Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Komentimi i zgjeruar i hadithit tė nėntė tė Imam Neveviut (Pjesa 1)

   Nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se ka thėnė: “E kam dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut salallahu alejhi ue selam duke thėnė: “Nga ajo qė ju kam ndaluar, largohuni, ndėrsa nga ajo qė ju kam urdhėruar, veproni prej saj sa tė mundeni, sepse ata qė kanė qenė para jush janė shkatėrruar pėr shkak tė pyetjeve tė tyre tė shumta dhe tė kundėrshtimeve ndaj Pejgamberėve tė tyre.” (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)


Islami ėshtė fe e lehtėsive dhe jo e vėshtirėsive

Allahu i Lartėsuar e ka krijuar njeriun nė formėn mė tė pėrsosur. Me gjithė faktet rreth kėsaj ēėshtjeje, natyra e njeriut ėshtė e dobėt, siē thotė Allahu nė Kuran: “Njeriu u krijua i dobėt…” (En Nisa’ė, 4)
Dhe nė suaza tė dobėsisė sė njeriut, Allahu e ka ngarkuar atė me ligje qė i pėrshtaten natyrės sė krijimtarisė sė tij. Nga ky kėndvėshtrim themi se ligjet juridike fetare me tė cilat ėshtė i ngarkuar njeriu, qė burojnė nga Kurani dhe Suneti, praktikisht janė ligje tė lehta pėr t’u vepruar. Allahu xh.sh. nuk dėshiron qė pėrmes kėtyre ligjeve t’i rėndojė robėrit e Tij, pėrkundrazi ua dėshiron tė lehtėn, siē thotė nė shumė citate kuranore: “Allahu me kėtė dėshiron lehtėsim pėr ju e nuk dėshiron vėshtirėsim pėr ju.” (El Bekare, 185)
Ky citat kuranor ka zbritur nė kohėn kur ėshtė bėrė obligim agjėrimi i muajit tė Ramazanit (nė vitin e dytė sipas hixhretit). Ndėr tė tjera citate qė flasin mbi agjėrimin shkoqisin dispozita dhe norma tė ndryshme juridike. Agjėrimi i kėtij muaji nė esencė do mund dhe sakrificė pėr ta pėrballuar, pasi kėrkohet qė besimtari gjatė ditės t’i braktisė dhuntitė e ndryshme qė ia ka lejuar Allahu nga ushqimi, pijet, marrėdhėniet intime etj., kurse gjatė natės tė prishet regjimi i fjetjes etj.. Me gjithė vėshtirėsitė, Allahu gjatė agjėrimit tė kėtij muaji ka bėrė lehtėsime tė mėdha, pėr shembull: ka lejuar qė kur besimtari gjatė ditėve tė agjėrimit ėshtė i sėmurė apo nė udhėtim, ta prishė agjėrimin dhe t’i kompensojė mbas muajit tė Ramazanit qoftė edhe nė mėnyrė graduale, qė natėn tė ushqehet sa tė dojė deri nė imsak (syfyr) etj.. E, ky lehtėsim pėrcillet edhe te norma tė tjera tė obligueshme, edhe nėse ato janė tė dorės sė dytė. Pastaj thotė Allahu xh.sh.:
“Allahu dėshiron t’ju lehtėsojė (dispozitat) (En Enisa’ė, 4)
“Dhe nuk ju obligoi nė fe me ndonjė vėshtirėsi.” (El Haxh, 78)
“Allahu nuk e obligon asnjė njeri pėrtej mundėsisė sė tij.” (El Bekare, 286)
Kurse nga Pejgamberi salallahu alejhi ue selem kemi mesazhe tė ndryshme tė shumta, nė tė cilat ka porositur qė t’ua lehtėsojmė besimtarėve ēėshtjet e fesė. Fillimisht kjo ka qenė emblema e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, siē transmeton Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, duke thėnė: “Kur i ėshtė ofruar Pejgamberit salallahu alejhi ue selem zgjedhja nė mes dy ēėshtjeve, vetėm se ka zgjedhur atė mė tė lehtėn, nėse nuk ka pasur nė tė mėkat.” (Hadith unanim)
Ky ishte edhe mesazhi i tij, paqja qoftė mbi tė, kur pėrcillte misionarėt e tij nė vende tė ndryshme pėr tė pėrhapur fenė e Allahut xh.sh.. Ndėr kėto raste mund tė veēojmė: Transmeton Enesi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, duke thėnė se Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Lehtėsoni e mos vėshtirėsoni, pėrgėzoni e mos tmerroni (largoni) (Buhariu)
Gjithherė duhet tė jemi tė kujdesshėm se lehtėsimi vjen nga Ligjdhėnėsi dhe nuk kemi tė drejtė tė bėjmė lehtėsim apo ndėrhyrje nė ligjet e Ligjdhėnėsit duke mos pasur fakte. por nėse ėshtė fjala pėr aplikimin e ndonjė vepre qė ėshtė opsion zgjedhjeje nė mes dy veprave tė lejuara, pa dyshim qė lejohet zgjidhja e mė tė lehtės.
Por jo rrallėherė ndodhte qė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem edhe t’i qortonte sahabėt e tij kur krijonin vėshtirėsi tė panevojshme, siē kemi rastin me hadithin qė ka transmetuar Abdullah ibėn Mesudi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili thotė thėnė: “Njė njeri i tha Pejgamberit salallahu alejhi ue selem: “O i Dėrguar i Allahut, nuk po mund tė qėndroj nė namaz pėr shkak tė zgjatjes sė faljes qė po bėn filani. Thotė: “Nuk e kam parė ndonjėherė Pejgamberin salallahu alejhi ue selem me tė hidhėruar gjatė kėshillave sesa atė ditė dhe na tha: “O njerėz, ju po i largoni tė tjerėt (nga namazi). Ai qė ua fal namazin, le ta shkurtojė atė (le ta falė mė shkurt), ngase nė mesin e tyre ka tė sėmurė, tė dobėt dhe me nevoja tė ndryshme.” (Transmeton Buhariu)
Gjithashtu qėndron edhe konsensusi i juristėve islamė, se feja islame nuk ka bėrė ngarkesa tė rėnda nė norma tė ndryshme.


