Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mėsime nga hadithet (13)

Hadithi i 37-tė

Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Askush prej jush nuk ka besuar derisa unė tė jem mė i dashur tek ai sesa prindi, fėmija dhe tėrė njerėzit." (Shėnon Muslimi)


Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Imani (besimi) ėshtė fjalė dhe vepėr.
Dashuria ndaj tė Dėrguarit tė Allahut ėshtė prej imanit (besimit).
Dhėnia pėrparėsi e tė Dėrguarit tė Allahut ndaj tė gjithėve.
Dashuria ndaj tė Dėrguarit tė Allahut obligon pasimin e tij.
Imani shtohet dhe pakėsohet.
Njerėzit dallojnė pėr nga besimi i tyre.


Hadithi i 38-tė

Umer bin Hattabi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Mos e teproni nė lavdėrime ndaj meje ashtu siē lavdėruan tė krishterėt Isa Ibėn Merjem. Unė jam vetėm njė rob, prandaj thoni rob i Allahut dhe i Dėrguar i Tij.” (Shėnon Buhariu)


Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Interesimi i tė Dėrguarit tė Allahut pėr umetin e tij.
I Dėrguari i Allahut ėshtė njeri si ēdo njeri tjetėr.
Ajo qė ēon nė haram ėshtė e ndaluar.
Madhėrimi i tė mirėve mund tė dėrgojė nė shirk.
Duhet pasur kujdes dhe tė merret mėsim nga gabimet e tė tjerėve.
Tė qenėt rob nga ana e tė Dėrguarit tė Allahut nuk e kundėrshton misionin e tij si i Dėrguar.
Arsyeja e devijimit tė tė krishterėve ėshtė teprimi i tyre nė lavdėrimin e tė Dėrguarit tė tyre.


Hadithi i 39-tė

Ebu Musa el Esh’arij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Ajo grua e cila parfumohet dhe kalon pranė burrave qė ta nuhasin erėn e saj, ėshtė lavire.” (Shėnon ibn Hibani)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Lejimi i parfumimit tė gruas nė shtėpinė e saj pėr bashkėshortin e saj.
Ndalimi i parfumimit tė gruas jashtė shtėpisė sė saj.
Ndalimi i zbulimeve dhe joshja e burrave tė huaj.
Prostitucioni ka shkallė dhe veprime graduale.
Ndalimi i shikimit tė asaj qė Allahu ka ndaluar.


Hadithi i 40-tė


Ebu Xhadi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Kush lė tre namaze tė xhumasė me shpėrfillje, Allahu ia vulos atij zemrėn." (Shėnon Nesaiu dhe Ebu Daudi)

Ēfarė pėrfitohet nga hadithi:
Rėndėsia e xhumasė nė Islam.
Muslimani nuk duhet tė tregohet i shkujdesur ndaj obligimeve.
Mėkatet janė shkak pėr vulosjen e zemrave.
Rėndėsia e zemrės nė jetėn e besimtarit.
Lejimi i lėnies sė namazit tė xhumasė pėr ndonjė shkak tė lejuar tė sheriatit.

 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
21.12.2007

                                         www.klubikulturor.com