Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
A duhet tė besohet te UFO-t apo jashtėtokėsorėt?

Pyetja:

A duhet tė besohet te UFO-t apo jashtėtokėsorėt?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nė lidhje me UFO-t (krijesa jashtėtokėsore) dhe qėndrimin e muslimanit rreth tyre, a t’i besojė apo jo, themi se nė Kuran nuk ka diēka tė specifikuar se ka jetesė (sikurse ka nė Tokė) edhe nė ndonjė planet tjetėr. Nga ajo qė dihet dhe qė pėrmendet nė burimet islame kuptojmė se krijesat tė Allahut janė tė shumta dhe njeriu nuk i njeh tė gjitha. “Edhe kuajt (i krijoi), edhe mushkat edhe gomarėt, pėr t’ju hipur atyre dhe si stoli, e Ai krijon ēka ju nuk dini” (Nahl, 8). Krijesat pėr tė cilat flet Allahu i Lartėsuar nė Kuran janė tre llojesh: njerėzit, xhinėt dhe melaiket. Dy llojet e para (njerėzit dhe xhinėt) banojnė nė Tokė, ndėrsa melaiket banojnė nė qiell dhe janė nė shėrbim tė Allahut gjithmonė. Pėr kėto lloj krijesash na ka folur Allahu i Lartėsuar nė Kuran dhe i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, nė hadithe dhe na janė sqaruar specifikat dhe veēoritė e secilit lloj.

Duke pasur parasysh kėtė qė thamė, mund tė konstatojmė se nė Kuran nuk vėrtetohet qartė se ekziston jetė nė ndonjė planet tjetėr sikurse nė Tokė, por gjithashtu njė gjė e tillė edhe nuk mohohet. Disa nga njerėzit tė cilėt i janė qasur kėsaj ēėshtjeje kanė tentuar tė vėrtetojnė ekzistimin e jetės edhe nė planetė tė tjerė nė gjithėsi me ajetin: “Nga argumentet e Tij ėshtė krijimi i qiejve dhe i tokės dhe shpėrndarja e gjallesave nė tė dyjat dhe Ai me fuqinė e Tij mund t’i bashkojė kurdo qė tė dėshirojė.” (Shura, 29)

Sido qė tė jetė, e qėlluar pėr muslimanin ėshtė qė tė mos vėrtetojė njė gjė tė tillė pasi nuk kemi ndonjė argument tė fortė dhe tė qartė qė tė mbėshtetemi nė tė, por gjithashtu e qėlluar ėshtė qė edhe tė mos e mohojė ekzistimin e jetės nė planetėt e tjerė. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
12.9.2008

                                             www.klubikulturor.com