Vlera dhe rėndėsia e kėtij hadithi

Hadithi nė fjalė ėshtė nga hadithet “xhevamiu elkelim” (tė shprehurit e kuptimeve me pak fjalė), qė nė vetvete ngėrthen ligje, rregulla dhe edukatė tė madhe. Thotė Ebu Davudi (autori i Sunenit): “Jurisprudenca islame ndėrtohet mbi pesė hadithe”, dhe kėtė hadith e ka radhitur nė mesin e tyre.
Imam Neveviu gjatė komentimit tė kėtij hadithi thotė: “Ky hadith ėshtė prej shtyllave shumė tė rėndėsishme tė Islamit. Ky ėshtė prej haditheve “xhevamiu elkelim” dhe nė vete ngėrthen dispozita tė panumėrta.”
Ndėrsa Ibėn Haxher el Hejtemiu thotė: “Ky ėshtė njė hadith shumė madhėshtor, ėshtė shtyllė prej shtyllave dhe konditave islame, prandaj meriton tė mėsohet dhe t’i kushtohet njė kujdes i veēantė.”

Shkaku i thėnies sė hadithit

Ky hadith ėshtė thėnė gjatė haxhit lamtumirės, kur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i kėshillonte dhe i inkurajonte shokėt e tij rreth kryerjes sė haxhit, siē e transmeton kėtė ngjarje Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, i cili ka thėnė: “Muhamedi salallahu alejhi ue selem mbajti njė ligjėratė para nesh dhe tha: “O njerėz, Allahu ua ka bėrė obligim haxhin, andaj shkoni nė haxh.” Njė njeri (Akraė Ibėn Habis) tha: “A pėr ēdo vit, o i Dėrguari i Allahut?” Muhamedi salallahu alejhi ue selem heshti derisa njeriu e pėrsėriti tri herė, mandej Muhamedi salallahu alejhi ue selem tha: “Sikur tė thosha po, do tė bėhej obligim e nuk do tė kishit mundėsi ta kryenit”, mandej tha: “Mė lini nė atė gjendje qė ju kam lėnė, sepse popujt tė cilit kanė qenė para jush janė shkatėrruar nga pyetjet e tyre tė shumta dhe kundėrshtimet ndaj Pejgamberėve tė tyre. Nėse ju urdhėroj pėr diēka, veproni prej saj sa tė mundeni e nėse ju ndaloj nga diēka, atėherė tėrėsisht hiqni dorė.”


