Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kamata dhe historiku i saj

Kamata nė kohėt e lashta

Koncepti i kamatės ka njė histori mjaft tė lashtė; e veēanta e saj ėshtė se shkrimet e para vėrtetojnė se ajo konsiderohej e urryer dhe e keqe. Ndoshta citati mė i vjetėr i shkruar pėr ndalimin e kamatės dhe trajtimit tė saj si vepėr tė shėmtuar ėshtė ajo e kohės sė faraonėve; legjislacioni i faraonit Buhures nga familja e njėzet e katėrt e faraonėve1.

Trajtimi i kamatės si gjė e keqe pėrcillet edhe nga shumė filozofė tė vjetėr. Vėrtetohet se teoricieni dhe oratori i shquar romak Marcus Tullius Cicero e kishte ndaluar kamatėn nė shkrimet e tij. Gjithashtu edhe filozofėt e vjetėr grekė, si Platoni te libri “Republika” dhe Aristoteli te “Politika”, e ndalojnė marrjen e kamatės2.

Kamata nė fenė hebraike

Kamata ishte e ndaluar dhe e papranueshme edhe nė fenė hebraike, sikundėrse edhe nė atė tė krishterė. Kjo vėrtetohet nė librat e mėhershėm tė shpallur, si nė Tevrat (Dhiata e Vjetėr) dhe nė Ingjil (Dhiata e Re). Por ēifutėt (hebrenjtė), pas tė Dėrguarit Musa alejhi selam e lejuan marrjen e kamatės nga joēifutėt, duke pretenduar se pasuria e joēifutėve ėshtė e lejuar pėr ta. Dihet se besimi hebre ėshtė i ndėrtuar nė parimin se populli hebre ėshtė populli i zgjedhur, prandaj ata kanė pėrparėsi dhe vlerė mbi tė gjithė popujt e tjerė. Kėshtu qė njerėzit e tjerė, tė cilėt janė johebrenj, ata i trajtojnė si mė tė ulėt, pa vlerė dhe kanė tė drejtė t’i manipulojnė si tė duan. Allahu i Lartėsuar nė Kuran pėrcjell pretendimin e tyre: "Ata (Ehlu Kitabi, pasuesit e librit) thoshin: "Ne nuk kemi kurrfarė pėrgjegjėsie ndaj (pasurisė qė u marrim) tė paditurve (tė tjerėve)." (Suretu Ali Imran, 75)

Ajeti tregon se si ēifutėt i trajtonin tė tjerėt qė nuk ishin si ata (pra, i quanin tė paditur). Edhe ēifutėt qė jetonin nė Medinė gjatė kohės sė Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, njiheshin pėr intriga dhe keqpėrdorime tė ndryshme duke u bazuar nė kėtė parim. Vėrtetohet se ata me kėtė pretendim ia lejonin vetes manipulimin e ēfarėdo forme pėr tė marrė pasuritė e tė tjerėve qė nuk ishin ēifutė nė Medinė.

Nė kohėn bashkėkohore vėrehet edhe mė qartė dominimi qė ata kanė arritur me intriga tė tilla, derisa janė ngritur mbi shtetet mė tė fuqishme tė botės. Mėsimet ēifute rreth superioritetit tė popullit tė tyre ndaj tė tjerėve dhe trajtimi i tė gjitha nacionalitete tė tjera si nė shėrbim tė tyre nuk ėshtė njė shpifje apo reflektim i urrejtjes ndaj tyre, por ėshtė njė realitet qė mbėshtetet nė citatet e shumta nė Talmudin e tyre3. Prandaj edhe reagimet dhe akuzat e ēifutėve (se ai qė flet pėr kėto gjėra ėshtė antisemit) janė tė shumta, pasi i bėn tė identifikohen realisht ashtu si janė. Nė Talmund vėrtetohet qartė se u lejohet marrja e kamatės nga joēifutėt. Allahu i Lartėsuar i kritikon hebrenjtė pėr kėtė pretendim dhe u tėrheq vėrejtjen se pėr kėtė i pret dėnim i rėndė: “Dhe pėr shkak tė mizorisė sė atyre qė ishin jahudi (hebrenj) dhe pėr shkak se penguan shumė nga rruga e Allahut, Ne ua ndaluam (ua bėmė haram) disa (lloje ushqimesh) tė mira qė u ishin tė lejuara, pėr shkak tė marrjes sė kamatės, edhe pse e kishin tė ndaluar atė, dhe ngrėnies sė pasurisė sė njerėzve nė mėnyrė tė padrejtė. Ne kemi pėrgatitur dėnim tė mundimshėm pėr ata qė nuk besuan prej tyre.” (Nisa, 160-161)

