Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pendimi i njė djaloshi pasi pa nė ėndėrr Ditėn e Gjykimit

Ky djalosh tregon: “Njė natė prej netėve shkova nė shtratin tim qė tė flija. Ndieja lodhje dhe isha pesimist. Kėrkova mbrojtje nga Allahu prej shejtanit tė mallkuar, pastaj fjeta.
Nė ėndėrr pashė se njė send i madh dhe i ēuditshėm ra prej qiellit nė tokė. Nuk pata mundėsi ta dija se ē’ishte ky send dhe as nuk munda ta pėrshkruaj. Ishte si njė copė zjarri e madhe qė binte mbi tokė. Atėherė u binda se do tė vinte shkatėrrimi im. Fillova tė ecja mbi tokė dhe tė kėrkoja nga dikush qė tė mė nxirrte nga kjo situatė dhe nga kjo vėshtirėsi. Mė thanė: “Ky ėshtė fillimi i Ditės sė Gjykimit. Kiameti ka ndodhur dhe kjo ėshtė shenja e parė.”
U frikėsova. Fillova tė pėrkujtoja tė gjitha veprat qė kisha bėrė, tė mira e tė kėqija. U pikėllova shumė dhe u pendova shumė pėr ato vepra tė kėqija qė kisha bėrė. Fillova tė kafshoja gishtėrinjtė si pendim pėr mangėsitė e mia ndaj urdhrave tė Allahut. Thashė i frikėsuar:- Ē’tė veproj tani? Si tė shpėtoj nga kjo?
Atėherė dėgjova njė thirrės, i cili mė thėrriste: “Sot nuk tė bėn dobi pendimi. Do tė shpėrblehesh pėr tė gjitha veprat qė ke bėrė, tė mira dhe tė kėqija. Ku ishe ti nė kohėt e namazit? Ku ishe ti kur tė erdhėn urdhrat e Allahut? Pse nuk i zbatoje urdhrat e Allahut dhe nuk largoheshe nga ndalesat e Tij? Ishe i pakujdesshėm ndaj Zotit tėnd. Kohėn tėnde e ke kaluar nė lojėra, gjėra tė kota dhe nė muzikė, e tani vjen e qan. Do tė shijosh dėnimin tėnd.”

Thotė djaloshi: “Humbja dhe pikėllimi u shtua edhe mė shumė kur dėgjova kėto fjalė, qė mė kėrcėnonin me zjarr, me dėnim tė dhimbshėm. Qava edhe mė shumė, por pa kurrfarė rezultati. Nė kėtė gjendje tė vėshtirė u ngrita prej gjumit, e preka veten dhe pashė se isha nė shtrat.
Nuk i besoja vetes se isha nė ėndėrr, gjersa u vėrtetova mirė. Fillova tė merrja frymė mė lehtė, por frika ende ishte nė shpirtin tim.
U ndala dhe mendova njė moment. Thashė:- Pasha Allahun, ky ėshtė njė qortim prej Allahut dhe Dita e Gjykimit patjetėr do tė ndodhė. Atėherė, pse po i bėj mėkat Allahut? Pse nuk falem? Pse nuk po ndalem nga gjėrat qė Allahu i ka ndaluar?
Fillova ta pyesja veten me shumė pyetje, por nuk gjeta prej tė gjithave vetėm se njė pėrgjigje: Kthehu tek Allahu, nėse do tė shpėtosh nga kjo ditė e madhe (tmerruese)!
U ngrita nė mėngjes, shkova nė xhami dhe fala namazin e sabahut. Aty gjeta ėmbėlsinė e imanit nė zemrėn time. Nė drekė shkova te vetura ime. Pashė brenda dhe syri mė zuri kasetat e shumta tė muzikės. I nxora jashtė dhe lashė vetėm disa kaseta islame tė dobishme.
Tani jam nė kėtė gjendje. Ēdo ditė bėj njė hap nė rrugėn e Allahut dhe e lus Allahun qė tė mė forcojė mua dhe ju nė udhėzimin e Tij.

 

Marrė nga libri “El-aidun ilallah”, 142-143
Pėrktheu: Shaban Murati
18.5.2007

                                                      www.klubikulturor.com