Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Kam disa pyetje pėr punėn e zekatit

Pyetja:

Selam alejkum! Allahu ju shpėrbleftė pėr punėn qė po bėni.
Unė kam disa pyetje pėr punėn e zekatit. Si jepet zekati i grurit, i misrit, i pemėve dhe a jepet po atė ditė qė vilen apo bėn qė atė dite tė caktohet sasia pėr zekat e pastaj tė jepet mė vonė? Si dhe tash pėr tash nė Kosovė ku ėshtė mė sė miri tė jepet zekati, pasi nuk di qė ka ndonjė institucion qė merret me shpėrndarjen e tyre.
Kam njė motėr tė martuar dhe ka 5 fėmijė dhe kanė gjendjen e vėshtirė dhe ne i japim miell. Desha tė dija a lejohet qė t’i jepet asaj zekati?


Pėrgjigjja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokėt e tij dhe mbi tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Do t`u pėrgjigjemi pyetjeve tuaja nė lidhje me zekatin radhazi duke mos u thelluar shumė
to.
 

1. Rendimentet bujqėsore pėr tė cilat ėshtė i detyruar zekati

Fillimisht nė lidhje me zekatin e rendimenteve bujqėsore duhet tė sqarojmė se ka mospajtim se cilat janė ato kultura nė tė cilat obligohet zekati. Prandaj, duke mos u thelluar nė shtjellimin e thėnieve, themi se ka ixhma (konsensus) se zekati ėshtė vaxhib nė drithėra dhe nė farėra qė thahen, depozitohen dhe qė pėrdoren pėr ushqim, sikurse gruri, misri, elbi, orizi, fasulja e tė ngjashme. Ndėrsa nė pemė (fruta) dhe perime, sikurse molla, dardha, kumbulla, karota, bostani, kastraveci, etj. ka mospajtim sa a jepet zekati apo jo.

Mendimi i Ebu Hanifes ėshtė se zekati nė pemė dhe perime ėshtė i detyruar sikurse nė drithėra, ndėrsa mendimi i dy nxėnėsve tė tij (Ebu Jusufi dhe Muhamedi) dhe i xhumhurit (shumicės sė juristėve) ėshtė se nė kėto gjėra nuk ka zekat dhe duket se ky ėshtė mendim i qėndrueshėm. Allahu e di mė sė miri!1.

2. Sasia e zekatit


Sasia e zekatit nė rendimentet bujqėsore ėshtė njė e dhjeta (ose 10%) e prodhimeve tė tokės nėse nuk i kemi ujitur tė mbjellat artificialisht. Me fjalė tė tjera, nėse ujitja ka ndodhur vetėm me shi apo me ndonjė formė tjetėr pa mundin e njeriut, atėherė jepet 10 %. Nėse pronari i tokės i ka ujitur tė mbjellat nė mėnyrė artificiale, atėherė sasia e cila ėshtė obligative tė jepet si zekat ėshtė 5% e prodhimeve. Buhariu shėnon nga Ibėn Omeri se i Dėrguari (lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė) ka thėnė: “Pėr produktet qė ujiten nga qielli dhe nga burimet e tokės apo qė ujiten nga kanalet tokėsore duhet dhėnė dhjetė pėr qind, ndėrsa pėr produktet e tokės qė ujiten me ujitje artificiale duhet dhėnė pesė pėr qind.”

3. Nisabi i drithėrave dhe i fryteve

Nisabi ėshtė term sheriatik (نصاب), qė nėnkupton kuotėn (sasinė) minimale tė pronės mbi tė cilėn obligohet pagesa e zekatit. Me fjalė tė tjera, nisabi ėshtė kufiri mbi tė cilin dhėnia e zekatit bėhet obligim.
Me nisabin nė rendimentet bujqėsore kemi pėr qėllim sasinė e tė ardhurave nga toka, e cila, nėse arrihet, obligohemi ta japim zekatin. Nėse nuk arrihet ajo kuotė, atėherė nuk ėshtė obligativ zekati. Pėrcaktimi i sasisė bėhet veēantė pėr secilin lloj tė rendimenteve bujqėsore.

Hadithet e sakta e kanė pėrcaktuar nisabin e drithėrave dhe tė fryteve (farėrave) nė sasi prej pesė vesekėsh (hamsetu evsuk). Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) thotė: “Nuk ka obligim pėr zekat nė mė pak se pesė vesekė.” Shėnon Buhariu, Muslimi dhe tė tjerėt. Ėshtė e domosdoshme ta sqarojmė sasinė e veskut, e cila pėrmendet nė hadithe tė shumta profetike nė tė cilat flitet rreth sasisė sė nisabit, por para kėsaj duhet tė kuptojmė vėllimin e sa’it, pasi pesha e vesekut llogaritet me sa’ė.

Sa’i ėshtė njė lloj ene e cila pėrdoret si njėsi matėse dhe arrin vėllimin e katėr palė grushteve tė njė njeriu tė rėndomtė. Ndėrsa pesha e kėsaj sasie (vėllimi i njė sa’i) sipas njėsive matėse bashkėkohore sillet pėrafėrsisht rreth 2156 gramė. Tani, pasi sqaruam se vėllimi i sa’it me matjet bashkėkohore arrin pėrafėrsisht 2.156 kilogramė, themi se te fukahatė ka ixhma se vėllimi i njė veseku ėshtė 60 sa’ė; ndėrsa pesė vesekė arrijnė 300 sa’ė.

