Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Islami, fe e mėshirės

Falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė botėve. Salavatet e selamet qofshin mbi tė Dėrguarin Muhamed, i cili ėshtė dėrguar si mėshirė pėr botėt. Lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, mbi familjen e tij si dhe mbi shokėt e tij.
Pėrse ėshtė dėrguar i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė?
A thua Allahu e dėrgoi atė dėnim pėr njerėzimin apo pėr ta shkatėrruar njerėzimin?
A
e ngarkoi atė qė tė hakmerret ndaj njerėzve pėr shkak tė mosbesimit dhe kryeneēėsisė sė tyre?
Pėr
 tėrė kėtė na jep pėrgjigje fjala e Allahut tė Lartėsuar: “Dhe Ne nuk tė kemi dėrguar ty (o Muhamed), veēse si mėshirė pėr botėt.” (Enbija, 107)

Ky ishte synimi i mesazhit, qėllimi i dėrgimit, arsyeja e zgjedhjes sė tij. S'do mend se Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, konsiderohet mėshirė e Allahut tė Lartėsuar pėr njerėzimin e hutuar, tė padrejtė  e tė pakujdesshėm.

Allahu thotė: "Nė saje tė mėshirės sė Allahut u solle butėsisht me ta (o Muhamed). Sikur tė ishte i ashpėr dhe i vrazhdė, ata do tė largoheshin prej teje." (Ali Imran, 159)

Sikur tė ishe i ashpėr e i vrazhdė nuk do tė ishe i denjė pėr interpretimin e mesazhit tė Allahut dhe Ne nuk do tė tė obligonim me komunikimin e saj, ngase pronari i mesazhit duhet tė jetė i butė, i mėshirshėm, zemėrgjerė, i urtė, i durueshėm.

I Dėrguari i Allahut thotė: “O ju njerėz! Unė jam mėshirė e dhuruar.” Shėnon Ibn Sa’di, ndėrsa Albani e cilėson si hasen.
Gjithashtu pėr tė kanė transmetuar se ai “ishte njeriu mė i mėshirshėm pėr fėmijėt dhe pėr familje.” Sahihul Xhami’.
“Ishte i mėshirshėm, sa herė qė i vinte dikush i premtonte (i premtonte mirėsi nėse nuk posedonte), ndėrsa i plotėsonte atė qė kishte.” Sahihul Xhami’.

Inkurajimi pėr mėshirė


I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, inkurajonte dhe nxiste pėr mėshirė e dhembshuri ndaj krijesave tė Allahut, qofshin ata tė vegjėl apo tė rritur, qofshin burra apo gra, besimtarė apo jobesimtarė. Pėrkitazi me kėtė janė transmetuar argumente tė shumta. Ndėr to mund tė pėrmendim:

“Kush nuk i mėshiron njerėzit, atė nuk e mėshiron Allahu.” Mutefekun alejhi.
Ebu Musa, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, e ka dėgjuar tė Dėrguarin e Allahut duke thėnė: “Nuk do tė besoni pėrderisa nuk keni mėshirė ndėrmjet jush.” Thamė: “O i Dėrguar i Allahut, tė gjithė ne jemi tė mėshirshėm.” Ai tha: “Nuk ėshtė mėshira qė keni ndaj njėri-tjetrit, por ėshtė mėshirė e pėrgjithshme.” Shėnon Taberani, Albani e cilėson hasen. Me kėtė nėnkuptojmė qė mėshira duhet tė zgjerohet, qė t’i pėrfshijė tė gjithė njerėzit, atė qė e njeh si dhe atė qė nuk e njeh.

Gjithashtu, Abdullah b. Amr El Asi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy, transmeton se i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Tė mėshirshmit i mėshiron Mėshiruesi. Kini mėshirė ndaj atyre qė janė nė tokė, ju mėshiron Ai qė ėshtė nė qiell.” Shėnon Ebu Davudi, Tirmidhiu dhe ka thėnė hasen sahih.

Medito, Allahu mė mėshiroftė mua dhe ty, pėr domethėnien e fjalės sė tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė: “Kini mėshirė ndaj atyre qė janė nė tokė”, do tė vėresh madhėshtinė e kėsaj feje qė ka ardhur si mėshirė pėr tė gjithė njerėzit. Prandaj, tė gjithė qė jetojnė nė sipėrfaqen e tokės, nė Islam meritojnė qė tė kihet mėshirė ndaj tyre.
Edhe nė qoftė se ėshtė jobesimtar? Po, edhe nė qoftė se ėshtė jobesimtar.
Atėherė, pėrse ėshtė ligjėsuar lufta nė Islam?
Ėshtė ligjėsuar pėr ta larguar atė qė pengon nė mes njerėzve dhe mėshirės sė Allahut. Allahu thotė: “Ju jeni populli mė i mirė i dalė pėr njerėzimin:” (Ali Imran, 110). Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Respektivisht, ju jeni njerėzit mė tė mirė pėr njerėzit, t’i futni nė xhenet!”