Kamata qė merrnin ēifutėt nga tė tjerėt ishte shtesa qė merrnin nga joēifutėt, tė cilėve u jepnin pasuri hua. Kjo shtesė ishte si rezultat i pritjes sė kthimit tė borxhit. Kjo formė e punės ėshtė mjaft e pėrhapur nė kohėn bashkėkohore, vetėm se janė shpikur metoda tė ndryshme; edhe pse emėrtohen me emra tė tjerė, esencėn e kanė nga kjo formė e hershme e njohur nga njerėzit.


Kamata nė fenė e krishterė


Edhe nė Krishterim kamata trajtohet si e ndaluar dhe e urryer. Nė Dhiatėn e Re kemi disa citate qė vėrtetojnė ndalimin e kamatės4. Gjithashtu ndalimin e kamatės e vėrtetojnė shumė njerėz tė Krishterimit, sikurse Toma Akuini (1225-1274), Martin Luteri (themeluesi i protestantizmit) dhe shumė tė tjerė5, saqė Skopari i krishterė thekson: “Kush thotė se kamata nuk ėshtė mėkat, llogaritet dezertor dhe ka dalė prej fesė6”, qė do tė thotė se ka dalė prej fesė sė krishterė.

Bota e krishterė ka vazhduar pėr njė kohė tė gjatė t’i urrejė dhe t’i diskreditojė ēifutėt pėr marrjen e kamatės. Kėtė e vėrteton edhe shfaqja teatrale e Uilliam Shekspirit “The Merchant of Venice”, “Tregtari i Vendikut”, tė cilėn e ka shkruar rreth viteve 1596-1598. Nė kėtė shfaqje bėhet fjalė pėr njė ēifut fajdexhi qė quhet Shylock. Karakteri i kėtij personazhi ēifut ėshtė mjaft diskreditues, pasi paraqitet nėnēmues dhe neveritės ndaj borxhliut nevojtar, tė cilit i jep hua me kamatė. Shekspiri me anė tė kėtij personazhi i paraqet ēifutėt dhe natyrėn e tyre si tė dhėnė pas lakmisė dhe grumbullimit tė pasurisė. Hebrenjtė, qė nga koha e daljes sė kėsaj shfaqjeje, kanė pasur ankth dhe kanė zhvilluar betejė kundėr saj. Madje e akuzojnė Uilliam Shekspirin si antisemit7 dhe po tė mos ishte vlera artistike e kėsaj vepre dhe e shkruesit tė saj, do tė zhdukej fare nga arkeologjia kulturore-letrare8. Kjo vepėr e Shekspirit ėshtė e pėrkthyer edhe nė gjuhėn shqipe nga Skėnder Laurasi dhe ėshtė botuar nga shtėpia botuese “Mėsonjėtorja e parė” nė vitin 2000.

Legjislacionet e vendeve evropiane kanė vazhduar ta trajtojnė kamatėn si tė ndaluar deri nė kohėn e revolucionit francez tė vitit 1789. Pas kėsaj ėshtė lejuar kamata nė borxhe me disa kufizime. Ky lejim ėshtė transformuar edhe nė kodifikimet ligjore tė Napoleonit, tė cilat janė nxjerrė nė vitin 1804.

Pas vitit 1808, Franca pėrcaktoi sasinė e kamatės 5-7% e cila lejohet tė merret gjatė transaksioneve tregtare dhe punėve tė tjera. Nė Francė, nė gusht tė vitit 1935 doli njė ligj qė pėrcaktoi se kush pėrfiton nga kamata jashtė shumave tė kufizuara, llogaritet se ka shkelur Kodin Penal. Ndėrsa nė legjislaturėn italiane, neni 644 i Kodit Penal pohon se ai qė punon me kamatė jashtė shumės sė pėrcaktuar llogaritet se ka shkelur Ligjin Penal9.

Edhe nė ditėt tona shohim se ndėrgjegjja njerėzore nuk ka arritur tė ēlirohet nga urrejtja e kamatės dhe konsiderimi i saj si krim, mėkat, vepėr e pamoralshme, qoftė edhe nėse prej disave lejohet me disa pėrkufizime dhe pėrqindje tė caktuara qė kanė vėnė nė transaksionet e ndryshme.


