Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Mbi pendimin

“I penduari nga gjynahu ėshtė si ai i cili nuk ka fare gjynah.” Transmeton Ibn Maxhe.

Prej mėshirės sė Allahut mbi robėrit e Tij ėshtė dhe pranimi i pendimit, nėse ky pendim bėhet me sinqeritet dhe duke vendosur moskthimin mė nė tė.

Dijetari i njohur Ibn Kajim el Xheuzijeh thotė se nėse njeriu pendohet nga gjynahu me gjithė zemėr dhe me sinqeritet, atėherė ky pendim ia djeg ēdo tė keqe qė ka vepruar mė parė dhe ia kthen ato sevape qė ka pasur mė parė.

Gjynahet dhe veprat e shėmtuara janė sėmundje pėr zemrėn siē janė dhe ethet pėr trupin. I sėmuri nėse shėrohet nga sėmundja i kthehet shėndeti si mė parė e ndoshta dhe mė mirė, sikur tė mos ishte kurrė i sėmurė.

Po ta zėvendėsonim shėndetin me veprat e mira dhe sėmundjen me veprat e kėqija dhe gjynahet, ndėrsa shėrimin dhe rikthimin e shėndetit me pendimin do tė ishte i saktė krahasimi i mėposhtėm:

“Siē dihet ka disa sėmundje pas sė cilave njeriut nuk i kthehet shėndeti si mė parė, e kjo vjen nga mos shėrimi i plotė. Nga disa sėmundje tė tjera i kthehet shėndeti siē e ka pasur, por ka dhe prej atyre sėmundjeve pas tė cilave njeriu ndjehet mė i shėndoshė se mė parė pėr shkak tė shkaqeve tė suksesshme qė u pėrdorėn pėr shėrim. E pra, u bė sėmundja shkak pėr njė shėndet mė tė fortė.”

Shėnim: Ky mesazh ėshtė pėr tė gjithė ne njerėzit mėkatarė, qė tė pendohemi nga gjynahet, t’i kthehemi me sinqeritet rrugės ku na fton Allahu, e t’i konsiderojmė gjynahet e kryera si njė nxitės pėr vepra tė mira e jo pengues, nė mėnyrė qė tė mos i humbasim shpresat  nga mėshira e Allahut e tė mos vazhdojmė  mė nė tė ndaluara.

06.10.2006

                                         www.klubikulturor.com