Islami nuk njeh urrejtje, as armiqėsi, gjėra kėto qė e drejtuan njerėzimin nė shkatėrrim nė shumė periudha tė jetės sė tyre. Pa dyshim se zemrat e ashpėrsuara e tė vrazhda qė nuk njohin mėshirė e dhembshuri nuk janė zemrat e besimtarėve tė sinqertė. Pėrkitazi me kėtė, i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Mėshira nuk largohet vetėm se nga njeriu i ligė.” Shėnon Ebu Davudi, Albani e cilėson hasen.


Lufta e Dytė Botėrore i ka kushtuar njerėzimit gjashtėdhjetė milionė tė vrarė, saqė varrezat u ngushtuan nga banorėt e tyre dhe era e vdekjes u pėrhap nė ēdo vend tė botės. Njerėzimi u zhyt nė dete me gjak, me kafka e mbeturina. Prijėsit e luftės u orvatėn qė njė numėr tė madh tė viktimave civile t’i fusnin nė radhėt e armiqve tė tyre si dhe tė pėrdornin fuqinė mė tė madhe tė mundshme pėr shkatėrrimin e qyteteve, pėr bombardimin e institucioneve si dhe pėr zhdukjen e ēdo gjurme tė jetės.

Ēfarė lirie mund t’i ofrojnė ata botės?
Ēfarė lirie mund t’i paraqesin ata njerėzimit?
Pėrse u zhvillua kjo luftė? Cilat ishin motivet e saj? Cilat ishin shkaqet e saj etike? Cilat ishin frytet e saj? Kush mban pėrgjegjėsi pėr kėtė shkatėrrim dhe rrėnim qė ka ndodhur? Lidhur me kėtė askush nuk ka menduar.

Ēudia mė e madhe qėndron nė atė se bijtė e atyre qė organizuan atė masakėr tė shėmtuar njerėzore sot akuzojnė Islamin dhe muslimanėt pėr ashpėrsi, vrazhdėsi dhe mospasje mėshirė, ashtu siē pretendojnė se Islami konsiderohet fe e cila nxit pėr dhunė dhe thėrret pėr luftė, shkatėrrim, rrėnim, urrejtje dhe prishje.

Kjo pa dyshim qė ėshtė njė gėnjeshtėr e zhveshur qė nuk mbėshtetet nė fakte as nga realiteti e as nga historia. Kur i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, e dėrgoi Aliun, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, te ēifutėt e Hajberit, Aliu i tha atij: “O i Dėrguar i Allahut! A t’i luftoj ata derisa tė bėhen si ne?” Ai tha: “Ngadalė, gjersa tė zbresėsh nė tokėn e tyre, pastaj ftoji ata nė Islam si dhe lajmėroji se ēfarė obligimesh kanė ndaj Allahut. Pasha Allahun, qė Allahu pėrmes teje tė udhėzojė njė njeri ėshtė mė mirė pėr ty sesa e tėrė bota.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Kjo pra ėshtė njėra ndėr porositė e tė Dėrguarit tė Allahut drejtuar njėrit prej komandantėve tė tij. Nė tė nuk figuron thirrje pėr luftė ose nxitje pėr derdhjen e gjakut, por nė tė qėndron se udhėzimi dhe bindja e tyre nė tė vėrtetėn ėshtė mė e mirė sesa luftimi i tyre dhe vdekja e tyre nė mosbesim.
Ndėr manifestimet e mėshirės sė Islamit gjatė luftės ėshtė edhe ajo qė Enes b. Maliku, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmeton se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Shkoni me emrin e Allahut dhe begatinė e Profetit tė Tij. Mos vrisni pleqtė, as gratė e fėmijėt, rregulloni e bėni dobi sa tė mundeni, sepse Allahu i do ata qė janė tė dobishėm.” Shėnon Ebu Davudi.

Ku ėshtė kjo nė krahasim me ata qė kanė shkatėrruar qytetet, asgjėsuar banorėt e tyre si dhe kanė pėrdorur tė gjitha llojet e armėve tė ndaluara ndėrkombėtarisht pėr vrasjen e grave, fėmijėve, pleqve, bujqve nė fushat e tyre dhe klerikėve nė vendfaljet e tyre?

