Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Dispozita mbi huadhėnien

Pėrkufizimi i huadhėnies

Sipas kuptimit  gjuhėsor, huadhėnie do tė thotė: prerje, ngase huadhėnėsi pret njė pjesė nga pasuria e tij pėr t’i dhėnė huamarrėsit.

Ndėrkaq, nga aspekti fetar huadhėnia ėshtė: dhėnia e pasurisė ndokujt qė tė pėrfitojė nga ajo e pastaj t’i kthehet atij.

Ligjshmėria e huadhėnies

Huadhėnia ėshtė e lejuar me sunet dhe konsensus tė dijetarėve, ngase kjo ėshtė edhe praktikė e tė dėrguarit tė Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!), e po ashtu ai ka thėnė: "Njerėzit mė tė mirė janė ata tė cilėt plotėsojnė (pėrmbushin) mė mirė borxhin". Shėnon Buhariu.

Vlera e huadhėnies

Huadhėnia ėshtė prej adhurimeve me tė cilat njeriu i afrohet Allahut tė Madhėrishėm, ngase ai ndien butėsi dhe mėshirė ndaj njerėzve, lehtėsimin e punėve tė tyre dhe largimin e brengave tė tyre. I dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush largon nga njė musliman njė brengė prej brengave tė  kėsaj bote, Allahu ka pėr t’i larguar atij njė brengė prej brengave tė botės tjetėr. Kush i lehtėson atij qė ka vėshtirėsi, Allahu atij ka pėr t’i lehtėsuar nė kėtė dhe botėn tjetėr. Allahu ėshtė nė ndihmė tė robit, derisa ai ėshtė nė ndihmė tė vėllait tė tij". Shėnon Muslimi.

Po ashtu, i dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Kush jep hua njė muslimani dy herė, ėshtė sikur tė ketė dhėnė sadaka njėherė"[1].

Ndėrkaq, nė njė hadith tjetėr, i dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Ēdo huadhėnie ėshtė sadaka". Shėnon Taberani me sened hasen.

Kushtėzimi i afatit tė caktuar

Shumica e dijetarėve mendojnė se nuk ėshtė e lejuar kushtėzimi i afatit tė caktuar nė huadhėnie, ngase kjo ėshtė thjesht njė dhėnie e ēiltėr dhe huadhėnėsit i takon e drejta e  kėrkimit tė huasė nė ēdo kohė. Ndėrkaq, imam Maliku mendon se kjo ėshtė e lejuar dhe obligohet zbatimi i kushtit me rastin e caktimit tė afatit dhe nuk i takon huadhėnėsit tė kėrkojė para afatit tė caktuar; kjo bazuar nė fjalėn e Allahut tė Madhėrishėm: "O besimtarė, kur merrni hua prej njėri-tjetrit pėr njė afat tė caktuar, shkruajeni atė!" Bekare, 282. Gjithashtu, argumentohet me fjalėn e tė dėrguarit tė Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!): "Muslimanėt u pėrmbahen kushteve tė tyre." Shėnon Ahmedi, Tirmidhiu dhe Ebu Daudi.

Qė huadhėnia tė jetė e vlefshme, ėshtė e kushtėzuar qė huadhėnėsi tė dhurojė nga pasuria e tij e nuk ėshtė e lejuar pėr kujdestarin e jetimit si: (fjala vjen) tė japė hua nga pasuria e jetimit. Gjithashtu kushtėzohet njohja e sasisė sė pasurisė sė dhėnė hua, njohja e formės dhe moshės, nėse ėshtė kafshė, nė mėnyrė qė tė mundėsohet kthimi i zėvendėsimit tek pronari.

Ēfarė mund tė huazohet

Huadhėnia ėshtė e vlefshme nė ēdo gjė qė ėshtė e lejuar shitja si:rrobat, kafshėt dhe ēdo gjė tjetėr qė ėshtė e matshme.

