mirė ose tė dobishme, thotė se e gjithė kjo u shkaktua nga dashuria e kėsaj bote dhe urrejtja e vdekjes.

A nuk ėshtė nė kuptimin e kėsaj qė muslimani tė posedojė pasuri pėr krijimin e besimit dhe drejtėsisė, edhe pse kėtė e kėrkon sheriati? Apo kuptohet paralajmėrimi pėr tė siguruar jetėn, ēdo jetė, edhe nė qoftė se ėshtė poshtėruese, jetė servile nga frika e vdekjes dhe frika e xhihadit pėr hir tė Zotit. S’ka dyshim se ky ėshtė kuptimi i paralajmėruar nė kėtė hadith.
Gjėja e papreferuar krahas dashurisė sė botės ėshtė lakmia, luksi, lartėsia nė arkitekturė, kėnaqėsitė e tepruara nė restorante dhe veshja (fatkeq ėshtė robi i dėrhemit, fatkeq ėshtė robi i dinarit).

Ne shohim ēdo ditė persona tė tillė, qė nuk bartin me vete ndonjė objektiv nė kėtė botė, tė lodhur pas kėsaj bote dhe aspak nuk e kanė hallin e ahiretit.
Urrejtja e vdekjes ėshtė diēka natyrore. Njeriu tenton tė qėndrojė nė kėtė botė, por nėse mbetet nė tė, kėrkesat do tė ishin pa fund. Ai duhet tė ketė nė fund tė fundit qėllimin e tij pėrfundimtar, njė qėllim tė lartė, pėr tė cilin tė jetojė dhe tė vdesė.

Njerėzit konkurrojnė nė jetėn e kėsaj bote, qofshin muslimanė apo jomuslimanė, por fituesi ėshtė ai qė ka shitur veten pėr Zotin.

Dy rrugė

Rruga e parė: Njė mėnyrė pėr tė kapėrcyer urrejtjen e vdekjes ėshtė tė mos konsiderohet ajo si diēka qė ėshtė nė pėrjetėsi, se ėshtė njė gjė e ēmuar qė duhet ta kemi nė pronėsi.

Rruga e dytė: Mėnyra e vetme pėr tė hequr frikėn e vdekjes ėshtė tė menduarit pėr njė jetė dinjitoze, pėr ringjalljen e umetit dhe ēlirimin e vetes nga pasionet e epshit. Jeta ėshtė e bukur pėr atė qė e ka njohur Zotin, vetveten dhe jeton krenar.

 

Shkroi: Dr: Muhamed Abdu
Pėrshtati: Rashit Zylfiu
5.4.2009

                                         www.klubikulturor.com