Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 
Pozita e gruas nė Islam

Vetėdija fetare

“Lexo nė emėr tė Zotit tėnd qė tė krijoi” ishin fjalėt e para qė sipas fesė Islame i zbritėn nga Zoti tė dėrguarit tė fundit nė tokė Muhamedit.  

     Tė kėrkuarit e dijes ėshtė detyrė e ēdo muslimani sipas Islamit, Muhamedi kishte thėnė”pėrpjekja pėr dije ėshtė detyrė e ēdo muslimani” d.m.th kėtu pėrfshihen edhe muslimanėt, edhe muslimanet.

    Mund tė themi se ka dallime pėr arsye se ka njerėz qė e kanė pranuar Islamin sikurse edhe ēėshtjet e tjera fetare apo edhe shkencore nė mėnyrė jo kritike, kjo nuk ndodhė me muslimanėt tė cilėt zbatojnė Islamin nė mėnyrėn si Zoti ka urdhėruar nė Kuran dhe tė cilėt bėjnė krahasime e mendojnė nė mėnyrė kritike pėr tė gjitha ēėshtjet e edhe ato fetare.

    Sipas Islamit njerėzit duhet tė kėrkojnė dijen dhe tė jenė tė vetėdijshėm pėr atė qė besojnė, tė mos besojnė nė mėnyrė tė verbėr. Kjo do tė thotė se gratė dhe burrat nė Islam kanė vetėdije tė ngritur fetare.

Pozita e gruas nė Islam

    Mendime tė shumta janė dhėnė pėr trajtimin e gruas nė fenė Islame, por ēfarė ndodhė me tė vėrtetė mund tė zbulohet vetėm nėse bėjmė njė hulumtim mė serioz se si me tė vėrtetė Islami e trajton gruan, ēfarė pozite i jep asaj nė shoqėri.

    Disa mendojnė se feja Islame nuk i jep  pozitėn e duhur gruas nė shoqėri dhe duan ta trajtojnė veten si njerėz qė duhet tė punojnė pėr lirimin e gruas pėr arsye se asaj i mungon liria dhe ka nevojė tė emancipohet.

    Nėse futesh mė thellė nė librat qė trajtojnė temėn e pozitės sė gruas nė fenė Islame atėherė mund tė flasim pėr trajtimin e vėrtetė tė gruas nė Islam, kjo bėhet mė sė miri edhe pėrmes shpjegimeve tė ajeteve tė Kuranit, librit tė shenjtė tė muslimanėve.

Njeriu dhe ndarja nė gjini

    Njeriu ėshtė themeli i ēdo civilizimi, por njėkohėsisht ėshtė edhe ndėrtues i civilizimit. Njeriu ndahet nė dy gjini mashkull dhe grua.

    Gruaja nė fenė Islame sė pari ėshtė njeri sikurse edhe burri dhe tė dy kane njė orgjinė d.m.th njeri. Atėherė si mund tė trajtohen ne mėnyrė tė pabarabartė dy lloje qė dalin nga e njėjta origjinė. Kėto dy lloje me tė vėrtetė janė tė ndryshme dhe secili ka rėndėsinė e vet nė shoqėri. Sipas Islamit Zoti me tė vėrtete ju dha role tė veēanta secilit, burrit si burrė dhe gruas si grua, dhe se asnjėri nuk duhet tė dėshirojė tė jetė si tjetri.

"I mallkoi Zoti ata burra qė iu pėrngjajnė grave, por edhe ato gra qė ju pėrngjajnė burrave. 1" Kjo ėshtė e rėndėsishme pasi qė Zoti sipas Islamit gjithēka krijoi nė ēift kjo bėri qė njerėzit tė shumohen por edhe gjallesat e tjera dhe tė ekzistojė bota nė vazhdimėsi. Njė gjė perfekt ku secili e ka detyrėn apo rolin e vet dhe nėse do tė pėrziheshin atėherė bota tė shuhej shumė shpejt. Kjo pėrzierje rolesh ėshtė njė dukuri qė ka filluar tė ndodhė nėpėr vende jo Islame ku janė pėrhapur sėmundje tė ndryshme e gjėra tjera negative. Islami ėshtė ai qė e ndaloi rreptėsisht kėtė.

