Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Ndalimi i bartjes sė fjalėve  tė  huaja

Bartja e fjalėve tė huaja dhe pėrhapja e tyre nė mesin e njerėzve, me qėllim tė shkaktimit tė parregullsive, pėrēarjes dhe urrejtjes ėshtė, pa dyshim, njė prej cilėsive mė tė shėmtuara qė mund tė ketė njė njeri, sepse ajo nxitė dyshimin, shkėput marrėdhėniet, mbjell urrejtjen, shkatėrron bashkėsinė, miqtė i armiqėson dhe vėllazėrinė e shkatėrron. Ai i cili bėn njė gjė tė tillė, ashtu siē vėren edhe Ahmed Feridi, ėshtė sikurse miza e cila bartė viruse shkatėrruese tė sėmundjeve ngjitėse.

Esma bint Jezid (radiallahu anha) pėrcjell nga i dėrguari (alejhi selam) se nė njė rast ai pyeti:

-A dėshironi t’ju tregoj se cilėt prej jush janė mė tė kėqijtė?

-Gjithsesi!- u pėrgjigjėm.

-Ata tė cilėt i bartin fjalėt e huaja; ata tė cilėt i ndajnė tė dashurit mes tyre dhe ata tė cilėt i shpifin tė pafajshmit,- tha ai mė pas.

Nė hadithin tjetėr tė cilin e pėrcjell Abdullah ibn Mesudi (radiallahu anhu), i dėrguari (alejhi selam) ka pyetur dhe nė tė njėjtėn kohė ėshtė pėrgjigjur: “A dėshironi t’ua them se ēfarė ėshtė gėnjeshtra dhe jo e vėrteta? Ajo ėshtė pėrcjellja e fjalėve tė huaja, tė cilat nxisin pėrēarjen mes njerėzve.”

Nė hadithin e Hudhejfes (radiallahu anhu) gjejmė elemente tė mjaftueshme tė cilėt, pa dyshim, ndihmojnė dhe nxisin zhdukjen e ēdo lloj oreksi pėr kėtė anomali, e cila ka depėrtuar nėpėr shtėpitė dhe shoqėrinė tonė. Nė kėtė hadith i dėrguari (alejhi selam) paralajmėron: “Nuk do tė hyj nė xhenet ai i cili  pėrcjell (bartė) fjalėt e huaja.”

Kjo anomali, fatkeqėsisht me tė madhe, ėshtė prezent dhe ka zėnė vend nė shoqėrinė tonė.

Mbesim me shpresė se ky paralajmėrim kėrcėnues i Pejgamberit (alejhi selam) do tė kontribuojė, nėse jo tėrėsisht nė zhdukjen tij, atėherė nė reduktimin maksimal te kėtij vesi tė shėmtuar tė pėrhapur nė masa tė gjėra nė shoqėrinė tonė.

Pėrgatiti grupi i studentėve “Ebu Bekėr es Sidik”

25.11.2006

                                         www.klubikulturor.com