Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (3)

Hadithi i shtatė

Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Allahu e do butėsinė nė ēdo ēėshtje.” (Shėnon Buhariu)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:

-Islami nxit pėr butėsi.
-Allahu i do ata qė sillen butė ndaj tė tjerėve.
-Muslimani duhet tė jetė i butė dhe jo i vrazhdė nė tė gjitha ēėshtjet e tij.


Hadithi i tetė

Adij bin Hatimi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Frikėsohuni prej zjarrit qoftė edhe me njė gjysmė hurme. E, nėse nuk ka mundėsi, atėherė me njė fjalė tė mirė.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
- Islami inkurajon pėr vepra tė mira.
- Islami inkurajon muslimanin qė tė sillet me butėsi dhe dhembshuri ndaj tė tjerėve.
- Veprat e mira tė distancojnė nga zjarri i xhehenemit.
- Muslimani nuk duhet tė zhvlerėsojė asnjė vepėr tė mirė, sado e vogėl qoftė ajo.
- Fjala e mirė konsiderohet lėmoshė (sadaka) dhe i sjell dobi atij qė e thotė.Hadithi i nėntė

Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Dynjaja ėshtė burg i besimtarit dhe xhenet i jobesimtarit.” (Shėnon Muslimi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:

-Besimtari jeton nė kėtė botė si tė jetė i burgosur.
-Nuk do tė thotė se ēdo gjė qė besimtari dėshiron, mund ta realizojė.
-Besimtari kujdeset vetėm pėr tė lejuarėn (hallallin).
-Besimtarėt nė jetėn e tyre pėrballen me vėshtirėsi tė shumta.
-Jobesimtari jeton nė kėtė botė si tė jetė nė xhenet.
-Jobesimtari nuk i kushton rėndėsi tė ndaluarės (haramit), por synimi i tij ėshtė kėnaqėsia.
-Lehtėsimet e kėsaj jete pėr jobesimtarin.
-Besimtari duhet tė durojė ndaj vėshtirėsive tė kėsaj bote dhe se shpėrblimi i tij nė botėn tjetėr ėshtė xheneti.
 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
12.10.2007

                                         www.klubikulturor.com