Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Shembulli i shokut tė mirė

Nga Ebi Musa el Esharij transmetohet se i Dėrguari i Allahut (alejhi selam) ka thėnė: “Shembulli i shokut tė mirė dhe shokut tė keq ėshtė (pėrkatėsisht) si poseduesi i miskut dhe kovaēit. Mbartėsi i miskut ose do te japė erė tė mirė, ose do ta blesh, ose do tė ndjesh prej tij erėn e mirė, ndėrsa kovaēi ose do tė tė djegė rrobat, ose do tė ndjesh prej tij erėn e keqe.” Buhariu dhe Muslimi.

 

Kuptimi i pėrgjithshėm

Ky hadith, bėn pjesė nė ato thėnie tė Profetit (alejhi selam) tė cilat kanė tė bėjnė me brumosjen e njė edukate prej besimtari, pėr tė pėrgatitur myslimanin qė tė jetė i gatshėm pėr ndėrtimin e njė shoqėrie muslimane.

Profeti (alejhi selam) ka qenė gjithmonė i kujdesshėm pėr tė afruar zemrat e muslimanėve njėra me tjetrėn, duke i kėshilluar nė ēdo situatė qė ka qenė e nevojshme. Shoqėria nė Medine pėrbėhej nga shumica e muslimanėve, nga njė pakicė munafikėsh, nga ēifutė dhe nga mushrikė. Muslimani shoqėrohej me ta pėr ēėshtje tė jetės sė pėrditshme dhe ndikohej prej tyre, saqė kishte disa nga jomuslimanėt qė fusnin mendime tė kėqija nė mesin e muslimanėve.

Profeti (alejhi selam) deshi tė merrte masa qė myslimani tė ishte i sigurtė nga tė gjitha kėto gjėra, prandaj dhe ka thėnė: “Njeriu ėshtė me fenė e shokut me tė cilin rri, prandaj tė shikojė ēdonjėri prej jush se me kė shoqėrohet.”

Gjithashtu, Profeti (alejhi selam) ka kėshilluar muslimanėt tė vizitojnė njeri-tjetrin pėr tė ripėrtėritur imanin, saqė njė sahab i thoshte shokut tjetėr: “Hajde lexojmė njė orė, pra ta ripėrtėrijmė imanin tonė.”

Profeti (alejhi selam) e ka ditur se njeriu nga natyra e tij ėshtė i dobėt dhe mund tė ndikohet nga tė qėndruarit e tij me jomuslimanėt. Pėr kėtė arsye, Profeti (alejhi selam) ka vendosur masa (pengesa) qė njeriu tė jetė i sigurtė pėr imanin e tij, duke na thėnė: “Mos duaj askėnd, pėrveē besimtarit dhe mos ta hajė ushqimin tėnd, pėrveēse i devotshmi!” Ebu Daud dhe Tirmidhiu.

Pra, siē shohim, Profeti (alejhi selam) ėshtė munduar qė tė pengojė muslimanėt nga shoqėrimi me jomuslimanėt, qė t’i shkėpusė lidhjet e vjetra pėr t’i zėvendėsuar ato me lidhje tė reja. Ėshtė pyetur Profeti (alejhi selam) se njė person i do ata me tė cilėt shoqėrohet. Iu pėrgjigj i Dėrguari (alejhi selam): “Njeriu ėshtė me atė qė do.” Buhariu dhe Muslimi.

Nė hadithin e temės kuptojmė se njerėzit, tė cilėt na rrethojnė, ndahen nė dy grupe:

1. Ėshtė ai vėllai i mirė, ai bujar, i cili tė ndihmon ty si nė fenė, ashtu edhe nė dynjanė tėnde. Tė nxit ty pėr bindjen ndaj Allahut dhe pėr njė moral tė mirė me fjalėn dhe veprėn e tij. Kėtė lloj shoqėrie e kemi pėr detyrė ta shoqėrojmė.

2. Ėshtė shoku i keq pėr atė qė shoqėrohet me tė, sepse ky shok (shok i keq) ėshtė ndihmues i vetes tėnde, e cila nė vetvete ėshtė shtysė pėr tė keq dhe qė e shtyn njeriun nė shkatėrrim dhe shkakton mėrzitjen e Allahut tė Lartėsuar.

Prandaj, ėshtė detyrė pėr myslimanin qė tė shkėputet nga njė shoqėri e tillė, sikurse e ka pėrmendur Profeti (alejhi selam) nė hadithin e lartpėrmendur, duke krahasuar shokun e mirė si poseduesin e miskut, prej tė cilit nuk na vjen asgjė e keqe dhe shokun e keq me kovaēin.

 

Rregullat qė dalin nga hadithi

1. Ndalohet qėndrimi me ata persona, tė cilėt na nxisin pėr tek e kota dhe duhet tė shoqėrohemi me ata persona qė na nxisin pėr tė mirė, siē ėshtė pėrmendja e Allahut dhe veprimi i veprave tė mira.

2. Ky hadith ėshtė argument se lejohen tė bėhen krahasime nė fe.

3. Lejohet dhėnia e shembujve.

4. Ėshtė argument se misku ėshtė i pastėr.

 

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi

1. Njeriu ndikohet nga personi me tė cilin shoqėrohet.

2. mospasje marrėdhėnie me tė kėqijtė dhe mosshtimi i shoqėrisė me ta.

3. Nxit pėr zgjedhjen e shokut mė tė mirė.

 

Gazmend Leēini

15.09.2006

                                         www.klubikulturor.com