Tė gjitha luftėrat qė i drejtoi i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ose ato qė kanė ndodhur nė kohėn e tij nuk kanė sjellė vdekjen e mė shumė se disa qindra prijėsve tė mosbesimit, tė cilėt dėmtuan dhe fyen tė Dėrguarin, vranė shokėt e tij, e ngushtuan Islamin dhe muslimanėt nė ēdo vend, gjersa shokėt e tij u detyruan tė braktisin vendlindjet e tyre, pasuritė e tyre si dhe tė emigrojnė nė vende tė tjera pėr shkak tė presionit tė dėnimit dhe bllokadės. Ndėrsa nė anėn tjetėr, vetėm kryqėzatat kanė sjellė vrasjen e qindra mijėrave muslimanė, ndėrsa qindra mijėra tė tjerė iu ekspozuan formave mė tė kėqija tė dėnimit dhe torturės.

Ku qėndron mėshira o ju qė pretendoni se keni mėshirė?
Pėrse deri mė sot nuk keni kėrkuar falje pėr veprime tė tilla tė frikshme?


Gustav Le Bon, njėri ndėr orientalistėt e mėdhenj, thotė: “Realisht, popujt nuk kanė njohur ēlirues tė mėshirshėm e tolerant sikur arabėt. Islami ėshtė ai i cili ua ka dhėnė muslimanėve kėtė mėshirė e kėtė tolerancė. Ndėrsa ne kemi parė forma tė ndryshme, si lufta e opiumit1, ndėrsa mė e rėndė se kjo janė luftėrat e kolonizimit modern, ndėrsa edhe mė e rėndė se kjo ėshtė padrejtėsia e sionistėve dhe vrazhdėsia e tyre, dashuria e tyre pėr gjakun, dhunėn dhe ērrėnjosjen.”2

Kjo pra qe mėshira e muslimanėve, ndėrsa kjo ashpėrsia e armiqve tė tyre. Cili nga kėta dy grupe mund tė akuzohet pėr dhunė, vrasje dhe terrorizėm?


Mėshira ndaj fėmijėve

Ndėr format e mėshirės nė Islam ėshtė edhe mėshira ndaj fėmijėve tė vegjėl, pėrkėdhelja e tyre, ledhatimi i tyre si dhe mosdėmtimi i tyre. Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, e puthi Hasanin tė birin e Aliut, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy, gjersa Akre’ b. Habisi ishte tek ai. Me atė rast Akre’ tha: “Unė kam dhjetė fėmijė, asnjėrin prej tyre nuk e kam puthur.” Atėherė i Dėrguari tha: “Kush nuk mėshiron (tė tjerėt), nuk mėshirohet.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Gjithashtu, Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “Erdhėn njė grup njerėzish nomadė tek i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, dhe thanė: “A i puthni fėmijėt tuaj?” Ai tha: “Po”. I thanė: “Mirėpo ne, pasha Allahun, nuk i puthim.” I Dėrguari tha: “Ēfarė mund tė bėj kur Allahu e ka larguar mėshirėn nga zemrat tuaja?” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Ky ėshtė Muhamedi, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė! Ky ėshtė ai pėr tė cilin shpifni dhe thoni se ėshtė njeri qė do luftėn, nomad, i etur pėr derdhje gjaku, nuk e njeh mėshirėn.

Kanė dėshtuar dhe kanė humbur nėse e hedhin dhe e adresojnė kėtė gėnjeshtėr tė pavėrtetė dhe shpifje nė drejtim tė tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė.

Ebu Mes’ud El Bedrij, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, thotė: “E rrihja skllavin tim me shkop, kur dėgjova njė zė nga prapa: “Dije, o Ebu Mes’ud!” Nga mllefi nuk arrita ta kuptojė zėrin, kur m’u afrua i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, dhe m’u drejtua me fjalėt: “Dije, o Ebu Mes’ud, se Allahu ėshtė mė i fuqishėm ndaj teje sesa ti ndaj kėtij skllavi.” Atėherė thashė: “Asnjėherė mė nuk do tė rrah ndonjė skllav.” Ndėrsa nė njė version tjetėr qėndron: “Thashė: “O i Dėrguar i Allahut! Ai ėshtė i lirė pėr hir tė Allahut tė Lartėsuar.” I Dėrguari tha: “Nėse nuk do tė veproje kėshtu, atėherė do tė tė digjte zjarri ose do tė tė kapte zjarri.” Shėnon Muslimi.