Ēdo huadhėnie qė sjell dobi konsiderohet riba (kamatė)

Qėllimi i huadhėnies ėshtė ndihmesa e njerėzve nė ēėshtjet e tyre jetėsore dhe mirėsjellja ndaj tyre e nuk ėshtė mjet pėr shfrytėzimin e tyre, ndaj nuk ėshtė e lejuar pėr huamarrėsin t’i kthejė huadhėnėsit vetėm se atė qė i ka dhėnė ose tė ngjashme me tė, duke u bazuar nė rregullin e fikhut i cili thotė: ēdo huadhėnie qė sjell dobi, konsiderohet kamatė. Ndalimi (i shtesės-dobisė) kėtu ėshtė i theksuar vetėm nė atė qė kushtėzohet ose ajo qė ėshtė e njohur tek njerėzit. Ndėrkaq, nėse nuk kushtėzohet dhe nuk ėshtė e njohur tek njerėzit, atėherė shtesa ėshtė e lejuar e argument pėr kėtė kemi hadithin tė cilin e transmeton Ebu Rafi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) ku thotė se i dėrguari i  Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka huazuar deve nga njė njeri, ndėrkohė i kanė ardhur devet e zekatit dhe mė urdhėroi qė t’i kthej njeriut devenė. Unė i thashė se nuk gjej nė tė vetėm deve tė zgjedhur, qė ka mbushur gjashtė vite. I dėrguari mė tha: "Jepi atij se mė i mirė nga ju ėshtė ai qė plotėson (pėrmbush) mė mirė borxhin".

Po ashtu, Xhabir bin Abdullah (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) tregon se i dėrguari i Allahut i ka pasur hua dhe kur e ka kthyer atė ka shtuar mė tepėr. Shėnon Buhariu.

Forma tė huadhėnies tė cilat sjellin dobi janė tė shumta, prej tyre mund tė pėrmendim:

-Dhėnia e dymijė apo tremijė me qėllim qė huamarrėsi t'i shesė shtėpinė apo t’i kthejė mė shumė nga ajo qė i ka dhėnė.

-Dhėnia hua me qėllim qė huamarrėsi t’i kryejė ndonjė shėrbim atij, prindit apo ndonjė tė afėrmi tė tij.

-Dhėnia e pasurisė me qėllim qė t’i japė me qira ndonjė shtėpi apo lokal, si dhe forma tė ngjashme me kėto, mjaft tė pėrhapura nė mesin e njerėzve. I dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka ndaluar dhėnien e huas dhe shitblerjen nė tė njėjtėn kohė. Shėnon Tirmidhiu, Ebu Daudi dhe Nesai.

Gjithashtu, ėshtė transmetuar nga Ubej bin Kab, ibn Mesudi, ibn Abasi (Allahu qoftė i kėnaqur me tė gjithė!) se kanė ndaluar ēdo huadhėnie qė sjell dobi, ngase ajo ėshtė njė ndihmė me tė cilėn i afrohemi Allahut tė madhėrishėm, ngase nėse kushtėzojmė kėtė, atėherė del nga esenca pėr tė cilėn ėshtė ligjėsuar. Muslimani duhet tė ketė kujdes nė kėtė dhe ta pastrojė nijetin e tij nė huadhėnie, madje nė ēdo adhurim tjetėr.

Tė nxituarit nė kryerjen e borxhit para vdekjes

Disa njerėz nuk i kushtojnė rėndėsi tė drejtave qė kanė ndaj tė tjerėve nė pėrgjithėsi e veēanėrisht nė ēėshtjen e borxhit. E padyshim se kjo ėshtė njė cilėsi e urryer, gjė qė ka rezultuar qė shumė njerėz tė largohen nga huadhėnia dhe ndihmesa ndaj nevojtarėve. Huamarrėsi duhet tė ketė kujdes nė kthimin e borxhit tek huadhėnėsi dhe mos ta vonojė. Allahu i Lartėsuar thotė: "A mund tė jetė shpėrblimi i veprės sė mirė diēka tjetėr, pėrveē tė sė mirės!" Rahman, 60. Gjithashtu thotė: "Allahu ju urdhėron qė t'u jepni amanetin tė zotėve tė tyre.’ Nisa, 58.