Kamata dhe Kanuni i Lek Dukagjinit

Ndonėse dihet se burimet e mirėfillta tė kanunit tė Lek Dukagjinit janė nga feja e krishterė dhe ne sqaruam qėndrimin e saktė tė Krishterimit tė hershėm rreth kėsaj, vlen tė ceket se edhe nė kėtė libėr kamata ėshtė e ndaluar dhe nuk lejon qė njerėzit nė mes vete tė huazojnė para me kamatė. Nė tė thuhet:

500. “Kanūja njef uhį tė fjeshtė: sį tė dhaēė ké mė dhānė.”, do tė thotė ashtu si tė ka dhėnė (huadhėnėsi) ashtu duhet t’ia kthesh. Pra, Kanuni nuk e pranon kamatėn; nėse dikush huazon diēka, aq ka pėr tė kthyer, s’ka huazime me interes. Ata qė e njohin mirė kėtė tekst dhe ligjet qė pėrmban ky libėr e kanė tė qartė qėndrimin qė ka ndaj kamatės.


Kamata nė Islam

Mė lart pėrmendėm njė historik tė shkurtėr rreth qėndrimit tė ligjeve dhe sistemeve tė mėhershme pėr marrjen e kamatės. Kjo ishte me qėllim qė lexuesi tė kuptojė se ndalimi i kamatės nuk ėshtė specifikė e jurisprudencės islame, siē mund ta kuptojė tani nė kohėn bashkėkohore, pasi pėr dėmin e saj flasin vetėm muslimanėt. Vėrtet kamata ėshtė trajtuar gjithmonė si vepėr e shėmtuar dhe mėkat. Kjo mė sė qarti vėrehet nė mėsimet hebraike dhe tė krishtera, e posaēėrisht nė mėsimet e krishtera, pasi ata theksojnė se (Dhiata e Re) numėrohet si vazhdimėsi e mėsimeve qė i ishin dėrguar Profetit Musa, paqja qoftė mbi tė, nė Tevrat (Dhiatėn e Vjetėr).

Por me gjithė kėto qė u thanė dhe pavarėsisht se nė zemrat e njerėzve nė pėrgjithėsi mbretėron bindja se puna me kamatė nuk ėshtė e pastėr, prapėseprapė tė gjitha sistemet qė njihen nga njerėzit sot nuk i kanė mbijetuar vrullit bashkėkohor, qė shkel tė gjitha normat dhe bazat e njerėzimit dhe tė ndėrgjegjes sė lirė. Tė krishterėt, edhe pse e dinė qartė se kjo ėshtė mėkat nė fenė e tyre, nuk arritėn t’i bėnin ballė furtunės sė transaksioneve tė shumta qė realizohen me kamatė, prandaj u dorėzuan dhe nė vend qė t’i kundėrvihen, i hapėn rrugėn lejimit tė kamatės. Ata nė fillim e lejuan duke vėnė kushtėzime dhe kufizime nė pėrqindje, por tani askush prej tyre nuk e pėrmend dėmin e kėtij mėkati.
Nė anėn tjetėr, Islami ėshtė sistemi i vetėm i cili ka mbetur nė kėtė betejė dhe vazhdon ta luftojė kėtė ves, edhe pse ėshtė bėrė pėrditshmėri e shumė njerėzve. Fatkeqėsisht kamata ėshtė e pranishme edhe te disa muslimanė, tė cilėt iu dorėzuan kėtij vrulli bashkėkohor, qė s’mėshiron askėnd. E megjithatė, prapėseprapė shumica e muslimanėve, tė cilėt kanė njohuri dhe janė tė vetėdijshėm pėr mėsimet islame, i largohen asaj. Me qėllim qė lexuesi tė njoftohet me kamatėn dhe ta kuptojė se sa ėshtė e dėmshme ajo, nė vazhdim tė kėsaj teme do tė flasim rreth pėrkufizimit dhe llojeve tė kamatės, pastaj do tė sjellim edhe dispozitėn pėrkatėse rreth kėtyre llojeve duke u mbėshtetur nė argumentet e jurisprudencės islame.


