Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Syzet e diellit

Pyetja:

Selamu alejkum!
A lejohet tė pėrdorim syze dielli vetėm pėr t’i mbrojtur sytė nga rrezet e diellit?
 

Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Nėse syzet e diellit mbahen pėr arsye tė justifikuara, sikurse nėse ju pengojnė rrezet e diellit, atėherė lejohet mbajtja e tyre. Ndėrsa nėse qėllimi i mbajtjes ėshtė pėr zbukurim, elegancė dhe dukje, atėherė do tė ishte mė primare tė mos mbahen. Allahu e di mė sė miri!

 

Alaudin Abazi
24.5.2009

                                             www.klubikulturor.com