Komentimi i hadithit

Ky hadith ėshtė shtyllė nga shtyllat e fuqishme tė fesė, prandaj kur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem na ndalon nga diēka, duhet qė tėrėsisht tė largohemi nga ajo vepėr pa pėrjashtim. E, kur na urdhėron me kryerjen e ndonjė vepre, atė e kryejmė sipas mundėsisė dhe nuk na ka ngarkuar me asgjė qė s’mund ta kryejmė. Kjo aludon pėr tolerancėn e fesė islame.
Mė pas, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem na sjell shembuj nga popujt e kaluar, se si Allahu i ka shkatėrruar ata pėr shkak tė pyetjeve tė tyre tė shumta, tė panevojshme, provokuese etj., si dhe pėr shkak tė mospėrfilljes sė tyre ndaj urdhrave tė tė Dėrguarve tė tyre, kėshtu qė duhet tė jemi tė kujdesshėm e tė mos biem viktimė e shkatėrrimit si popujt e mėhershėm, siē na porosit Allahu nė Kuran: “Dhe kapuni qė tė gjithė ju pėr litarin (fenė dhe Kuranin) e Allahut e mos u pėrēani.” (Ali Imran, 103)


Rregulli i ndalesave nė Islam

Ndalesat ndahen nė dy lloje
1) Ndalim i detyrueshėm: Rregulli juridik thotė se kryesi i kėsaj vepre (me vetėzgjedhje) ndėshkohet, ndėrsa ai qė largohet nga vepra e ndaluar, shpėrblehet.
2) Ndalim jo i detyrueshėm-mekruh: Rregulli juridik thotė se kryesi i kėsaj vepre (me vetėdėshirė) nuk ndėshkohet, kurse ai qė largohet nga kjo vepėr shpėrblehet.
Pra, bėhet fjalė pėr atė qė kryen njė vepėr tė ndaluar, tė cilėn e ka ndaluar Islami, por e kryen me vetėdėshirė e jo nga imponimi. Atij qė i imponohet mėkati nuk ngarkohet tek Allahu me mėkat, nėse zemra e tij ėshtė e mbushur me iman. Por dhe ai qė pėr hir tė Allahut largohet nga ndonjė mėkat, ndalesa e tė cilit ėshtė vėrtetuar nė Islam, ka shpėrblim tek Allahu. Nga kjo nxjerrim se kush e lė njė mėkat jo pėr Allahun, por pėr ndonjė qėllim interesi, ai person nuk shpėrblehet pėr lėnien e atij mėkati, por edhe nuk ndėshkohet.
Ndėrsa sa i pėrket largimit nga gjėrat e papėlqyera nė Islam (mekruheve), kemi shpėrblim tek Allahu, nėse bėhet largimi pėr Allahun, ngase njė veprim i tillė tek Allahu ėshtė i padėshiruar. Kurse ai qė vepron njė vepėr tė papėlqyer, nuk ndėshkohet, por mund tė jetė i rrezikuar sepse i ėshtė afruar zonės sė ndaluar.
Sikurse ndalesat, edhe urdhėresat nė Islam janė dy lloje:
1) Urdhra tė detyrueshėm, rregulli mbi tė cilat ėshtė se shpėrblehet kryesi i saj dhe ndėshkohet ai qė nuk e kryen atė, si falja e namazeve farz, agjėrimi i Ramazanit pėr atė qė ėshtė i shėndoshė dhe vendas, etj..
2) Urdhra jo tė detyrueshėm, tė pėlqyer, rregulli juridik mbi tė cilat thotė se kryesi i saj shpėrblehet, kurse lėnėsi nuk ndėshkohet, si p.sh.: falja e suneteve nafile, pėrdorimi i misvakut, etj..
 

Vazhdon
Sadat Rrustemi
18.1.2008

                                         www.klubikulturor.com