Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kapitulli i pastėrtisė - LLojet e ujit

Hyrje

Namazi vlerėsohet si adhurimi mė i rėndėsishėm me tė cilin Allahu i Lartėsuar na obligoi pas dy dėshmive. Pėr kėtė edhe fukahatė, kur i shtjellojnė dispozitat e fikhut,  fillojnė me sqarimin e dispozitave qė kanė tė bėjnė me kėtė adhurim mjaft tė rėndėsishėm.  Por pasi qė  pastėrtia ėshtė kushti thelbėsor pėr vlefshmėrinė e namazit dhe ajo llogaritet ēelės i tij, ashtu si thotė Resulullahu: "Ēelėsi i namazit ėshtė pastėrtia"[1], atėherė kapitulli i parė i cili i paraprin namazit ėshtė kapitulli mbi pastėrtinė.

Definicioni dhe llojet e pastėrtisė

Fjala "tahare" nė aspektin etimologjik (gjuhėsor) ka kuptimin: "pastėrti", "dėlirėsi", ndėrsa nė terminologjinė e fikhut do tė thotė: mėnjanimi ose pastrimi i ndyrėsirave dhe largimi i papastėrtive qė ia pamundėsojnė besimtarit namazin". 

Pastėrtia ėshtė dy lloje e brendshme dhe jashtme:

Pastėrtia e brendshme dhe kuptimore

Ėshtė pėr qėllim pastrimi i besimtarit nga  ndyrėsira e shirkut dhe mėkateve dhe kjo pastėrti arrihet me teuhid dhe vepra tė mira. Ky lloj i pastėrtisė ėshtė mė i rėndėsishėm se pastėrtia e trupit, madje nuk mund tė arrihet pastėrtia e trupit, nėse ėshtė prezent ndyrėsira e shirkut. Allahu i Lartėsuar thotė:

"Vėrtet, idhujtarėt (mushrikėt) janė tė ndyrė..." Suretu Teube, 28.

Kurse Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: "Besimtari nuk ndyhet kurrė." Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Prandaj ėshtė e kėrkuar prej ēdo myslimani, i cili ka arritur moshėn e pjekurisė, ta pastrojė zemrėn e tij nga ndyrėsirat e shirkut dhe dyshimit; kjo arrihet me sinqeritet, teuhid dhe bindje. Gjithashtu nga ai kėrkohet ta pastrojė veten dhe zemrėn nga ndyrėsirat e mėkateve, mbetjet e zilisė, urrejtjes, tradhtisė, mendjemadhėsisė, syefaqėsisė, mashtrimit; kjo arrihet me pendim tė sinqertė nga tė gjitha mėkatet. Kjo pastėrti ėshtė pjesa e parė dhe mė e rėndėsishme e besimit.

Pastėrtia trupore e jashtme

Tė pastruarit e trupit nga ndyrėsirat. Kjo ėshtė pjesa e dytė e imanit (besimit) pėr tė cilin Profeti (bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė!) thotė: "Pastėrtia ėshtė pjesė e imanit." Shėnon Muslimi.  Nė kėtė kapitull tė fikhut shtjellohen dispozitat qė kanė tė bėjnė me kėtė lloj tė pastėrtisė. Pastrimi i jashtėm bėhet me mėnyrat tė cilat i ka pėrligjur Allahu i Lartėsuar pėr besimtarėt dhe ai gjithashtu ėshtė dy lloje:

Pastrimi me ujė: Ky lloj ėshtė ai esencial dhe ėshtė pėr qėllim mėnjanimi i ndyrėsirave, nga trupi, rrobat dhe vendi ku falemi me ujė, si: abdesi, gusli, etj.

Pastrimi me dhe tė pastėr: Ky lloj i pastrimit zėvendėson ujin. Me fjalė tė tjera, nė kėtė lloj tė pastrimit kalohet nė rast tė pamundėsisė sė pėrdorimit tė ujit. 

Llojet e ujėrave

Uji ėshtė dy llojesh[2]:

Uji i pastėr: me tė cilin largohet papastėrtia (xhynybllėku, etj), pra qė lejohet tė pėrdoret pėr pastrim.

Uji i papastėr: me tė cilin nuk largohet papastėrtia dhe nuk lejohet tė pėrdoret pėr pastrim.

Uji i pastėr

Uji i pastėr ėshtė ai i cili ka mbetur nė gjendjen e tij tė natyrshme dhe qė nuk i ėshtė ndryshuar shija, era dhe ngjyra me diēka tė papastėr. Nė ujin e pastėr bėnė pjesė:

1. Uji i shiut, borės dhe breshrit.

Ēdo ujė qė zbret nga qielli pa marrė para sysh a ėshtė shi, borė ose breshėr, konsiderohet i pastėr, duke u bazuar nė fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “Ne kemi zbritur nga qielli ujė tė pastėr.” Furkan, 48.

