Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
A lejohet mbajtja e zinxhirėve dhe unazės sė arit ?

Pyetja:

Dihet qė mbajtja e zinxhirėve tė arit rreth qafės ėshtė e ndaluar, mirėpo a lejohet tė mbahen nėse nuk janė te arit? Gjithashtu edhe unaza, sa lejohet tė mbahet jo e arit para martesės? Allahu ju shpėrbleftė!

Pėrgjigja:

Falėnderimet i takojnė Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshim mbi tė dėrguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Pyetja juaj nuk ėshtė e specifikuar, por mendojmė se ju bėni pyetje pėr djemtė. Mbajtja e zinxhirėve rreth qafės pėr djemtė nga ari nuk lejohet dhe pėr kėtė kemi disa hadithe qė e ndalojnė.

Kurse sa i pėrket qaforeve dhe zinxhirėve qė nuk janė nga ari, por nga ndonjė material tjetėr (argjendi ose bakri etj.) se a lejohet tė mbahen nga meshkujt themi se edhe kjo ėshtė e ndaluar dhe meshkujt duhet t’[u largohen atyre, pasi qė stolitė dhe zbukurimet e tilla janė nga natyra e femrave dhe mashkulli nė kėtė dallon nga femrat. Pėrveē mbajtjes sė unazaės sė argjentit, pasi qė kėtė e ka mbajtur Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) dhe ajo ėshtė e lejuar.

Nė librin “Fet`hu Kadir” i cili llogaritet njė nga librat mė autoritativ tė fikhut  hanefi thuhet: “Nuk i lejohet mashkullit tė stoliset me ar... Gjithashtu nuk i lejohet tė stoliset edhe me stoli tė argjendit, pasi edhe kjo hyn nė kuptim tė arit (pra zbukurimit pėr mashkullin), pėrveē unazės,  rripit dhe zbukurimit tė shpatės (armės)”.

Kurse Neveviu thotė: “Lejohet pėr burrin unaza e argjendit me unanimitet (ixhma). Kurse jashtė kėsaj zbukurimet nga argjendi si kyē dore (byzylykut), qafore dhe tė ngjashme me kėto, shumica e dijetarėve kanė definuar se janė tė ndaluara”. Allahu e di mė sė miri.

Alaudin Abazi

18.03.2007

                                             www.klubikulturor.com