Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Si mund tė arrihet pėrqendrimi maksimal nė namaz

Pyetja:

A mund tė mė tregoni se si mund tė arrihet pėrqendrimi ''maksimal nė namaz'', konkretisht mėnyrat se si mund tė bėhet kjo dhe a konsiderohet pėrqendrim nėse je e vetėdijshme plotėsisht se ēka je duke thėnė (pėrkthimi i sureve dhe lutjeve) gjatė namazit?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
Me lejen e Allahut, unė do tė tregoj disa nga shkaqet qė e bėjnė njeriun tė jetė mė i pėrkushtuar nė namaz, duke e lutur Allahun qė tė na bėjė prej atyre tė cilėt i pėrkushtohen Allahut nė namazin e tyre.
1. Pėrgatitja pėr namaz, e cila bėhet me disa forma. E para ėshtė marrja mirė abdest, pastaj pėrsėritja e fjalėve tė muezinit, nėse je nga ato qė e dėgjojnė ezanin, pastaj bėrja e duave pas ezanit dhe veshja e rrobave tė pastra pėr namaz.
2. Qetėsia nė namaz- Kur tė rrish nė kėmbė, tė jesh e qetė dhe tė rrish mė gjatė. Edhe kur bie nė ruku, tė jesh e qetė dhe tė rrish gjersa ēdo gjymtyrė tė qetėsohet, pastaj kėshtu duhet tė veprosh pasi tė ngrihesh prej rukusė, pastaj nė sexhde kėshtu, pastaj mes sexhdeve dhe kėshtu me radhė. I Dėrguari i Allahut alejhi selam qetėsohej nė namaz, gjersa ēdo asht dhe ēdo gjymtyrė kthehej nė vendin e vet. Ai e falte namazin ngadalė dhe me kujdes.
3. Kujtimi i vdekjes nė namaz, mbėshtetur nė fjalėn e tė Dėrguarit alejhi selam: “Pėrkujtoje vdekjen nė namazin tėnd, sepse nėse njeriu e kujton vdekjen nė namazin e tij, e pėrmirėson namazin e tij mė mirė dhe le tė falė namazin sikur tė ishte i fundit pėr tė.”
4. Meditimi pėr ajetet e Allahut, pėr duatė dhe pėr dhikret e tjera (nėse nuk e di arabishten, ėshtė mirė qė sė paku tė mėsohen kuptimet e disa duave dhe sureve qė kėndohen mė shpesh, nė mėnyrė qė tė meditojmė mė mirė, sepse nuk ka mundėsi tė thellohesh nė kuptimin e tyre dhe tė meditosh pėr to nėse nuk ua di kuptimin). Meditimi pėr kuptimin e atyre sureve dhe duave qė i di lė gjurmė mė shumė dhe rezultati i saj ėshtė rrjedhja e lotėve nga frika e Allahut. Tė pėrkujtosh mė shumė nė namaz dėnimin e Allahut.
5. Thėnia “amin” pas kėndimit tė Fatihasė, sepse nė tė ka shpėrblim tė madh.
6. Leximi i sureve ajet pėr ajet, dalėngadalė. Tė ndalesh nė ēdo ajet, sepse kėshtu ėshtė suneti i tė Dėrguarit tė Allahut.
7. Leximi i Kuranit rrjedhshėm dhe me zė tė bukur.
8. Bindja se kur kėrkon prej Allahut, Allahu do tė tė pėrgjigjet.
9. Vendosja e sutres gjatė faljes sė namazit, sepse kjo tė ndihmon pėr pėrkushtimin nė namaz
10. Shikimi nė vendin e sexhdes. Nėse ulesh nė etehijat, shikon drejt gishtit tėnd, duke e lėvizur atė dhe duke e mbajtur drejt, siē ka ardhur nga i Dėrguari i Allahut alejhi selam.
11. Kėrkimi i ndihmės tek Allahu, nėse tė vjen ndonjė ngacmim prej shejtanit, qė Ai tė tė ruajė prej tij, sepse shejtani ėshtė shumė i kujdesshėm qė ta largojė njeriun nga pėrkushtimi nė namaz. Shejtani ėshtė si njė hajdut apo kusar rruge; sa herė qė ti dėshiron tė shkosh rrugės drejt Allahut dhe tė afrohesh tek Ai, ai tė del nė rrugė pėr tė tė penguar. Prandaj, robi i Allahut duhet tė ketė kujdes, qė mos t’ia largojė shejtani vėmendjen nga namazi.
12. Meditimi pėr namazin e tė parėve tanė, se si kanė hyrė ata nė namaz. Ali bin Ebu Talibit, kur hynte nė namaz, i ndėrrohej fytyra. Kur pyetej pėr kėtė, thoshte se kishte ardhur koha e amanetit, tė cilin Allahu ua ka paraqitur qiejve, tokės dhe kodrave dhe ato kanė refuzuar qė ta mbajnė, por e ka mbajtur njeriu.
13. Shtimi i lutjeve gjatė vendeve nė namaz, sidomos nė sexhde, ku duhet t’i shtosh duatė edhe mė shumė. Ta lutesh Allahun qė ta forcojė zemrėn tėnde dhe tė t’i falė mėkatet (nė namazet vullnetare lejohet tė bėhet dua edhe shqip).
14. Largimi i disa pengesave qė tė pengojnė pėr t’u pėrkushtuar nė namaz, si p.sh. tė largosh ato sende qė tė tėrheqin vėmendjen nė namaz, tė mos falesh me rroba tė cilat kanė vizatime, shkrime apo ngjyra tė ndryshme si dhe tė mos falesh afėr njė ushqimi qė e do. I Dėrguari i Allahut alejhi selam ka thėnė: “Nuk ka namaz kur afrohet ushqimi.” Gjithashtu, tė mos falesh duke u shtrėnguar pėr tė penguar nevojėn fiziologjike. E, nėse ndodh kjo, atėherė prishe namazin dhe merr abdest prapė. Mos u fal kur tė kap kotja dhe lėri lėvizjet e tepėrta nė namaz. Mos e ngre shikimin nė qiell dhe gjithashtu mundohu qė ta hapėsh sa mė pak gojėn nė namaz.
Kėto, pra, ishin disa nga shkaqet qė tė ndihmojnė tė jesh mė e pėrkushtuar nė namaz.
 


Shaban Murati
7.9.2007

 

                                             www.klubikulturor.com