Dhe thėnien e Muhamedit (salallahu alejhi ue selem) gjatė duasė nė fillim tė namazit: "O Allah, pastroi mėkatet e mia (siē pastron natyrėn) me borė, me shi dhe me breshėr!" Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

2. Uji i detit.

Uji i detit lejohet tė pėrdoret pėr pastrim edhe pse shija e tij ėshtė e njelmėt, pasi qė ky nuk ėshtė ndryshuar me diēka nga jashtė, por natyra e tij ėshtė ashtu. Ebu Hurejre (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) tregon se njė njeri e pyeti Muhamedin (salallahu alejhi ue selem): "O i dėrguar i Allahut, neve lundrojmė nė det dhe mbajmė pak ujė me vete, nėse marrim abdes me kėtė ujė, atėherė nuk do tė arrijmė ta shuajmė dot etjen. A lejohet tė marrim abdes me ujė tė detit? Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) i pėrgjigjet: “Uji i detit ėshtė i pastėr dhe ėshtė e lejuar ngordhėsira nė tė.”[3]

3. Uji i lumit.

Prej argumenteve se ky ujė ėshtė i pastėr ėshtė thėnia e Muhamedit (salallahu alejhi ue selem): "Vini re! Po tė kishte ndonjėri nga ju lum para derės sė tij dhe tė pastrohej nė tė ēdo ditė pesė herė, a do t`'i mbetej ndonjė ndyrėsirė?"[4]

4. Uji i pusit (i bunarit).

Nė kėtė bėnė pjesė edhe uji i zemzemit. Transmeton Aliu (Allahu qoftė i kėnaqur me tė!) se Profeti (bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė!) me njė rast kėrkoi qė t'i sillnin njė kovė me ujė zemzemi, ku ai piu nga ai dhe mė pas mori abdes prej tij. Shėnon Ahmedi.

5. Uji i  ndryshuar.

Ėshtė ai ujė qė ka pėsuar ndryshim, si rezultat i qėndrimit pėr njė kohė tė gjatė nė ndonjė vend. Si p.sh.: uji nė tė cilėn rriten myshqet (algat), ose kanė rėnė gjethet e pemėve, ose lumi i turbulluar, etj. Ky ujė mbetet i pastėr edhe pse ndodh qė t'i ndryshohet ngjyra, era ose shija, pasi qė nuk e ndryshon emrin ose me fjalė tė tjera hyn nė kuptimin e pėrgjithshėm tė domethėnies sė ujit. Allahu i Lartėsuar thotė: “ ...dhe nuk gjeni ujė, atėherė merrni tejemum.” Maide, 6. Pra nė ajet ka ardhur i pashquar qė nėnkupton ēdo lloji i cili quhet me kėtė emėr. Se ky ujė ėshtė i pastėr dhe mund tė pėrdoret pėr pastėrti,  kanė rėnė dakord dijetarėt.

6. Uji i mbetur-Suri

Uji i mbetur ėshtė uji i cili mbetet nė enė pasi ėshtė pirė njė pjesė e tij nga dikush. Ky ėshtė disa lloje.

Uji i mbetur nė enė pasi kanė pirė njerėzit nė tė

Ky ujė konsiderohet i pastėr dhe lejohet tė pėrdoret pėr tė larguar xhynybllėkun,  pavarėsisht nėse nė tė ka pirė muslimani i pastėr, xhynyb, femra me menstruacione[5], madje edhe nėse nė atė enė me ujė ka pirė jobesimtari dhe ka mbetur sasi prej saj.

Pasi qė domethėnia e ajetit: “Vėrtet, idhujtarėt janė tė ndyrė” Teube, 28, ėshtė qėllim tė besimit qė ata praktikojnė e jo gjendja fizike e tyre[6]

Uji i mbetur nė enė pasi nė tė kanė pirė kafshėt qė lejohet t'u hahet mishi

Edhe ky ujė ėshtė i pastėr dhe lejohet tė pėrdoret pėr pastrim nga xhynybllėku dhe pėr abdes, pasi qė pėshtyma e kėtyre kafshėve ėshtė e pastėr dhe kjo nuk e ndyn ujin. Ibėn Mundhiri sqaron se nė kėtė ka konsensus tė dijetarėt nė pėrgjithėsi.

Uji i mbetur nė enė pasi nė tė kanė pirė macja, gomari, mushka dhe zogjtė

Edhe ky ujė ėshtė i pastėr, bazuar nė hadithin e Xhabirit, nė tė cilin Profeti (bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė!) ėshtė pyetur nė lidhje me ujin e mbetur nė enėn ku kanė pirė gomarėt; ai ėshtė pėrgjigjur se lejohet[7].

Kurse pėr macen, kur ėshtė pyetur se a ėshtė ndyrėsirė apo ēfarė tė bėhet me tė, ai ka thėnė se ajo nuk ėshtė ndyrėsirė dhe se ajo ėshtė prej atyre kafshėve qė sillen nėpėr shtėpi[8].