    Nėse shikon nga ana psikologjike atėherė thuhet se mė sė miri ėshtė tė jemi vetja jonė pa dashur tė identifikohemi me tė tjerėt ose edhe tė tjetėrsohemi

    Institucionet e quajtura grua dhe familje(nė fenė Islame)

    Gruaja dhe familja janė dy institucione tė cilat drejtpėrsėdrejti e kushtėzojnė ekzistencėn e njėra tjetrės. Gruaja e arrin vlerėn e vetė tė plotė nė familje, kurse familja as qė mund tė ekzistojė dhe tė ketė kuptim pa praninė e femrės.(siē kemi rastet kohėve tė fundit nė civilizimin perėndimor, legalizimi i martesave nė mes gjinive tė njėjta).

    Kėto dy elemente janė bazė e njė shoqėrie njerėzore tė cilat kanė aq shumė rėndėsi, sa qė prej tyre nė masė tė madhe ndikohet niveli moral, kulturor, arsimor e edukativ i njė populli nė tėrėsi. Mu pėr shkak tė kėsaj rėndėsie qė ka, emri “nėnė” pas emrit “Zot”, ėshtė fjala dhe koncepti mė i bukur qė ekziston. Prej saj buron butėsia e ndjenja e fortė e besnikėrisė. Ėshtė himni i bukurisė sė jetės dhe dashurisė. Ajo nė kėtė mėnyrė paraqet dashurinė hyjnore nė pėrbėrje trupore. 

Ēėshtjet mė tė ndjeshme dhe tė diskutueshme pėr gruan nė Islam

    Nėse preket ēėshtja e gruas nė Islam atėherė gjithmonė bėhen krahasime edhe me religjionet tjera dhe me trajtimin e gruas nė pėrgjithėsi nė shoqėrinė tone.

Njė argument shumė i rėndėsishėm qė mund tė jepet pėr kėtė krahasim ėshtė se gruaja nė Kuran nuk ėshtė fajtore pėr gabimin e parė tė Ademit dhe se tė dy kishin njėsoj faj nė mosbindjen e tyre ndaj Zotit, ata tė dy gabuan, u penduan dhe u falėn nga Zoti. Kjo shpjegohet ndryshe nė librat tjerė tė religjioneve tjera.

    Veshja e gruas (mbulesa qė kanė gratė me pėrkatėsi muslimane) e bėn atė mė tė dallueshme nga gratė e tjera tė shoqėrisė. Por ēka ėshtė me tė vėrtetė mbulesa e gruas pėr tė cilėn Zoti i urdhėroi muslimanėt nė Kuran dhe pėr ēfarė arsye Islami kėrkon qė gratė tė mbulohen?

    Arsyet janė shumė tė thjeshta dhe po ashtu reale kur dimė se shumė mosmarrėveshje tė vogla ose tė mėdha e ndonjėherė edhe tragjike vijnė nga tė zbuluarit e trupit tė gruas qė bėn burrat t’a shikojnė e tė vrapojnė pas saj. Kjo bėn qė burri tė zemėrohet me gruan, tė kacafytet me te tjerėt, nė anėn tjetėr prishen familje nga pakėnaqėsia etj.

    Islami nė fakt e ka respektuar gruan duke e vlerėsuar atė edukatore e brezave tė njerėzimit, dhe njė shoqėri ėshtė e emancipuar nėse  ka gra tė emancipuara , ajo po I edukon fėmijėt dhe me kėtė po edukon breza tė tėrė. Prandaj e ka caktuar mbulesėn duke e ruajtur atė nga keqbėrėsit dhe shoqėrinė e tėrė nga tė kėqijat qė do tė mund tė bėheshin pėr shkak tė saj.

