Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Rifillimi i krijimit nga “OSS CAUDALIS”

Lavdia i qoftė Allahut, Krijuesit tė gjithėsisė. Pėrshėndetjet qofshin mbi Muhamedin (salallahu alejhi ue selem), mbi familjen dhe shokėt e tij tė ndershėm.

Transmeton Ebu Hurejra nga i dėrguari i Allahut, i cili ka thėnė:  

‘’Nga qielli do tė bjerė njė shi dhe do tė mbijnė (njerėzit) nga toka ashtu siē mbijnė bimėt (perimet), ndėrsa te njeriu ēdo gjė do tė zhduket pėrveē njė ashti i cili quhet kocka bishtore (pjesa e fundit e boshtit kurrizor). Nė Ditėn e Kiametit prej tij do tė fillojė krijimi.’’ (Pėrmblodhėn: Buhariu dhe Muslimi)

Muslimani beson se vdekja ėshtė njė e vėrtetė dhe ringjallja ėshtė njė realitet, ėshtė njė ditė kur tė gjithė njerėzit tubohen, tė parėt dhe tė fundit, kudo qė janė do tė prezantojė.

Sė bashku t’i kujtojmė fjalėt e Allahut tė Lartėsuar, tė Gjithėdijshmit Fuqiplotė:

 ‘’Ajo ėshtė njė Ditė qė do tė mbidhen bashkė i gjithė njerėzimi dhe ajo ėshtė njė Ditė kur tė gjithė do tė jenė tė pranishėm.’’ (Hud, 103)

 ‘’Kudo qė tė jeni Allahu ka pėr t’ju grumbullojė tė gjithėve (Ditėn e Ringjalljes). Allahu ka fuqi pėr tė bėrė ēdo gjė.’’ (Bekare, 148)

 ‘’Nuk ka asnjė nė qiej dhe nė tokė qė tė mos i kthehet tė Gjithmėshirshmit si rob i nėnshtruar. Pa dyshim qė Ai (Allahu) gjithsecilin e ka numėruar dhe pėrfishirė nė llogari nė mėnyrė tė plotė dhe tė saktė. Dhe nė Ditėn e Kiametit secili Atij do t’i paraqitet i vetmuar (nuk do ta ketė askėnd).’’ (Merjem, 93-95) 

Hadithi i lartpėrmendur tregon formėn e ringjalljes sė njerėzve ku pas njė shiu ata do tė mbijnė nga toka ashtu siē mbijnė barishtet dhe perimet.

Detyra e tokės ėshtė qė nė vete tė tretė njerėzit pas vdekjes dhe kėshtu tė gjithė t’i kthehen bazės sė krijimit. Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) nė hadith na tregon qė ēdo gjė do tė tretet te njeriu pėrveē njė pjese tė quajtur ‘’axhbu dheneb’’ kockė e vogėl qė nė terminologjinė shkencore tė anatomise quhet ‘’oss caudalis’’. Kjo ėshtė kocka bishtore e pjesės sė fundit tė boshtit (shtyllės) korrizore. Po nga kjo pjesė e kockave do tė rikrijohet njeriu dhe rindėrtohet tupi i tij nė Ditėn e Ringjalljes pėr tė dhėnė llogari pėrpara Allahut tė Lartėsuar.

Njeriu do tė njoftohet pėr tė gjitha punėt qė ka bėrė tė mira apo tė kėqia dhe ēdo gjė do tė jetė e regjistruar me korrektėsinė mė tė madhe saqė edhe vet njeriu do tė habitet. Duhet kujtuar ēdo herė Ditėn e Ringjalljes pėr llogari.

Sė bashku ta kujtojmė hadithin e Muamedit (salallahu alejhi ue selem) ku thotė:

Njeriu nuk do tė lėvizė pa iu pėrgjigjur katėr pyetjeve:

1.       Ku e ke kaluar jetėn?

2.       Ēfarė ke punuar me dijen tėnde?

3.       Si e ke fituar pasurinė tėnde dhe ku e ke harxhuar?

4.       Ku e ke lodhur trupin tėnd? ’’

Transmeton Tirmidhiu, hadithi ėshtė hasen.

O njeri! Kujto fillimin e krijimit tėnd nė Ditėn e Ringjalljes dhe pėrgatitu pėr pėrgjigje.

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu

19.05.2006

                                         www.klubikulturor.com