Pėrkufizimi i kamatės nė Islam

Nė gjuhėn arabe kamatės i thonė "riba". Ky emėrtim rrjedh nga folja "reba, jerbu", qė do tė thotė “shtim, teprim dhe rritje".
Trajtimet e fukahave rreth pėrkufizimit tė kamatės nė aspektin terminologjik janė tė shumta, disa janė mė gjithėpėrfshirėse dhe disa tė tjera mė pak. Pėr tė mos e rėnduar kėtė shkrim duke pėrmendur pėrkufizime tė shumta, do tė sjellim vetėm pėrkufizimin e juristėve hanefi, i cili ėshtė mė i qartė dhe mė i kuptueshėm. Ata thonė: “Kamatė ėshtė ajo sasi e pasurisė e cila kushtėzohet tė shtohet pa kompensim gjatė transaksioneve (kėmbimeve) tė ndėrsjella tė pasurisė me pasuri.”10

Nė kohėn bashkėkohore, krahas termit “kamatė” pėrdoren edhe disa emėrtime tė tjera, sikurse "fajde" dhe "interes". Kėta terma janė mė tė pėrdorshėm nė fushėn e ekonomisė dhe tė bankave dhe kryesisht kanė pėr qėllim:

1. Pjesėn e shtuar tė cilėn ia jep huamarrėsi huadhėnėsit si kompensim pėr pasurinė qė ka huazuar, nė pajtim me kushte tė caktuara11.

2. Sasinė e shtuar tė kapitalit tė cilin e fiton si kompensim depozituesi nė bankė apo nė arkat e kursimeve.

Edhe pse gjatė kontratave bankare apo lidhjeve tregtare bashkėkohore bėhet dallim mes kamatės dhe interesit, nė aspektin e dispozitave pėrkatėse rreth kėtyre transaksioneve nė jurisprudencėn islame nuk ka dallim. Nė Islam nuk ka dallim mes dispozitės dhe kamatėn, fajdesė apo interesit, por tė gjitha janė tė ndaluara (haram), qofshin kėto transaksione akte tė shitblerjeve apo kontrata tė huamarrjeve dhe kredive (borxheve).


Klasifikimi i kamatės nė Islam

Pak mė lart sqaruam se kamata nė kohėn tonė ka disa emėrtime, varėsisht prej fushės dhe formės sė kontratės qė realizohet. Nė jurisprudencėn islame, fukahatė gjatė shtjellimeve tė tyre bėjnė njė ndarje tjetėr tė kamatės nga ajo qė njihet tek ekonomistėt. Ata theksojnė se ajo klasifikohet nė dy lloje:

a) Riba En-nesie -Kamata e shtyrjes apo e vonesės.

b) Riba El-fadl - Kamata e shtesės apo e tepricės.

Nė vazhdim do tė paraqesim se ēfarė nėnkuptojnė fukahatė me secilin lloj.

1) Riba En-nesie (Kamata e shtyrjes apo e vonesės)

Quhet edhe “kamata e borxhit” dhe nėnkupton shtimin e kushtėzuar, tė cilin e merr huadhėnėsi nga huamarrėsi pėr shkak tė kohės qė i ka lėnė nė dispozicion huamarrėsit pėr paguar borxhin12.

Kjo lloj kamate ka qenė e pranishme dhe shumė e pėrhapur tek arabėt nė kohėn para ardhjes sė Muhamedit salallahu alejhi ue selem, prandaj disa dijetarė e kanė quajtur “riba el-xhahilije”, d.m.th. “kamata e injorancės”.

2 - Riba el-fadl (Kamata e shtesės apo e tepricės)

Kjo kamatė quhet edhe “kamata e tregtisė” dhe nėnkupton shitjen e njė malli qė i takon mallrave tė kamatės me njė mall tjetėr tė njėjtė duke qenė njėri mall mė tepėr, apo shitja ose kėmbimi i dy mallrave tė njėjta me shtesė13.
Format e kėtyre llojeve janė tė shumta e tė ndryshme dhe tė sqarohen kėto nevojitet njė zgjerim tė cilin nuk do ta bėjmė nė kėtė vend, por shpresojmė qė nė ndonjė temė tjetėr tė veēantė do ta bėjmė.