    Ėshtė pjesė e historisė sė arabėve (nga edhe vjen feja Islame) qė t’i i dallonin femrat nga meshkujt ose edhe i varrosnin ato tė gjalla sa lindin, gjė  qė me shpalljen e Kuranit u kritikua dhe u ndalua.

Muhamedi dhe Kurani po ashtu i mėson muslimanėt qė tė mos t’i obligojnė vajzat e tyre tė martohen me ata qė ato nuk duan dhe ishte vet Muhamedi qė i tha njė besimtareje se nėse ajo nuk dėshironte ta merrte burrin qė i ati kishte zgjedhur pėr tė ajo mund tė refuzonte, pasi qė ajo qė mė parė u ankua pėr kėtė.

    Feja Islame ėshtė ajo qė po i kėrkon gruas tė qėndrojė nė veten e vet dhe tė mos dėshirojė tė marr rolin e tjetrit se po tė ishte ashtu nuk do tė krijoheshin dy gjini por vetėm njė sepse nuk do tė kishte nevoje pėr gjininė tjetėr pasi qė njėra do tė mjaftonte pėr gjithēka qė nė fakt kryhet nga tė dy gjinitė. Kjo do tė thotė se gruaja po krijon njė personalitet tė pjekur tė saj, tė pavarur. Mjafton tė potencohet pohimi Islam se “Xheneti gjendet nėn kėmbėt e nėnės” pėr tė kuptuar rėndėsinė qė i ka dhėnė Islami gruas.

    Bazuar nė librat e fesė Islame dhe nė jetėn e pėrditshme tė grave muslimane mund tė konkludojmė se gruaja nė fenė Islame ėshtė personi qė mė sė shumti i kushtohet rėndėsi duke pėrsėritur pohimin Islam “Xheneti gjendet nėn kėmbėt e nėnės”.

Kjo ėshtė njė qasje qė muslimanėt kanė pėr gruan e fesė sė tyre. Rėndėsia mund tė kuptohet shumė mirė kur e dimė kuptimin e fjalės Xhenet(parajsė) pėr muslimanėt. Tė tjerėt edhe pse me ekzistimin e gjithė kėtyre fakteve dhe tė dhėnave pėr  gruan nė Islam vazhdojnė tė keqkuptojnė pozitėn e saj duke e konsideruar atė shpesh edhe si robėreshė tė burrit. Nė disa raste problemi fshihet nė moskuptimin e shėndoshė tė burimeve themelore islame, tė manifestuara nė Kuran dhe Sunet (fjalėt dhe veprat e preferuara tė Muhamedit). Gjithashtu problemi fshihet edhe te traditat e shumta qė kanė mbizotėruar nė familjet tona e tė cilat nė fakt nuk kanė tė bėjnė me Islamin.

    Gjendja e muslimanėve nė botė mund tė lejojė hapėsirė edhe pėr keqkuptimin e rolit dhe rėndėsisė sė gruas nė fenė Islame, por sikur ēdo shoqėri edhe ajo muslimane ka pėrjashtimet e saj. Ėshtė pėr tė ardhur keq pėr pėrgjithėsimet dhe paragjykimet qė i bėjnė njerėzit pėr Islamin dhe muslimanėt kur krejt ēka shoqėria e mirėfilltė muslimane po kėrkon ėshtė paqe dhe qetėsi pėr tė adhuruar Zotin e tyre, dhe paqe e qetėsi midis njerėzve. Ėshtė ė njohur pėrshėndetja Islame”paqja dhe shpėtimi i Zotit qofshin mbi ju.”

1.Ajet Kuranor

Pėrgatiti: Adelina Kadriu

Shėnim:

Kjo temė ėshtė publikuar nė njė rubrikė  tė lirė dhe materialet qė publikohen nė tė  nuk do tė thotė se pėrputhen kurdoherė me ato qė redaksia e Klubit Kulturor i di pėr tė vėrteta.

                                                      www.klubikulturor.com