Sipas njėsive matėse bashkėkohore, vėllimi i pesė vesekėve arrin 646,8 kg. Pra nisabi i grurit dhe i drithėrave sillet te 646 kg ose mund tė themi me shifėr tė plotė 650 kilogramė. Kėshtu qė nėse pas korrjes arrijmė prodhime nga toka prej drithėrave dhe farėrave mė shumė se 646kg-650kg., atėherė e kemi nisabin dhe obligohemi tė japim zekatin 10%, nėse nuk e kemi ujitur artificialisht, dhe 5% nėse e kemi ujitur. Nė tė kundėrtėn, nėse prodhimi i fituar nuk e arrin vėllimin e kėtij nisabi, pra ėshtė mė pak se 650 kg, atėherė zekati nuk ėshtė obligativ.

Sqarim i njėsive matėse nga koha e Muhamedit salallahu alejhi ue selem dhe krahasimi i tyre me njėsi matėse bashkėkohore
 

Muddi

Sa’ė

Veseku

Pesė vesekė

Njė palė grushte tė mbushura.

Pėrmban sasinė e katėr palė grushteve tė mbushura, ose katėr mudd arrijnė vėllimin e njė sa’i. Ndėrsa sipas njėsive matėse bashkėkohore, njė sa’ė arrin pėrafėrsisht 2.156kg.

Pėrmban 60 sa’ė dhe vėllimi i kėsaj sipas njėsive matėse bashkėkohore arrin pėrafėrsisht 129.36kg.

Pėrmban 300 sa’ė dhe vėllimi i kėsaj sipas njėsive matėse bashkėkohore arrin pėrafėrsisht 646.8 kg2.


4. Koha kur obligohet zekati

Sa i pėrket kohės kur jepet zekati, themi se momenti kur duhet tė jepet ėshtė dita e korrjes. Allahu i Lartėsuar thotė: “...Hani frytat e tyre kur tė piqen dhe ditėn e korrjes sė frytave jepeni atė pjesė qė ėshtė obligim (ėshtė fjala pėr zekatin)...” (En`am, 141) Por pėr disa arsye, nėse vonohet pak, inshallah nuk prish punė, sikurse gjetja e tė varfėrve, etj.

5. Kujt i jepet zekati

Pa u zgjeruar, themi se Allahu i Lartėsuar i ka pėrcaktuar kategoritė e njerėzve tė cilėve u jepet zekati. Prandaj rekomandohet qė ta shpėrndani sasinė qė ju takon nė njėrėn nga kategoritė e pėrmendura nė ajet. Allahu i Lartėsuar thotė: “Allahu caktoi obligim qė lėmosha (zekati) t’ju takojnė vetėm: tė varfėrve (nevojtarėve), tė ngratėve (qė s’kanė fare), punonjėsve (qė e tubojnė), atyre qė duhet pėrfituar zemrat (tė dobėtėve nė besim), e duhet dhėnė edhe pėr lirim nga robėria, tė mbyturve nė borxhe, (luftėtarėve) nė rrugėn e Allahut dhe atij qė ka mbetur nė rrugė. Allahu e di gjendjen e robėrve, punon sipas urtėsisė sė vet.” (Tevbe, 60)

6. Dhenia e zekatit familjes sė motrės sė martuar dhe fėmijėve tė saj

Lejohet qė zekati t`i jepet motrės sė martuar, familjes ose fėmijėve tė saj nėse ata janė tė varfėr dhe nuk ka mundėsi tė jetojnė pa ndihmesėn e tė tjerėve. Kjo pėr faktin se muslimanit nuk i lejohet t`ua japė zekatin njerėzve tė cilėve e ka obligim t`i mbajė dhe t`u sigurojė ushqim, sikurse fėmijėt, gruaja dhe prindėrit. Ndėrsa motra, nėse ėshtė e pamartuar ose e shkurorėzuar dhe jeton nė shtėpinė e prindit, atėherė nuk lejohet t`ia japim zekatin, pasi ėshtė obligim pėr prindin dhe pėr vėllanė qė tė kujdesen pėr tė. Por nėse ajo jeton me burrin dhe ka familjen e saj, atėherė obligimi pėr t`ia siguruar nevojat jetėsore bie mbi burrin. Nėse ai ėshtė i varfėr dhe nuk arrin ta bėjė kėtė, lejohet qė ne ta ndihmojmė atė dhe t`ia japim zekatin. Allahu e di mė sė miri!
 


Alaudin Abazi
25.7.2008

1 Shih “Fikhul Islami Ve Ediletuh”, dr. Vehbe Zuhejli, vėll. 3, f. 1885.
2
Nė disa libra tė fikhut thuhet se nisabi i rendimenteve bujqėsore arrin 750 kg, kjo pėr faktin se ata e kanė llogaritur peshėn e njė sa’i nė 2500 gramė, qė nėnkupton se 300 sa’ė arrijnė peshėn 750 kg. 

                                             www.klubikulturor.com