Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

A duhet tė marrim gusul apo vetėm abdest pas seksit oral

Pyetja:

Selam alejkum! Nė radhė tė parė, ju uroj pėr kontributin tuaj pėr kėtė din, pastaj desha t’ju pyes diēka. A duhet tė marrim gusul apo vetėm abdest pas seksit oral (nėse nuk ejakulon), duke pasur parasysh qė organet gjenitale nuk preken. Dhe nėse vetėm preken, a konsiderohemi xhunubė? Allahu ju shpėrbleftė!


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Sė pari, themi se nė lidhje me seksin oral kemi dhėnė njė pėrgjigje tė mėhershme dhe kemi sqaruar se edhe pse nuk mund ta quajmė atė veprim haram, ėshtė mė e qėlluar qė t`i largohen muslimanėt praktikės sė kėtillė. Pėr mė gjerėsisht, mund tė lexoni pėrgjigjen e mėhershme duke klikuar kėtu:

http://www.klubikulturor.com/A-eshte-e-lejuar-te-ledhatohen-organet.htm

Sa i pėrket pyetjes: A ėshtė obligativ gusuli pas seksit oral qoftė nga mashkulli apo femra? Themi se kjo varet nga ēėshtja se a ka ndodhur ejakulimi (orgazma) apo jo gjatė kėtij akti. Nėse gjatė kėtij veprimi ejakulon mashkulli apo femra, atėherė ėshtė obligativ gusuli (pėr atė qė ka ejakuluar). Nėse nuk ndodh ejakulimi, atėherė nuk ėshtė obligativ gusuli, por duhet ta pastrojmė organin dhe tė marrim abdest.

Ndėrsa nė lidhje me ēėshtjen se a ėshtė i detyruar gusuli nėse vetėm preken dy organet, pa ndodhur marrėdhėnia e plotė, themi se nėse ka ndodhur vetėm prekja, pa depėrtuar organi i mashkullit nė organin e femrės, atėherė nuk ėshtė e detyrueshme larja. Ky qėndrim ėshtė me konsensus (ixhma) tė ulemave. Prandaj, hadithi i Muhamedit (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė): “Kur tė takohen dy sunetimet (organi i mashkullit dhe i femrės), obligohet larja.”1, sqarohet me hadithin tjetėr, tė cilin e pėrcjell Ebu Hurejra (Allahu qoftė i kėnaqur me tė), i cili thotė se Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Kur ndokush tė ulet nė mes tė katėr gjymtyrėve tė saj (tė femrės) dhe kryen aktin seksual, ėshtė bėrė larja e obliguar, edhe pse nuk ka ejakulim.”2 Allahu e di mė sė miri!


Alaudin Abazi
9.11.2008


1 Shėnon Ahmedi dhe tė tjerėt, hadithi ėshtė i saktė.
2 Shėnon Muslimi.

                                             www.klubikulturor.com