Dispozitat islame rreth kamatės


Kamata nė jurisprudencėn islame ėshtė e ndaluar (haram) e tėra, qoftė sasi e madhe apo e vogėl dhe pa marrė parasysh nė ēfarėdo kontrate realizohet ajo. Kjo dispozitė mbėshtetet nė tri baza thelbėsore, qė janė edhe burimet kryesore tė legjislaturės islame. Pra bazat nga tė cilat nxirret dispozita e kamatės janė: a) Kurani, b) Suneti, c) Konsensusi (Ixhmai).
Kamata ėshtė nga mėkatet e mėdha (kebair) dhe llogaritet njė nga shtatė mėkatet shkatėrruese (Elmubikat) sė bashku me shirkun, magjinė etj. (mė poshtė do tė sjellim hadithin qė sqaron kėtė). Nėse njeriu e mohon ndalimin e kamatės, atėherė ai ka bėrė kufėr (mosbesim), por nėse punon me kamatė duke mos e mohuar ndalimin, atėherė ai ėshtė mėkatar (fasik), i cili ka vepruar njėrin nga mėkatet e mėdha
14.


A. Ndalimi i kamatės nė Kuran

Dijetari i njohur hanefit Shemsudin Es-Serhesi nė librin e tij “El Mebsut” pėrmend pesė pėrfundime tė ashpra me tė cilat kėrcėnohet njeriu qė punon me kamatė15.

1) Do tė ringjallet si ai qė e ka kapluar shejtani: Allahu i Lartėsuar thotė: "Ata qė e hanė kamatėn (Ditėn e Gjykimit), nuk ngrihen ndryshe vetėm se si ngrihet ai ēmenduri nga tė prekurit e djallit. (Kjo ndodh kėshtu) ngase thanė: "Tregtia ėshtė njėsoj sikurse edhe kamata"! E Allahu e ka lejuar tregtinė, por e ka ndaluar kamatėn." (Bekare, 275)

2. Asgjėsimi dhe zhdukja e pasurisė: Allahu i Lartėsuar thotė: "Allahu e zhduk kamatėn dhe e shton lėmoshėn, Allahu nuk e do asnjė mohues dhe mėkatar." (Bekare, 276). Kjo nėnkupton zhdukjen dhe ērrėnjosjen e pasurisė apo largimin e bereqetit, mospėrmbushjen e kėnaqėsisė dhe mosarritjen e dobisė nga ajo pasuri qė fitohet me kamatė
16.

3. Shpallje luftė Allahut: Allahu i Lartėsuar thotė: "E nė qoftė se nuk e bėni kėtė (nuk hiqni dorė nga kamata), ta dini se do tė jeni nė luftė me Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij. E nėse jeni penduar, atėherė juve ju takon kryet e mallit tuaj, askėnd nuk dėmtoni, e as vetė nuk dėmtoheni." (Bekare, 279)

4. Mosbesim (kufri): Allahu i Lartėsuar thotė: "O ju qė besuat, kini frikė Allahun dhe nėse jeni besimtarė, hiqni dorė prej asaj qė ka mbetur nga kamata." (Bekare, 278)

Gjithashtu Allahu i Lartėsuar thotė: “Allahu e zhduk kamatėn dhe e shton lėmoshėn, Allahu nuk e do asnjė mohues dhe mėkatar.” (Bekare, 276)
Fjala kef-far, mohues, e cila ka ardhur nė fund tė kėtij ajeti, do tė thotė mohues i Islamit, nėse thotė se kamata ėshtė e ndaluar dhe "ethim", mėkatar, nėse e ha dhe punon me kamatė
17.

5. Tė qenėt pėrherė nė zjarr tė xhehenemit: Allahu i Lartėsuar thotė: “E kujtdo qė i vjen kėshilla nga Zoti i tij e shmanget prej kamatės, malli i tij, i fituar mė parė (para ndalimit tė kamatės), ėshtė i tij dhe ēėshtja pėr kėtė i takon Allahut. E, kushdo qė i kthehet (punės me kamatė, pas ndalimit)
, ai do tė jetė banues i zjarrit, nė tė cilin do tė qėndrojė pėrgjithmonė.” (Bekare, 275)

Kėto ajete tė sures Bekare ishin vetėm disa prej ajeteve qė aludojnė pėr ndalimin kamatės dhe se sa mėkat i madh ėshtė kjo vepėr. Kemi edhe ajete tė tjera qė e vėrtetojnė kėtė gjė, por do tė mjaftohemi me kaq.


B. Ndalimi i kamatės nė hadithe pejgamberike


Sa u pėrket thėnieve tė tė Dėrguarit Muhamed, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, rreth kamatės, ato janė tė shumta dhe mund tė ndahen nė dy lloje:

a) Hadithe qė flasin pėr ndalimin, dėmin dhe rrezikun e kamatės dhe njeriun qė merret me tė.

b) Hadithe qė tregojnė disa forma konkrete tė shitblerjeve dhe akteve tė cilat pėrmbajnė kamatė dhe janė tė ndaluara.