Prandaj organizatat qė janė themeluar pėr tė luftuar keqtrajtimin e fėmijėve duhet ta pranojnė vlerėn e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, nė ratifikimin e tė tė drejtave tė fėmijėve si dhe ndalimin nga keqtrajtimi i tyre. Ato nė dyert e tyre duhet t’i vendosin kėto hadithe tė ndershme profetike, tė cilat inkurajojnė pėr mėshirė, pėrkėdhelje dhe bamirėsi ndaj fėmijėve.

Ndėr format e mėshirės sė tė Dėrguarit ndaj fėmijėve ėshtė edhe ajo se ai qante kur ata vdisnin. Prej Usame b. Zejdit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy, transmetohet se nė rastin e vdekjes sė djalit tė bijės sė tė Dėrguarit, atij i dolėn lot nga sytė. Sa’di i tha: “Ēfarė ėshtė kjo, o i Dėrguar i Allahut?” Ai tha: “Kjo ėshtė mėshirė, Allahu e ka vendosur nė zemrat e robėrve tė Vet. Vėrtet Allahu mėshiron nga robėrit e Vet tė mėshirshmit.” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Gjithashtu, i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, shkoi te djali i tij, Ibrahimi, nė momentin e vdekjes. Lotėt e tė Dėrguarit filluan tė rridhnin. Abdurrahman b. Avfi i tha: “ Edhe ti, o i Dėrguar i Allahut?” Ai tha: “O i biri i Avfit! Kjo ėshtė mėshirė.” Pastaj pasuan lotėt e tjerė e ai tha: “Vėrtet syri loton, zemra pikėllohet, por ne nuk themi asgjė qė e hidhėron Allahun. Vėrtet jemi tė pikėlluar pėr ndarjen tėnde, o Ibrahim!” Shėnon Buhariu dhe Muslimi.

Mėshira ndaj femrės

Ndėrsa sa i pėrket mėshirės sė Islamit ndaj femrės, kjo ėshtė njė ēėshtje pėr tė cilėn muslimanėt krenohen nė ēdo kohė. I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, pa njė grua tė vrarė nė njė betejė, e dėnoi kėtė dhe e ndaloi vrasjen e grave dhe tė fėmijėve (Muslimi). Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr ai ka thėnė: “Kjo nuk vritet”, mė pas shikoi nė fytyrat e shokėve tė tij dhe njėrit prej tyre iu drejtua me fjalėt: “Shko dhe thuaj Halid b. Velidit tė mos i prekė gratė, pleqtė dhe fėmijėt.” Gjithashtu ka thėnė: “O Allahu im, unė i mbroj dy grupe qė janė tė dobėta: jetimin dhe gruan.” Shėnon Nesaiu, Albani e cilėson si hasen.

Pėrshkrimi i gruas si e dobėt nėnkupton mėshirėn ndaj saj, sjelljen e mirė me tė, bamirėsinė ndaj saj si dhe mosdėmtimin e saj. Ku qėndron kjo nė krahasim me akuzat qė i bėhen Islamit pėr dhunė dhe diskriminimin gjinor?

Mėshira ndaj kafshėve

Mėshira nė Islam shtrihet madje edhe te kafshėt. Ato nė Islam gėzojnė njė pjesė bukur tė madhe tė mėshirės, dhembshurisė dhe bamirėsisė. Ibn Umeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy, thotė se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Njė grua ka hyrė nė zjarr pėr shkak tė njė maceje, ngase e ka ngujuar atė; as nuk e ka ushqyer e as nuk e ka lėnė tė ushqehet nga insektet e tokės derisa ka ngordhur.” Buhariu dhe Muslimi.

Ndėrsa nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Njė burrė gjeti njė pus me ujė, zbriti dhe piu. Kur doli, pa njė qen i cili dukej se ishte i etur. Ai tha me vete: “Ky qen qenka etur pėr ujė, ashtu siē isha unė”. Mė pas zbriti pėrsėri nė pus, mbushi kėpucėn me ujė dhe i dha tė pijė qenit. Zoti e bekoi dhe ia fali mėkatet.” Buhariu dhe Muslimi.

Gjithashtu, i Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Ēdo njeri i cili vret njė zog pa tė drejtė, Allahu do ta pyesė atė nė Ditėn e Kiametit.” Thanė: “O i Dėrguar i Allahut, cila ėshtė e drejta e tij (zogut)?” Tha: “E drejta e tij ėshtė qė ta presė dhe ta hajė e jo qė t’ia kėpusė kokėn dhe ta hedhė.” Shėnon Nesaiu, ndėrsa Albani hadithin e cilėson si hasen.

