Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Interesante

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 
A  ėshtė e ndaluar  dashuria  ndaj njė  vėllai  nė Islam?

Pyetja:

Jam njė motėr muslimane dhe kam disa vite qė falem rregullisht. Doja t'ju pyes rreth kontaktimin me vėllezėr muslimanė. A  ėshtė e ndaluar  dashuria  ndaj njė  vėllai  nė Islam? A ėshtė  haram  edhe biseda  me tė   nė telefon ose edhe nė  internet?  Shumica e motrave kėtė po e bėjnė dhe nuk e di se  a ėshtė kjo e lejuar apo jo?

Pėrgjigja:

Falenderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Dashuria ėshtė diēka aq komplekse dhe nė vete pėrmban shumė kuptime, dashuri ėshtė edhe kur tė  kesh ndaj dikujt mirėsjellje, respekt e bujari. Gjithashtu, dashuri ėshtė edhe ndjenjen qė e kemi ndaj personit tė gjinisė tjetėr.

Pra, ajo ėshtė disa lloje e nė Islam Kurani famėlartė e pėrmend fjalėn “dashuri” nė shumė ajete. Dashuria sipas Islamit ėshtė disa lloje e ne do t`i pėrmendim disa:

-Dashuri e obliguar apo e domosdoshme, sikurse dashuria ndaj Allahut dhe tė Dėrguarit tė tij dhe e asaj qė hynė nė tė si dashuria e muslimanėve pėr hirė tė Allahut.

-Dashuri e lejuar, si ajo qė ėshtė e natyrshme si: dashuria e prindėrve, gruas, fėmijėve, familjes, etj.

-Dashuri e ndaluar (haram), si ta duash sikur Allahun dikė tjetėr. Allahu i Lartėsuar thotė nė Kuran: “E nga njerėzit ka nga ata qė nė vend tė Allahut besojnė nė idhuj, qė i duan sikur qė e duan Allahun …” ( Bekare, 165)

 Ky lloj i dashurisė ėshtė shirk dhe quhet  shirku i dashurisė dhe ajo ėshtė disa shkallė qė varet se sa ėshtė i lidhur ai me atė tė dashur qė e adhuron sikur Allahun, nė kėtė lloj hynė edhe ata qė i adhurojnė artistėt, kėngėtarėt e ndryshėm etj.

Pra, nėse ti e do ndonjė vėlla musliman pėr hirė tė Allahut, sepse ai ėshtė praktikues i fesė dhe i devotshėm, kjo ėshtė e lejuar dhe e kėrkuar si dashuria ndaj sahabėve, dijetarėve etj.

E nėse ėshtė tjetėr formė e dashurisė qė ndikon nė ndjenjat e tua, tė tėrheq qė ti tė bisedosh me tė, tė kalosh kohėn sė bashku dhe gjėra tė ngjashme, atėherė ky lloj i dashurisė ėshtė i ndaluar (haram) dhe nuk lejohet tė vazhdohet nė kėtė pėrveē nėse janė dakort tė dy dhe lidhin martesė.

Prandaj, edhe bisedat me telefon janė tė ndaluara (haram) dhe ēdo lloj i kontaktit. Sa i pėrket asaj me internet, kemi shpjeguar nė njė nga pyetjet qė janė bėrė mė parė, prandaj kthehu atje.

Nė fund, tė kėshilloj ty dhe tė gjitha vajzat qė kanė pranuar Allahun si Krijues dhe Ligjėdhėnės tė tyre e gjithashtu edhe djemtė t’u largohen kontakteve tė tilla, sepse janė tė ndaluara dhe hapa tė shejtanit pėr t’u fundosur nė mėkate. Allahu i Lartėsuar thotė: “O ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, sepse kush ndjek gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara…” (Nur, 21)

Alaudin Abazi

25.05.2005 

                                         www.klubikulturor.com