Ne do tė pėrmendim vetėm disa thėnie qė tregojnė dėmin dhe ndalimin e kamatės:

1. Xhabiri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: "I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshi mbi tė, ka mallkuar atė qė e ha kamatėn, atė qė ushqen kamatėn (e jep atė), atė qė e evidencon atė si dhe ata qė janė nė cilėsinė e dėshmitarėve nė kontratėn ku ekziston kamata.” Dhe tha: “Tė gjithė kėta janė tė barabartė.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi. Argumentimi i hadithit pėr ndalimin e kamatės ėshtė shumė i qartė, sepse i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, nuk mallkon pėr njė vepėr e cila nuk ėshtė e ndaluar dhe nuk sjell mėkat. Gjithashtu ky hadith, siē shihet, i pėrfshin tė gjitha palėt nė mallkim, edhe atė qė e jep po edhe atė qė e merr, edhe atė qė e shkruan, edhe atė qė dėshmon pėr kėtė kontratė.

2. Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Largohuni prej shtatė mėkateve shkatėrruese (rrėnuese) Shokėt e tij i thanė: “O i Dėrguar i Allahut, cilat janė kėto mėkate?” (Ai) Tha: “Tė bėrit rival Allahut (shirku), magjia (sihri), mbytja e njeriut qė e ka ndaluar Allahu, me pėrjashtim nėse kėtė e kėrkon drejtėsia (e fesė), keqpėrdorimi (ngrėnia) i pasurisė sė jetimit, ngrėnia e kamatės, ikja nga fushėbeteja dhe shpifja ndaj grave tė ndershme besimtare." Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

3. Semure bin Xhundubi transmeton se i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kam parė natėn e (Miraxhit) dy melekė. Erdhėn dhe mė nxorėn nė tokėn e shenjtė. Pastaj u nisėm dhe arritėm te njė lumė prej gjaku. Nė kėtė (lumė) qėndronte njė njeri. Ai qėndronte nė mes tė lumit e nė (breg tė lumit) qėndronte njė tjetėr, pėrpara tė cilit gjendeshin gurė. Sa herė qė njeriu nė mes tė lumit pėrpiqej tė dilte, tjetri (nga bregu i lumit) e gjuante me gurė nė gojė dhe e kthente nė vendin ku qėndronte. Kėshtu vepronte sa herė qė pėrpiqej tė dilte, e gjuante me gurė nė gojė dhe njeriu kthehej pėrsėri aty ku qėndronte. Pyeta: “Kush ėshtė ky?” (Meleku) M’u pėrgjigj: “Ai qė gjendet nė mes tė lumit ėshtė njeriu qė ka ngrėnė kamatėn.” Shėnon Buhariu.

4. Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kamata ėshtė shtatėdhjetė lloje mėkatesh, mė e lehta ėshtė kur njeriu martohet me nėnėn e vet.18” Shėnon Ibn Maxheh dhe Albani e cilėson tė saktė.

5. Ibn Mes’udi transmeton prej tė Dėrguarit tė Allahut salallahu alejhi ue selem, se ai ka thėnė: “Ēdonjėri qė merr kamatė shumė, nė fund pėrsėri pasuria do t’i pakėsohet.19”


C. Ndalimi i kamatės me konsensusin  (ixhmanė) e muslimanėve

Me konsensus (ixhma) nėnkuptojmė unitetin e dijetarėve islamė (muxhtehidėve) pėr njė dispozite sheriatike rreth njė ēėshtjeje tė caktuar20. Ixhmai ėshtė argument i fuqishėm legjitim pėr tė vėrtetuar dispozitat e jurisprudencės islame.

