Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.elitaislame.com
 

 
 
 
 
 
 
 
Si tė largohem nga masturbimi ?

Pyetja:

Jam vajzė e pamartuar, e re, ka tre vite e mė tepėr qė e bėj masturbimin. Mė parė s’e kam ditur qė ėshtė e ndaluar dhe nuk e di as vetė se si kam filluar ta praktikoj kėtė gjė. Tani, tė them tė drejtėn, mė ėshtė bėrė ves dhe s’mundem tė rri pa e bėrė. A ka mundėsi qė masturbimi tė ndikojė nė prishjen e virgjėrisė? Mė tregoni, ju lutem, se si mund tė largohem nga kjo dukuri dhe tė mos e bėj kurrė nė jetė. Ju lutem mė ndihmoni!

Pėrgjigja:

Vajzė e nderuar!

Sė pari lusim Allahun e Lartėsuar tė tė ruaj, tė drejtoj, tė jap udhėzim dhe tė tė mbrojė ty nga tė kėqijat e vetes dhe shejtanit, gjithashtu e lus tė Lartėsuarin qė tė tė largoj ty nga tė gjitha veprat e shėmtuara qė janė tė dukshme dhe tė padukshme.

Motėr e nderuar!

Tė falenderojmė pėr besimin tuaj qė keni ndaj faqes tonė dhe na keni shkruar pėr problemin tuaj.

Sa i pėrket dispozitės sė sheriatit rreth masturbimit, atė e kemi trajtuar nė njėrėn nga pėrgjigjet e mėparshme, ajo dispozitė ėshtė e njejtė si pėr meshkujt ashtu edhe pėr femrat, prandaj tė lutemi tė kthehesh atje dhe tė shohėsh se ēfarė konisderohet ajo nė Islam.

Kurse sa i pėrket masturbimi pėrveē qė ėshtė e ndaluar, ajo nė vete pėrmbanė ndikime negative tė shumta, prandaj edhe ėshtė e ndaluar, pėr shkak se Allahu nuk ndalon diēka qė nė tė nuk ka tė kėqija.

Rreziqet e praktikimit tė masturbimit

Prej ndikimeve negative mund tė pėrmendim:

1. Me anė tė masturbimit praktikuesi nuk arrinė kėnaqėsin reale, kėshtu qė krejt ajo kėnaqėsi ėshtė produkt i imagjinatės personale dhe fantazirave, prandaj ai person bėhet njė tip qė mbyllet me vetveten e tij dhe nuk ėshtė komunikativ me tė tjerėt.

2. Dobėsimi i tė mbajturit mend dhe indiferenca nė mendime.

3. Humbja e nervave, tendosje tė karakterit, kėshtu qė tek ata vėrehet njė ngushtėsi dhe hidhėrim tė shpejtė pėr gjėnė mė tė thjeshtė.

4. Vonimi nė martesė. Ai qė e praktikon atė, bėhet tė mos mendoj pėr martesė, pasiqė pėr tė ajo ėshtė formė e shfyerjės sė epshit.

5. Ėshtė shumė e njohur se maturbimi ndikon nė raportin e tij me bashkshortin pas martesės, kėshtu qė nuk arrinė kėnaqėsinė e plotė gjatė marrdhėnieve seksuale me tė, tė jesh e bindur se shumė nga njerėzit vuajnė nga problemet e ndryshme nė martesė, si mosndierja kėnaqėsi  gjatė marrdhėnieve, apo probleme tė ndryshme nė organet e tyre gjenitale etj., e qė shkak i kėsaj ėshtė praktika e masturbimit.

6. Nėse kjo gjė praktikohet pėr njė kohė tė gjatė, atėherė edhe pas martesės  nuk mund tė heq dorė njeriu nga kjo dhe pėr ēdo hidhėrim, vuajtje, apo pakėnaqėsi nė martesė mundohėt ta kompensoj me kėtė vepėr tė shėmtuar.

 7. Praktikimi i masturbimit te vajzat ėshtė mė e  rrezikshme, pėr shkak se vajza nė kėrkim tė kėnaqėsisė mund tė pėrdorė mjete, gjėra tė ndryshme, apo edhe gishtat qė mund tė shkaktojnė prishjen e virgjėrisė. Gjithashtu, ajo mund tė shkaktoj edhe deformimin e organit tė femrės, si zgjerimi  i tepruar i disa pjesėve tė saj etj.