Uji i mbetur nė enė pasi nė tė kanė pirė qeni dhe derri

Qeni dhe derri janė tė papastėr dhe se Muhamedi (salallahu alejhi ue selem) ka urdhėruar qė tė pastrohet ena nė tė cilėn ka llapitur qeni. Ai thotė: “Nėse qeni ka lėpirė ndonjė nga enėt tuaja, lajeni atė shtatė herė dhe larjen e parė bėjeni me dhe.[9]

Uji i pėrdorur

Ėshtė pėr qėllim uji qė kullon nga njeriu pas marrjes sė abdesit ose guslit. Mendimi mė si saktė nė kėtė ėshtė se ky ujė konsiderohet i pastėr dhe mund tė pėrdoret pėr t'u pastruar nga xhynybllėku ose pėr abdes edhe pėr herė tė dytė. Argument pėr kėtė ėshtė se uji nė esencė ishte i pastėr dhe kur me tė pėr herė tė parė u largua xhynybllėku, ajo nuk e ka humbur pastėrtinė nė vet. Me fjalė tė tjera nuk ėshtė bėrė i papastėr[10]. Derisa nuk ėshtė bėrė i papastėr, atėherė nuk kemi argument se nuk mund tė pėrdoret pėr tė larguar xhynybllėkun pėr herė tė dytė.

Ebu Hurejre, transmeton se njėherė ėshtė takuar me Pejgamberin (salallahu alejhi ue selem) nė njė rrugė tė Medinės, duke qenė xhynyb, ai u fsheh nga Muhamedi (salallahu alejhi ue selem), shkoi e u pastrua dhe u kthye. Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) e pyeti: "Ku ishe, o Ebu Hurejre?" Ai tha: "Isha xhynyb dhe duke qenė ashtu, nuk e ndjeva veten tė disponuar tė tė shoqėroj". Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) tha: "Subhanallah! Muslimani kurrė nuk bėhet i ndyrė!”[11]

Nga ky hadith kuptojmė se deri sa muslimani nuk ėshtė asnjėherė i papastėr edhe uji qė kullohet nga ai ėshtė i pastėr dhe mund ta pėrdorim.

 Pėrgatiti: Alaudin Abazi

08.04.2007


[1] Shėnon Tirmidhiu, Ebu Daudi dhe hadithi ėshtė hasen.

[2] Metodologjia e fukahave nė ndarjen dhe klasifikimin e ujėrave ndryshon, disa i kanė ndarė nė tri lloje (sikurse ulemat hanbeli), disa tė tjerė nė katėr (si ulemat shafi), disa tė tjerė kanė bėrė ndarje tė tjera. Tė gjitha kėto dallime kanė nė vete specifika dhe pėrparėsi, por qėllimi i tyre ėshtė i njėjtė, pasqyrimi sa mė i qartė i kėrkuesit tė diturisė (talebu ilmit) se cili ujė lejohet tė pėrdoret pėr pastrim dhe cili jo. Nė kėtė rast ne kemi bėrė ndarjen nė dy lloje (qė ėshtė ndarje e dijetarve hanefi dhe kjo ėshtė zgjedhje e shumė dijetarėve tė cilėt kanė ardhur mė vonė, si: Ibėn Tejmije, Abdurrahman Sadi, Ibėn Uthejmin dhe tė tjerė) duke e klasifikuar atė nė ujin qė lejohet tė pėrdoret pėr tė hequr papastėrtinė (xhynybllėkun) dhe nė ujin qė nuk mund tė hiqet me tė papastėrtia, pastaj brenda kėtij klasifikimi kemi sqaruar llojet e ujit qė mund tė gjenden.

[3] Shėnon Maliku, Ebu Daudi, Tirmidhiu, Nesaiu dhe Ibn Maxhe, hadithin e cilėsojnė tė saktė Ibėn Huzejme, Ibėn Hiban dhe Hakimi, kurse Tirmidhiu e cilėson se ėshtė hasen shahih.

[4] Shėnon Buhariu, Muslimi dhe Ahmedi.

[5] Aishja tregon: “Pija nga ena duke qenė e papastėr dhe kur ia jepja Profetit (bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė!), ai e vente buzėn e tij nė vendin ku unė kam pirė (dhe pinte nga ajo).” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

[6] Kjo vėrtetohet nga praktika e Profetit (bekimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė!), se si ai pėrzihej me mushrikėt, ka pirė nga enėt e tyre, ata hynin nė xhami kur vinin delegacionet, por ai asnjėherė nuk ka urdhėruar qė tė pastrohet diēka qė atė preknin.

[7] Shėnon Darekutni dhe Bejhakiu.

[8] Shėnon Maliku, Ebu Daudi, Tirmidhiu, Nesaiu. Tirmidhiu e cilėson hadithin si hasen sahih, kurse tė saktė e cilėsojnė: Buhariu, Ibėn Huzejme, Ibėn Hibani dhe Hakimi.

[9] Shėnon Muslimi dhe Ahmedi.

[10] Se ky ujė nuk llogaritet i papastėr thonė edhe ata qė nuk lejojnė ta pėrdorim pėr herė tė dytė.

[11] Shėnnon Buhariu, Muslimi, dhe tė tjerėt.

                                         www.klubikulturor.com