Ndėrkaq, i Dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Shtyrja (vonimi) e borxhit ėshtė mėkat". Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Po ashtu thotė: "Kush u merr pasuri njerėzve (hua) dhe dėshiron t’ua kthejė, Allahu atij i ndihmon. Kush dėshiron shkatėrrimin, Allahu ka pėr ta shkatėrruar". Shėnon Buhariu. Po ashtu thotė: "Shpirti i besimtarit ėshtė i varur pėr borxhin e tij, derisa tė lahet." Shėnon Tirmidhiu.

Rekomandimi i pritjes sė borxhliut qė ka gjendje tė vėshtirė

Allahu i Madhėrishėm thotė: "Po nė qoftė se ai (borxhliu) ėshtė nė gjendje tė vėshtirė, atėherė bėni njė pritje, deri sa tė vijė nė njė ēlirim. E t'ia falni (borxhin) nė emėr tė lėmoshės. Ajo, nėse e dini, ėshtė shumė mė e mirė pėr ju". Bekare, 280. Abdurahman Sadi (Allahu e mėshiroftė!) thotė se nė qoftė se borxhliu ėshtė nė gjendje tė vėshtirė dhe nuk ka mundėsi larjen e tij, atėherė obligohet pėr huadhėnėsin qė tė bėjė njė pritje deri sa tė vijė nė njė ēlirim. Ndėrkaq pėr huamarrėsin obligohet kthimi i borxhit me rastin e sigurimit tė pasurisė nė mėnyrė tė lejuar. Nėse huadhėnėsi i jep sadaka atė hua atij tėrė borxhin apo njė pjesė tė tij, kjo ėshtė mė mirė pėr tė.

Nga Ebu Katade (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) transmetohet se ai kishte kėrkuar njė borxhli tė tij e ky i fshihej e pastaj e takoi e ai i tha se ishte nė gjendje tė vėshtirė, atėherė ai i tha: "Kam dėgjuar tė dėrguarin e Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) duke thėnė: "Kush dėshiron qė Allahu ta shpėtojė nga brengat e botės tjetėr, le t’i ndihmojė apo le t’i mbulojė atij borxhin!" Shėnon Muslimi.

Vendimi i sheriatit rreth huamarrjes nga pasuria haram (e ndaluar)

A ėshtė e lejuar huamarrja nga njė person tregtia e sė cilit ėshtė e njohur me haram dhe punon me haram?

Nuk ėshtė e lejuar, vėlla i nderuar, huamarrja nga ky person dhe njėkohėsisht bashkėpunimi me tė, ngase puna e tij ėshtė me haram, por duhet tė largohesh nga ai. Nėse pasuria e tij ėshtė e pėrzier hallall dhe haram (e lejuara dhe e ndaluara) nuk ka gjė tė keqe, mirėpo mė mirė ėshtė lėnia, ngase i dėrguari i Allahut (lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė!) ka thėnė: "Lėre atė qė tė duket e dyshimtė dhe pranoje atė qė nuk tė duket e dyshimtė!" Shėnon Tirmidhi dhe Nesai. Po ashtu, i dėrguari i Allahut ka thėnė: "Kush mbrohet nga gjėrat e dyshimta, e ka siguruar nė pikėpamje tė besimit dhe tė nderit; ndėrsa kush bie nė gjėrat e dyshimta, ka rėnė nė tė ndaluarėn…” Shėnon Buhariu dhe Muslimi. Po ashtu thotė: "…Kurse e keqe (mėkat) ėshtė ēka mbillet (pėrforcohet) nė veten tėnde dhe nuk dėshiron qė kėtė ta dinė njerėzit". Shėnon  Muslimi.

Muslimani largohet nga gjėra tė dyshimta, ndėrkaq, nėse e gjithė tregtia e tij ėshtė me haram, atėherė nuk ėshtė e lejuar huamarrja nga ai. Allahu di mė sė miri.

Pėrktheu: Almedin Ejupi

31.03.2007


[1] Shėnon Ibn Maxhe. Albani hadithin e cilėson si hasen nė veprėn e tij ‘Iruaul galil’ 1389.

                                         www.klubikulturor.com