Forma e shėrimit

Sa i pėrket formės sė shėrimit, themi se ėshtė me ndėrprerjen e plotė tė praktikimt tė saj dhe ajo bėhet nė kėtė mėnyrė:

1. Muslimani apo muslimanja duhet tė pėrtėrij raportet me Krijuesin e Tij dhe tė jetė i vetėdijshėm se Allahu i Lartėsuar ėshtė nė mbikqyrjen e tij gjithmonė dhe nė ēdo vend. Motėr e nderuar! Derisa atė vepėr nuk dėshiron ta bėje kurrė nė prezencėn e ndonjė personi, nga turpi qė ke, atėherė Allahu ėshtė mė parėsor tė kesh turp prej Tij. Ėshtė ai i Cili sheh ēdo gjė dhe kudo qė tė jesh. Paramendo vetėn tė dalėsh para Allahut me atė vepėr tė shėmtuar.

2. Martesa, nėse femra ka mundėsi ta realizoj kėtė, atėherė kjo do tė ishte zgjidhja mė ideale pėr tė.

3. Agjėrimi, tė mundohesh tė agjėrosh pėr shkak se siē thotė i Dėrguari i Allahut nė   hadith: “Agjėroni, pėr shkak se agjėrimi ėshtė shėrimi  mė i mire (i epshit) pėr umetin tim.”

3. Vetėdėshira, ėshtė njė nga shtytėsit mė tė rėndėsishėm pėr lėnien e kėsaj praktike.

4. Pėmbajtja e vetvetes. Kjo arrihet duke e kuptuar njeriu vetvetėn e tij se nga ēfarė ndikohet, kėshtu ai largohet nga gjėrat dhe rrethanat qė nxisin epshin dhe e shpiejnė nė praktimin e kėsaj vepre tepėr tė shėmtuar.

5. Tė mundohesh tė mendosh nė gjėrat qė janė tė dobishme pėr ty,  si mėsimet, tė mundohesh tė merresh me punė dhe tė pėrfitosh nga koha jote.

6. Largohu nga leximi tė romaneve qė nxisin epshin tėnd, apo shkrimeve qė kanė tė bėjnė me tė, kurse mė e rrezikshme se kjo ėshtė tė shikuarit e filmave qė nė tė ekspozohet shkalla mė e ulėt e amoralitetit.

7. Tė mos shkosh pėr tė fjetur vetėm pasi qė jesh lodhur dhe kur tė ngrihesh nga gjumi mos rri shtrirė nė shtrat qė tė fillosh tė mendosh rreth mardhėnieve seksuale.

8. Njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme pėr ty ėshtė edhe ajo qė ti tė mundohesh tė takohesh me shoqe e motra qė janė tė moralshme, besimtare dhe tė shoqėrohesh me to, pra t’i largohesh vetmisė.

Kėto ishin ato qė i pamė tė nevojshme t’i pėrmendim rreth kėtij vesi, qė   nė kohėn tonė ėshtė bėrė smundje e shumė tė rinjėve, e ajo qė ėshtė edhe mė keq ėshtė bėrė dukuri edhe te femrat.

Ajo qė e shton tė keqen edhe mė shumė ėshtė edhe fakti se shumė njerėz qė janė rritur nė shoqėri qė kanė arritur kulminacionin e poshtėrsisė dhe amoralitetit, e konsiderojnė njė akt tė tillė si shumė tė natyrshme dhe mundohen t’ua servirin pėrvojat e tyre tė ulta shoqėrive mė tė ruajtura nga ata, ku mundohen ta bėjnė tė keqėn tė mirė dhe i konsiderojnė ata qė nuk pajtohen me ta si jo tė natyrshėm.

Nė fund, lus Allahun e Lartėsuar tė tė japė ty fuqi ta braktisėsh pėrfundimisht dhe sa mė shpejt kėtė ves pėr shkak se sa mė shumė qė tė shoqėron ty kjo gjė, dije se aq mė shumė do tė vėshtirėsohet ty tė largohesh nga ajo. Shpeshto lutjet tuaja ndaj Allahut dhe kėrko mbrojtje nga Ai prej tė gjitha tė kėqijave, me tė vėrtetė Ai ėshtė qė nuk i refuzon lutjet nga ne. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

20.11.2005

             
www.klubikulturor.com