Duke u mbėshtetur nė kėtė, theksojmė se nė ndalimin e kamatės kemi ixhma te muslimanėt. Kėtė konsensus e pėrcjellin njė numėr dijetarėsh dhe ata theksojnė se edhe pse kemi disa mospajtime tė thjeshta rreth disa formave tė caktuara tė kamatės nė pėrgjithėsi, nė kėtė ka unanimitet (ixhma) te dijetarėt e umetit21. Pėr kėtė vėrtetohet nga muslimanėt e parė, shokėt e Muhamedit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, se u tėrhiqnin vėrejtjen njerėzve qė merreshin me tregti qė tė mos e bėnin kėtė para se tė mėsonin gjėrat thelbėsore qė kanė tė bėjnė me tregtinė. Kjo ishte me qėllim qė tė mbroheshin nga tregtitė e ndaluara (haram) dhe ato qė pėrmbajnė kamatė. Prandaj vėrtetohet se Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thoshte: "Mos tė tregtojė nė tregun tonė ai qė nuk ka mėsuar (rregullat e tregtisė), pėrndryshe ai do ta ngrejė kamatėn (duke mos ditur)."22
 

Alaudin Abazi
4.7.2008
 

1 Shih: "Mexheletul Buhuthel Islamije", vėll. 31, f. 123, punimi shkencor me titull: "Talik Anit-Tefrik Bejnel-Faide el-Benkije Ver-Riba", dr. Salih Elhusejin
2 Shih temėn:”Tarih Tahrimir Riba fil Alem”; gjithashtu shih: “Nahve Fehm Nidham Bunuk el-Islamije” Xhemaludin Atije.
3 Shih temėn “Civilizacija i Kultura”, e cila gjendet nė internet; gjithashtu citatet e kėtilla tė marra nga Talmudi janė tė pėrhapura nė shumė gjuhė nėpėr forume.
4 Shih “Bibla”, Pslami 15:5 dhe nė disa vende tė tjera; gjithashtu shih temėn: “Eliktisadel Muasir Bidun Riba”, dr, Salah Sultan;
5 Shih temėn: “Uvod u Finansijsko Trzhishte”, dr. Dejan Sokic, fakulteti ekonomik, Beograd; gjithashtu shih “Nahue Fehm Nidham Bunuk el-Islamije” Xhemaludin Atije.
6 “Err-rriba Fi Nedheril Kanunel- Islami”, Muhamed Abdullah Draz, f. 376.
7 Edhe pse thuhet se ka qenė anėtar nė lozhėn masoniste.
8 Pėr mė gjerėsisht rreth kėsaj shfaqjeje shih: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Merchant_of_Venice
9 Shih: "Mexheletul Buhuthel Islamije", vėll. 31, f. 123, punimi shkencor me titull: "Talik Anit-Tefrik Bejnel-Faide el-Benkije Ver-Riba", dr. Salih Elhusejin.
10 "El Bahrur-raik", vėll.6, f. 135; “Fikhul Muamelat el-Malije el-Mukarin", dr. Alaudin Zateri, f. 183.
11 "El Muamelatel Malijel Muasire", dr. Vehbe Zuhejli, f. 240.
12 El Muamelatel Malijel Muasire", dr. Vehbe Zuhejli, f. 240.
13 Mė gjerėsisht shih“Hashujetur Reudul Murbi”, Abdurrahman Nexhdi Hanbeli, vėll. 4, f. 493.
14 "Fikhul Muamelat el-Malije el-Mukarin", dr. Alaudin Zateri, f. 183.
15 Shih "El Mebsut" Es-Serhesi, vėll.12, f. 109; "Fikhul Muamelat el-Malije el-Mukarin", dr. Alaudin Zateri, f. 184.
16 "Fikhul Muamelat el-Malije el-Mukarin", dr. Alaudin Zateri, f. 184.
17 "Fikhul Muamelat el-Malije el-Mukarin", dr. Alaudin Zateri, f. 184.
18 Shėnon Ibn Maxheh dhe Albani e cilėson tė saktė.
19 Shėnon Ibn Maxheh dhe hadithi cilėsohet i saktė.
20 Ixhmai ka disa pėrkufizime dhe nė kėtė vend nuk kemi pėr qėllim trajtimin e kėsaj ēėshtjeje, prandaj kemi pėrmendur shkurt ēfarė kuptojmė me ixhma duke mos i pėrmendur brenda nė pėrkufizim tė gjitha kushtet qė duhet tė plotėsohen qė njė gjė tė konsiderohet ixhma.
21 "Esh-sherhul Mumti Ala Zadil Mustakni”, Muhamed Ibn Uthejmin, vėll.8, f. 387; “Hashijetu Raudi Murbi”, Abdurrahman Nexhdi, vėll.4, f. 490 dhe tė tjerė.

22 Tefsir Kurtubi, vėll.3, f. 352; "Fikhul Muamelat el-Malije el-Mukarin", dr. Alaudin Zateri, f. 185.

                                         www.klubikulturor.com