Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Nuk po pėrqendrohem mirė nė namaz

Pyetja

Jam njė person 17 vjeē   qė i fal 5 vakte namaz,  por shqetėsimi im ėshtė  qė nuk po pėrqendrohem mirė nė namaz. Allahu mė drejtoftė,  sapo lidhem nė namaz, menjėherė  krejt tjetėr gjė mė sillet nėpėr mend,  jo  ndonjė gjė  qė t’i bėj keq ndokujt (Allahu mos e bėftė!), po  njėherė te shoqėria, njėherė te pasuria, njėherė  qysh kam pėr t’ia kaluar  kur tė rritem e kur tė bėj  familje. Nėse dini ndonjė  thėnie tė   Muhamedit (Paqja dhe  bekimi i Allahut qoftė mbi tė!) mė kėshilloni, Allahu ju shpėrbleftė!

Pėrgjigja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ēėshtja e moskoncentrimit nė namaz, ėshtė njėri nga preokupimet qė i brengos pothuajse ēdo falės, pėrveē atyre qė Allahu i ka mbrojtur nga vesveset e kėtilla.

Prandaj fillimisht dėshiroj tė vėrtetoj se pėr tė shpėtuar muslimani nga kjo problematikė, vėrtet duhet mund dhe sakrificė. Shejtani nuk e le tė qetė robin e Allahut, pasi ėshtė pėrbetuar se me tė gjitha format do tė mundohet ta devijoj njeriun. Allahu i Lartėsuar thotė: “(Iblisi) Tha: ‘Pėr shkak se mė humbe mua, unė do t'u ulem atyre (do t'u zė pusi) nė rrugėn Tėnde tė drejtė. Mandej, do t'ju sillem atyre para, prapa, nga e djathta dhe nga e majta e tyre, e shumicėn e tyre nuk do ta gjesh qė do tė falėnderohen (tė besojnė)’" Araf, 16-17.

Dijetarėt kanė folur pėr kėtė problem shumė dhe i kėshillojnė ata qė vuajnė nga kjo me disa metodologji praktike dhe teorike. Ne do tė mundohemi t`i pėrmbledhim kėto nė pika tė shkurtra:

1. Tė prezantosh nė faljen e namazit me xhematė.

2. Tė jetė prezenca jote mė herėt, kėshtu qė tė parapėrgatitėsh veten se do tė qėndrosh para Allahut tė Lartėsuar, Sunduesit absolut, Ai nė dorėn e tė cilit ėshtė ēdo gjė dhe Ai qė i di veprat tona tė hapta dhe tė fshehta.

3. Kur tė marrėsh abdes, ta bėsh atė me pėrkushtim dhe t`i plotėsosh tė gjitha farzet sa mė mirė dhe sunetet, gjithashtu.

4. T`u paraprish namazeve farze, sunetet e tyre dhe tė lexosh Kuran, si dhe tė bėsh dhikėr para farzit.

5. Tė mundohesh qė ta kesh mendjen e pėrkushtuar nė atė qė lexohet, nė domethėnien e tyre dhe ta qetėsosh veten nė namaz.

6. Para se tė fillosh leximin e Fatihasė tė kėrkosh mbrojtje nga Allahu i Lartėsuar, duke thėnė: “Eudhu bilahi semi-il alim minesh shejtani raxhim min hemzihi ue nefhihi ue nefthih”.

7. Ta lusėsh Allahun me zemėr tė pėrkushtuar qė tė t`i largojė kėto vesvese.

8. Nėse kėto vesvese janė tė shumta, atėherė kėrkon mbrojtje te Allahu i Lartėsuar, duke thėnė: “Eudhu bilahi minesh shejtani raxhim” pastaj pėshtynė nga ana e majtė te kėmba tri herė. Me kėtė, inshallah, Allahu i Lartėsuar i largon vesveset.

9. Pastaj vėlla i dashur vetdijėsoje veten se ēfarė fiton nga kjo, vetėm se largim nga mirėsia e adhurimit, pėr shkak se siē e pėrmendni edhe ju, zakonisht gjėrat, pėr tė cilat mendon njeriu nė ato momente, janė tė pavlerė dhe nuk mund tė ndikojnė nė atė formė tė ndryshoj gjė.

Kėto ishin kėshillat qė arritėm t`i pėrmbledhim nė kėtė pėrgjigje. Lus Allahun e Lartėsuar tė japė sinqeritet nė vepra dhe pėrkushtim nė adhurime, amin!

Alaudin Abazi

17.10.2006

                                             www.klubikulturor.com