Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Njė pyetje rreth namazit tė sabahut

Pyetja:

Selamu alejkum!
Kisha njė pyetje rreth namazit tė sabahut.
Kur falet namazi i sabahut nė shtėpi, a mundet qė tė falet edhe nėse ende s’ėshtė thirrur ezani nėpėr xhami, por koha e imsakut ka 1 orė apo mė shumė qė ka hyrė. Nėse po, pas sa kohe bėn tė falet ky namaz prej kur ka hyrė koha e imsakut?
Po nisem gjithmonė nga ajo se ka disa xhami qė e thėrrasin ezanin e sabahut mė herėt e disa mė vonė, por nė njė periudhe kohe 10-15 minuta nė mes tyre. Allahu ju shtoftė diturinė!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Hyrja e kohės sė namazit nuk ndėrlidhet domosdoshmėrisht me thirrjen e ezanit nė xhami kjo pėr faktin se ėshtė e mundur qė njė kohė e namazit tė hyjė nė orėn e caktuar me kalendar (takvim), mirėpo xhemati tė merret vesh ta thėrrasin ezanin disa minuta mė vonė, sikurse ndodh nė namazin e drekės. Hyrja e kohės sė namazit tė drekės me kalendar gjatė verės ėshtė pėrafėrsisht nė ora 12:30, mirėpo nė tė gjitha xhamitė ezani thirret nė ora 13:00. Prandaj nėse muslimani pėr ndonjė shkak tė arsyetuar nuk mund tė dalė nė xhami ose do tė udhėtojė para ezanit tė drekės, atėherė atij i lejohet ta falė drekėn me pėrcaktimin e kalendarit nė orėn 12:30, edhe pse ende nuk ėshtė thirrur ezani nė xhami. Gjithashtu edhe gruas qė falet nė shtėpi, i lejohet ta falė drekėn ashtu siē ėshtė paraparė me kalendar, edhe nė qoftė se ezani ende nuk ėshtė thirrur nė xhami.

Gjithashtu edhe namazi i sabahut nuk ndėrlidhet me ezanin e sabahut qė thirret nė xhami. Te ne rėndom ezani i sabahut nėpėr xhami thirret pesėdhjetė minuta para lindjes sė diellit, ndėrsa koha e faljes hyn shumė mė herėt se kjo. Koha e tij hyn 18 minuta pas imsakut. Kjo ėshtė kėshtu duke pasur parasysh kalendarėt, tė cilat bėjnė llogaritjen e kohėve nė rajonin e Ballkanit; nė Shqipėri, Kosovė, Maqedoni dhe Bosnje. Nėpėr kėta kalendarė bėhet vėrejtja se ekziston njė kohė prej 18 minutash nga imsaku deri nė kohėn e sabahut, prandaj ne duhet tė presim pėr aq kohė pas imsakut qė ta falim namazin e sabahut. Allahu e di mė sė miri!
 

Alaudin Abazi
7.6.2009

                                             www.klubikulturor.com