Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
A ėshtė e lejuar qė gruaja tė puthė apo ledhatojė organin gjenital tė burrit dhe burri tė gruas?

Pyetja:

A ėshtė e lejuar qė gruaja tė puthė apo ledhatojė organin gjenital tė burrit dhe burri tė gruas?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Para se t`i pėrgjigjem pyetjes ėshtė e domosdoshme tė shtjelloj disa ēėshtje qė janė tė rėndėsishme dhe qė janė tė lidhura me pyetjen e prashtruar.

Edhe burrit edhe gruas i lejohet tė kėnaqen me njėri tjetrin me ēdo pjesė tė trupit tė partnerit tė tij, Allahu i Lartėsuar thotė:” …ato (gratė) janė prehje pėr ju dhe ju jeni prehje pėr ato. (Bekare, 187) Gjithashtu thotė: “Gratė tuaja janė vendmbjellje e juaj, afrohuni vendmbjelljes suaj si tė dėshironi, por pėrgatitni pėr veten tuaj, dhe kinie frikė Allahun, e ta dini se fundi juaj ėshtė tek Ai, e besimtarėve jepu myzhde” (Bekare, ajeti 223).

Mirpo nė kėtė duhet tė kemi parasysh dy ēėshtje:

Ēėshtja e parė: T`i largohemi gjatė mardhėnive seksuale atyre gjėrave qė janė tė ndaluara me citime kuranore apo nga hadithet, ato janė:

 1.Kryerja e mardhėnies nė zgavrėn anale (anus) tė gruas. Pėr ndalimin e kėsaj ka argumente tė shumta dhe konsiderohet njė nga mėkatet e mėdha. Argument pėr kėtė nga Kurani ėshtė ajeti i sipėrpėrmendur ku Allahu i Lartėsuar thotė: “Gratė tuaja janė vendmbjellje e juaj, afrohuni vendmbjelljes suaj si tė dėshironi,…” (Bekare, 223) Pra “vendmbjellje” konsiderohet vendi ku mund tė mbillet diēka, ndėrsa kėtu fjala vendmbjellje ka pėr qėllim vaginėn, sepse aty gjindet vrima pėr nė mitėr.

Kurse nga hadithet zgjedhim atė qė e Transmeton Ahmedi, Ebu Davudi, ibėn Maxhe nga Ebu Hurejre  se Profeti ka thėnė: “Allahu nė ditėn e gjykimit nuk do t`I shikoj ata tė cilėt kanė bėrė mardhėnie intime me gruan e tij ne zgavrėn anale-anus”, ndėrsa transmetimi tjetėr thotė: “Ėshtė I mallkuar ai I cili bėn mardhėnie intime nė zgavren anale”.

2.Ndalesa e dytė ėshtė kryerja e mardhėnive intime me gruan nė vaginė, por nė kohėn e menstruacioneve. Edhe kjo ėshtė e ndaluar me kuran dhe hadith, Allahu i Lartėsuar thotė: “Tė pyesin ty pėr menstruacionin (hajdin). Thuaj: "Ajo ėshtė gjendje e neveritur, andaj largohuni prej grave gjatė menstruacionit dhe mos iu afroni atyre (pėr marėdhėnie) derisa tė pastrohen. E kur tė pastrohen, atėherė afrohuni atyre ashtu siē u ka lejuar All-llahu. All-llahu i do ata qė pendohen, dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme”. (Bekare, ajeti 222) Qėllimi me largim kėtu ėshtė mardhėnia seksuale me gruan qė ėshtė nė kohėn e mestruacioneve , gjithashtu e njejta vlenė(ndalesa) edhe pėr kohėn e lehonisė .

Ēėshtja e dytė: Tė kemi parasysh se kryerja e mardhėnive duhet tė bėhet duke i`u pėrmbajtė normave dhe rregullave moralo-etike   islame, atė qė e pėrmendė pyetėsi, puthja apo ledhatimi I organit tė burrit nga gruaja apo anasjelltas nuk ka ndonjė citat ku kundėrshtonė kėtė, mirpo ėshtė nė kundėrshtim me moralin e pastėr dhe etikėn e lartė, gjithashtu ėshtė nė kundėrshtim me natyrėshmėrin e njeriut I cili ėshtė largė nga rrethet e shoqėritė qė kanė humbur vlerat e denja tė jetės. Prandaj mė mirė ėshtė tė largohemi nga kjo. Kėsaj mund t`ia shtojmė edhe atė se me aplikimin kėtyre formave ndeshemi nga ndytėsirat tė cilat rrjedhin nga kėto vende ndodh qė  kėto  tė pėrbihen,  tė gjitha kėto janė kundėr natyrshmėrisė sė pastėr tė njeriut  edhepse ndoshta ata tė cilėt kanė humbur esencen e ēdo vlere u duket kjo shumė normale e  tėrheqėse.

Allahu i Lartėsuar thotė “Allahu i do ata qė pendohen, dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme” (Bekare, 222). Pra ata qė ruhen nga ndytėsirat, kjo ėshtė edhe shkaku pse ėshtė ndaluar marrdhėnia me gruan nė kohėn e menstruacioneve. Prandaj neve nuk  mundemi tė japim dispozitė tė prerė rreth pyetjes se a lejohet  burri tė puthė apo tė ledhatoj me gjuhė organin gjenital tė gruas dhe gruaja organin e burrit, posaēėrisht nėse nuk pėrzihet me tė ndonjė ndytėsirė, mirpo njė gjuhė qė pėrmend Allahun e Lartėsuar (bėnė dhikėr), nuk i ka hije tė bėjė njė gjė tė tillė, derisa Allahu na ka krijuar forma tė shumta tė kėnaqėsive gjatė marrdhėnive intime. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

29.06.2005

                                         www.klubikulturor.com