Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Hadith sahih

Nga Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se ka thėnė: “I thashė: “O i Dėrguar i Allahut, Ibėn Xhed’ani, sa ishte nė injorancė, mbante lidhjet farefisnore, ushqente tė varfrin, a thua do t’i bėjė dobi kjo atij?” Tha Pejgamberi alejhi selam: “Nuk do t’i bėjė dobi, ai asnjė ditė nuk tha “Zoti im, ma fal mua gabimin Ditėn e Gjykimit!” Transmeton Muslimi, 365.

“Mos vallė, keni menduar qė Ne ju kemi krijuar kot dhe qė nuk do tė ktheheshit te Ne (pėr t’ju gjykuar)?!” (El-Mu’minun, 115)

Abdullah ibėn Xhed’an Et-Temimij ishte prej atyre burrave qė njiheshin nė injorancė pėr fisnikėrinė e tyre. Ai kishte njė enė nė tė cilėn pėrgatiste ushqimin, pastaj ushqente me tė mysafirėt. Pra, kjo ishte gjendja e tij. Njė ditė, nėna e besimtarėve, Aishja, e pyeti tė Dėrguarin e Allahut pėr pėrfundimin e veprave tė bamirėsit pas vdekjes sė tij. I interesonte pėr kėtė njeri pasi e lidhte ana e farefisit me tė, kurse Pejgamberi salallahu alejhi ue selem iu pėrgjigj qartė se kjo vepėr nuk do t’i bėnte dobi. Pra, edhe pse jepte lėmoshė dhe ishte bamirės, i vetmi qėllim i mospranimit ishte se ai asnjė ditė nuk tha: “Zoti im, ma fal mua gabimin Ditėn e Gjykimit!”

Ai nuk pranoi dhe nuk besoi se ekziston Dita e Fundit, Dita e Gjykimit, dita kur njerėzit ringjallen pas vdekjes. Kush e mohon ringjalljen, ai ėshtė jobesimtar dhe jobesimtarit Allahu nuk ia pranon veprėn, mirėpo Allahu me mirėsinė e Tij do ta shpėrblejė nė kėtė dynja me veprat e mira qė ai bėn, duke i shtuar pasurinė, i jep pasardhės, i jep jetė tė gjatė, i jep shėndet ose ia jep tė gjitha kėto prej Mirėsisė sė Tij. Allahu thotė: “Zoti yt nuk i bėn padrejtėsi askujt.” (El-Kehf, 49)

“Sikur ēdo njeri qė ka dėmtuar veten (duke mos besuar) tė kishte tėrė pasurinė e botės, do ta jepte atė (Ditėn e Gjykimit) si dėmshpėrblim (pėr tė shpėtuar). Ata do tė fshehin pendimin kur tė pėrballen me dėnimin e do tė gjykohen me tė drejtė dhe nuk do t’u bėhet padrejtėsi.” (Junus, 54)

Dobitė e kėtij hadithi nga ana e akides:

• Imani (besimi) ėshtė kusht pėr pranimin e veprave tė mira;
• Mushrikut (jobesimtarit) Allahu nuk ia fal mėkatin ditė e Gjykimit;
• Sado qė bėn vepra tė mira, nėse ėshtė jobesimtar, nuk i bėjnė dobi ditėn e Gjykimit;
• Ai qė nuk e beson ringjalljen, ėshtė jobesimtar, nuk pranohet asgjė prej tij Ditėn e Gjykimit.


“Ndėrsa ata qė i mohojnė shpalljet Tona, ata janė njerėzit e krahut tė majtė. Mbi ata do tė jetė zjarri i mbyllur.” (El-Beled, 19-20)


Eroll Rexhepi
2.11.2008

                                         www.klubikulturor.com