Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Ē’mendoni pėr lėndėn e filozofisė?

Pyetja:

Es selamu alejkum ue rahmetullah!
Ē’mendoni pėr lėndėn e filozofisė?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nė esencė, filozofia synonte kėrkimin e urtėsisė (mik i diturisė, ta duash urtėsinė) dhe, si tregohet nga Sokrati, filozofia hulumton me anė tė mendjes tė vėrtetėn rreth gjėrave qė na shpijnė nė mirėsi. Prandaj edhe filozofėt e vjetėr quheshin me epitetin “Tė urtėt”. 

Kėrkimi i diturisė dhe i urtėsisė ėshtė njė parim islam dhe trajtimi i filozofisė nga pikėpamja e hulumtimit tė diturisė dhe dashurisė ndaj saj ėshtė njė gjė jo vetėm e pranuar nė mėsimet islame, por edhe e kėrkuar.

Por problemi qėndron nė atė se filozofia nuk ndalet kėtu. Prej pėrkufizimeve tė filozofisė mė e njohura ėshtė se “filozofia ėshtė gjykim mendor i liruar nga ēdo kushtėzim dhe autoritet qė imponohet jashtė (mendjes)”. Me kėtė pėrkufizim kuptojmė se filozofia manifeston mospėrfillje ndaj ēdo autoriteti dhe nuk pranon asnjė mbėshtetje pėrveē arsyes e logjikės.

Pėr ta kuptuar mė qartė kėtė qė thamė mė lart, duhet tė sqarojmė pak mė shumė. Filozofia e ngre dhe e konsideron mendjen si peshore tė vetme nė vlerėsimin dhe saktėsimin e gjėrave. Pastaj ideja themelore e filozofisė qėndron nė atė se tė gjitha siguritė duhet tė vihen nė pikėpyetje, madje edhe ato qė konsiderohen aksiome
1, sikurse ekzistenca, jeta, vdekja, etj. Sipas filozofėve, logjikės i nėnshtrohen edhe ēėshtjet e besimit, si ekzistenca e Zotit, e melekėve, ringjallja, dėrgimi i tė Dėrguarve e gjėrat e tjera tė fesė dhe pėr t`i vėrtetuar kėto duhet ta kemi pikėnisje vetėm meditimin. Kjo nėnkupton se pėr t`i saktėsuar ēėshtjet e besimit, sikurse kėto qė u pėrmendėn, duhet tė zhvishemi dhe t`i anashkalojmė tė gjitha argumentet e tjera (edhe shpalljen) dhe tė fillojmė tė flasim rreth tyre vetėm nga aspekti logjik.  Pėr kėtė devijimi i filozofėve nė lidhje me besimin ishte shumė i madh dhe i rrezikshėm, por edhe i ndryshueshėm, varėsisht si janė perceptuar gjėrat prej  njė kėndvėshtrimi (mendjeje tė filozofit) nė tjetrin.

Duke mos hyrė nė elaborime tė tjera, themi se problemi mė kryesor nė lidhje me filozofinė qėndron nė kėtė qė pėrmendėm mė lart. Studiuesit tė kėsaj shkence i japin rolin mendjes qė tė gjitha gjėrat t`i vlerėsojnė vetėm nga ky aspekt. Madje shohim shpesh nė trajtimet e tyre se anashkalojnė edhe shembujt praktikė tė jetės sė pėrditshme.

Islam nuk e zhvlerėson mendjen dhe logjikėn e njeriut nė asnjė formė. Nė shumė versete kuranore vlerėsohet se mendja ėshtė dhuntia mė e madhe qė posedon njeriu dhe krahas kėsaj urdhėrohet qė tė shfrytėzohet nė tė mirėn e tij.  Sa pėr ilustrim veēojmė disa versete:   

“Ai (Allahu) ia dhuron urtėsinė atij qė do, e kujt i ėshtė dhėnė urtėsia, atij pra i ėshtė dhuruar mirėsi e madhe, pėrveē tė menēurve kėtė nuk e kupton kush.” (Bekare, 269)

“Nė krijimin e qiejve e tė tokės, nė ndryshimin e natės dhe tė ditės, ka argumente tė qarta pėr ata qė kanė arsye dhe intelekt.” (Ali Imran, 190)
“Thuaj: “Nuk ėshtė e njėjtė e keqja dhe e mira, po edhe nėse tė mahnit ty shumimi i sė keqes, pra kini frikė Allahun (e mos pranoni tė keqen) o ju tė zotėt e mendjes.”
(Maide, 100)

Por nė tė njėjtėn kohė Islami nuk e konsideron mendjen si peshore tė vetme e tė pagabueshme nė vlerėsimin e gjėrave. Muslimani beson se mendja ėshtė gjėja mė e pėrsosur qė posedon njeriu, nė fakt me tė njeriu dallon nga krijesat e tjera. Megjithėkėtė nuk ėshtė absolute, kapaciteti i saj ėshtė i kufizuar nė perceptimin dhe dhėnien e pėrgjigjeve ndaj tė gjitha gjėrave. Pra logjika e njeriut ėshtė e kufizuar te njeriu ashtu si janė tė kufizuara tė gjitha karakteristikat e tjera. Prandaj njeriu kishte nevojė pėr tė Dėrguar tė cilėt do ta drejtojnė dhe do ta orientojnė atė kah mirėsia dhe e sakta.

Sido qė tė jetė, tė flasėsh pėr filozofinė kėrkon qasje tė shumanshme dhe kjo nuk bėhet nė njė pėrgjigje, por nė kėtė vend dėshirojmė tė nxjerrim nė pah vetėm pikėn esenciale qė e bėnė njeriun tė mbajė rezervė ndaj kėtij lėmi. Filozofėt kriter tė vetėm pėr t`i vlerėsuar tė gjitha tė vėrtetat kanė meditimin me anė tė logjikės dhe kėshtu ata arrijnė nė shenjtėrimin e mendjes sė njeriut duke anashkaluar ēdo formė tjetėr me tė cilėn mund tė arrihet tek e vėrteta, madje edhe shpalljen. Prandaj edhe tek ata muslimanė qė u ndikuan nga filozofia greke, sikurse Ibėn Arebiu, Kindiu, Farabiu, etj. vėrejmė ngritje e shenjtėrim tė mendjes derisa te disa nga ata filozofėt e Greqisė sė vjetėr u konsideruan mė tė ngritur dhe mė tė mėdhenj se vetė Profetėt e Allahut.

Megjithėkėtė nuk ėshtė e saktė qė tė refuzohet ēdo gjė qė ka tė bėjė me filozofinė, por duhet tė kemi kujdes se ēfarė lexojmė dhe sa thellohemi nė tė. Allahu e di mė sė miri!

Alaudin Abazi
21.12.2008


[1] Parime ose realitete qė nuk kanė nevojė pėr vėrtetim, tė vėrteta tė qarta ta padiskutueshme.

                                             www.klubikulturor.com