Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Tė shkatėrruarit (tė humburit) nė Kuran

Vėllezėr tė nderuar, kėtu janė pėrmbledhur disa ajete kuranore, nė tė cilat Allahu i Lartėsuar na tregon pėr tė shkatėrruarit (humburit). E lusim Atė tė na bėjė prej tė shpėtuarve!

"Tė cilėt shkelin besėn e Allahut, pasi e patėn dhėnė, ndėrpresin atė qė ka urdhėruar Allahu pėr ta mbajtur lidhur dhe bėjnė ngatėrresa nė Tokė; ata janė njėmend tė shkatėrruar." (Bekare, 27)

"Ata qė u kemi dhėnė Librin dhe e lexojnė ashtu siē ėshtė shpallur, ata besojnė vėrtet nė tė. Kurse ata qė nuk besojnė nė tė, pa dyshim, janė tė humbur." (Bekare, 121)

"Ai tė cilin Allahu e udhėzon, ėshtė nė rrugė tė drejtė, ndėrsa ai tė cilin Allahu e shpie nė humbje, ėshtė vėrtet i humbur." (A'raf, 178)

"Nė tė vėrtetė, jobesimtarėt e shpenzojnė pasurinė e tyre pėr t’i penguar njerėzit nga rruga e Allahut. Ata do ta shpenzojnė atė, por nė fund ajo do jetė vetėm dėshpėrim pėr ta, sepse do tė jenė tė mundur. Ata qė nuk besojnė, nė xhehenem do tė tubohen, qė Allahu tė veēojė tė keqin nga i miri; tė kėqijtė t’i palosė njėrin mbi tjetrin, e tė gjithė t’i hedhė nė xhehenem. Kėta, me tė vėrtetė, janė tė humbur." (Enfal. 36-37)

"(Ju hipokritė jeni) si ata qė kanė qenė para jush! Ata kanė qenė mė tė fortė se ju, kanė pasur mė shumė pasuri dhe fėmijė. Ata janė kėnaqur me pjesėn e vet tė kėsaj bote, por edhe ju po kėnaqeni me pjesėn tuaj siē janė kėnaqur edhe ata; edhe ju jeni dhėnė pas tė kėqijave, ashtu siē ishin dhėnė ata. Veprat e tyre do tė zhduken nė kėtė botė dhe nė tjetrėn; ata janė tė shkatėrruar." (Tevbe, 69)

"Allahu nuk i udhėzon nė rrugė tė drejtė mohuesit. Kėta janė ata tė cilėve Allahu ua ka vulosur zemrat, tė dėgjuarit dhe tė parėt; pikėrisht kėta janė tė shkujdesurit. S’ka dyshim se nė botėn tjetėr, ata do tė jenė nga tė humburit." (Nahl, 107-109)

"Thuaj: “Allahu mjafton si dėshmitar midis meje dhe jush. Ai di ēfarė ka nė qiej dhe nė Tokė.” Ata qė besojnė nė trillime dhe nuk besojnė nė Allahun, pikėrisht ata janė tė humburit." (Ankebut, 52)

"Tė Tij janė ēelėsat e qiejve e tė tokės! Sa pėr ata qė i mohojnė shpalljet e Allahut, ata janė tė humbur!" (Zumer, 63)

"Ata i ka vėnė poshtė djalli dhe i ka bėrė qė tė harrojnė pėrmendjen e Allahut. Ata janė pala e djallit; nė tė vėrtetė, pala e djallit janė humbėsit." (Muxhadile, 19)

"O besimtarė, mos lejoni qė pasuria dhe fėmijėt tuaj t’ju largojnė nga tė pėrmendurit e Allahut. Ata qė e bėjnė kėtė, do tė humbin." (Munafikun, 9)

 

Pėrmblodhi: Almedin Ejupi
10.5.2009

                                                      www.klubikulturor.com