Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Pse namazi nuk mė qetėson?

Pyetja:

Pse namazi nuk mė qetėson?


Pėrgjigjja:

   Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, mbi shokėt dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.
   Namazi ėshtė njė praktikė mjaft e rėndėsishme nė jetėn e besimtarit, pasi ėshtė lidhja direkte qė krijon besimtari me Krijuesin e tij, Zotin. Ajo pse nuk ju qetėson namazi, nė kuptimin se ju nuk po mundeni ta gjeni pėrkushtimin dhe qetėsinė gjatė faljes apo nuk po vėreni shenjat e kėsaj lidhjeje me Krijuesin nė jetėn tuaj, pasi nuk po mund tė arrini devotshmėri dhe rehati shpirtėrore, themi se nisur nga disa pyetje qė ju i parashtruat mė herėt, vėrejmė se sikur ju bartni disa dyshime rreth Islamit dhe mėsimeve tė tij.

   Kėto gjėra janė pengesė e arritjes sė qetėsisė dhe tė rehatisė. Prandaj gjėja e parė me tė cilin do t’ju kėshilloja ėshtė qė tė mundoheni t`i qaseni mė seriozisht gjendjes suaj. Do t`ju porosisja qė tė kėrkoni shoqėri qė ka njohuri mė shumė rreth Islamit, qė tė mundoheni tė jeni mė tė hapur nė pėrgjigjen rreth dyshimeve qė janė tė pranishme nė zemrėn tuaj. Pastaj gjithashtu ju kėshilloj tė lexoni pak mė shumė rreth Islamit dhe e falėnderojmė Allahun qė literatura islame ėshtė e mjaftueshme qė ju t`i plotėsoni njohuritė tuaja rreth gjėrave qė keni nevojė tė mėsoni.
   Gjithashtu, ju rekomandojmė qė tė lexoni ndonjė libėr qė sqaron vlerėn dhe urtėsinė e namazit. Kam bindjen se nėse ju jepni mundin tuaj nė kėto kėshilla qė pėrmendėm, atėherė do tė arrini ndryshimin e gjendjes suaj rreth namazit, por edhe rreth Islamit nė pėrgjithėsi. Lexoni ēfarė thotė Allahu i Lartėsuar rreth namazit: “Fal namazin, vėrtet namazi largon nga tė shėmtuarat dhe tė irituarat, e pėrmendja e Allahut ėshtė mė e madhja (e adhurimeve); Allahu e di ē’punoni ju.” (Suretu Ankebut, 45)
   Lusim Allahun e Lartėsuar t’jua hapė zemrėn dhe tė arrini qetėsi dhe devotshmėri nė jetėn tuaj dhe t’ju bėjė nga ata qė arrijnė shpėtimin nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Amin!
 

Alaudin Abazi
21.3.2008

                                             www.klubikulturor.com