Kjo ėshtė pėr atė qė vret njė zog pa tė drejtė, e si qėndron puna, dėnimi dhe kėrcėnimi pėr atė qė vret njė njeri pa tė drejtė?

Prej formave tė mėshirės sė Islamit ndaj kafshėve ai ka urdhėruar qė tė kemi mirėsi ndaj tyre si dhe tė mos i frikėsojmė kur t’i therim. I Dėrguari ka thėnė: “Allahu ju ka urdhėruar tė tregoni mirėsi ndaj secilit, kėshtu qė nėse duhet tė vrisni, vrisni nė mėnyrė tė mirė dhe nėse e therni kafshėn, thereni atė me butėsi. Nėse dikush prej jush ka pėr ta therur njė kafshė, ai duhet ta mprehė thikėn sė pari dhe ta trajtojė kafshėn si duhet.” Shėnon Muslimi.

Gjithashtu nga Ibn Abasi, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, transmetohet se njė burrė e kishte shtrirė kafshėn (pėr ta prerė) dhe e mprehte thikėn para saj. I Dėrguari i tha: “A dėshiron t’i japėsh fund me disa vdekje? Pėrse nuk e ke mprehur thikėn para se ta shtrije atė?” Shėnon Taberani, Hakimi, Albani e cilėson si hasen.

Ku janė organizatat qė kujdesen pėr butėsinė ndaj kafshėve nė krahasim me kėto etika profetike? Si e mohojnė vlerėn e Islamit kur ai i parapriu katėrmbėdhjetė shekuj mė parė? Akoma vazhdojnė tė mos bėjnė dallim nė mes sė drejtės dhe tė padrejtės, saqė therjen nė mėnyrėn islame e konsiderojnė si njė lloj ashpėrsie, duke mos i ditur dobitė e shumta tė kėsaj metode islame. Ndėrsa ata kafshėt e tyre i qėllojnė me rrymė elektrike ose i godasin nė kokė; i vrasin e mė pastaj i therin. Kėtė konsiderojnė ata mėshirė ndaj kafshės. Kur njeriu nuk ka udhėzime qiellore, ai nuk di si tė veprojė dhe vepron sipas shijes sė vet.

I Dėrguari, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, njė ditė hyri nė  kopshtin e njė banori tė Medinės (ensar) dhe aty pa njė deve. Kur e pa tė Dėrguarin e Allahut, u tėrhoq anash dhe i lotuan sytė. I Dėrguari i Allahut iu afrua devesė dhe ia lėmoi kokėn e ajo heshti. I Dėrguari i Allahut tha: “Kush ėshtė i zoti i kėsaj deveje? E kujt ėshtė kjo deve?” Erdhi njė djalosh prej ensarėve medinasve dhe tha: “Deveja ėshtė e imja, o i Dėrguar i Allahut”. Ai i tha: “A nuk frikėsohesh aspak prej Allahut pėr kėtė deve qė ta ka falur Allahu? Ajo m’u ankua se ti e lė tė uritur dhe e mundon shumė me punė.” Shėnon Ahmedi, Ebu Davudi. Albani e cilėson si sahih.

Mėshira e tė Dėrguarit madje ka pėrfshirė edhe trupat e pemėt. Kur i Dėrguari ligjėronte, qėndronte mbi njė trung hurme. Kur ia ndėrtuan minberin dhe filloi tė ligjėrojė, trungu filloi tė qajė. Sahabėt dėgjuan njė zė, kurse i Dėrguari zbriti nga minberi dhe e vendosi dorėn e tij mbi trung, derisa u qetėsua. Shėnon Buhariu.

Kjo pra ishte mėshira e tė Dėrguarit Muhamed. Kjo ishte dhembshuria e tij, ndjenjat e tij, bamirėsia e tij. Kėto ishin parimet nė tė cilat ai thėrriste. Pėrse e mohoni kėtė vlerė? Pse nuk e shikoni kėtė lartėsi dhe fisnikėri njerėzore nė kėtė personalitet tė rrallė?
 

Halid Ebu Salih
Pėrktheu: Almedin Ejupi
25.7.2008
 


1 Lufta e Opiumit ka ndodhur mes Britanisė sė Madhe dhe Kinės, ku kjo e fundit ėshtė detyruar qė tė blejė narkotikė si dhe ta detyrojė popullin e saj t'i pėrdorė kėto lėndė.
2 Semahatul Islam  f. 167,168.

                                                      www.klubikulturor.com