Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Si tė veproni me fėmijėt tuaj qė ata tė falen

Si t’i bėni fėmijėt tuaj qė tė falin namazin vetvetiu, pa i nxitur ata fare me fjalė apo polemika

Fėmijėt tuaj nuk falen, ata ju kanė lodhur duke i nxitur pėr namaz!
Ejani pra dhe shikoni se si do t’i ndryshoni ata qė tė falen vetvetiu bi idhnilah te ala (me leje tė Allahut tė Lartėsuar).

Njėra nga motrat muslimane tregon rrėfimin e saj dhe thotė: ”Po ju tregoj se si mė ka ndodhur mua kjo ngjarje interesante . Vajza e ime ishte nė klasėn e pestė tė shkollės fillore, shumė vėshtirė i vinte falja e namazit. I vinte vėshtirė deri nė atė masė saqė njė ditė prej ditėve i thashė: “Ngrihu falu, e pastaj e pėrcolla dhe e pashė se ajo mori sexhaden dhe e gjuajti pėr tokė. Mua mė erdhi keq shumė pėr kėtė gjest tė saj. Ajo erdhi tek unė dhe e pyeta: A u fale? Ajo mė tha po.

Mė besoni se pa vetėdije e godita me shuplakė nė fytyrė. Kuptova se bėra gabim, po ai gjest i saj shumė mė mundoi, e qortova shumė dhe mė pas qava. E kėshillova dhe e frikėsova me dėnimin e Allahut tė Lartėsuar pėr ata tė cilėt nuk falin namazin, por i tėrė mundi mė shkoi kot, pa kurrfarė suksesi.

Njė ditė njėra nga motrat muslimane mė tregoi njė ngjarje shumė interesante qė i kishte ndodhur asaj. Ajo kishte vizituar njėrėn nga te afėrmet e saj. E afėrmja e saj ishte jo edhe aq shumė e devotshme, por posa hyri koha e namazit, u ngritėn fėmijėt e saj dhe menjėherė u falėn vetė pa kurrfarė nxitjeje nga ajo apo kėrcėnimi. U habita pėr kėtė dhe i thashė: Si ėshtė e mundur qė fėmijėt e tu tė falen pa i urdhėruar dhe pa i kėrcėnuar?

Ajo mė tha: Vallahi nuk kam bėrė diēka tjetėr vetėm se para martesės e kam bėrė kėtė lutje dhe vazhdoj ta bėj atė deri sot. Unė e mora atė kėshillė prej asaj motre muslimane. Fillova t’i lutem Allahut shumė me atė dua qė ma tregoi ajo motėr. Lutesha me atė dua nė namazin e vitrit dhe gjatė gjithė namazeve farze para se tė jepja selam si dhe nė tė gjitha ato kohė ku Muhamedi salallahu alejhi ue selam na ka treguar se janė kohė qė Allahu i pranon duatė. Vallahi, vajza e ime prej ditės sė parė qė kam filluar kėtė dua ėshtė ajo qė vetė na zgjon nga gjumi dhe na kujton namazin, sė pari mua pastaj edhe tė gjithė vėllezėrve tė saj. Gėzohem qė tė gjithė i kushtojnė rėndėsi tė madhe namazit. Kėtė befasi pėr tė mirė e pa edhe nėna ime, kur na vizitoi nė shtėpi. Ajo u mahnit kur vėrejti se vajza ime ishte ajo qė tani vetė zgjohej dhe na zgjonte edhe ne pėr namaz .

Unė tani e di se ju jeni shumė kureshtarė qė ta dini atė dua e cila ndryshon jetėn e fėmijėve tuaj.
Ajo dua ėshtė kjo: {رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلاَةِ وَمِن ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاء }إبراهيم40
(Rabbi xhealni mukime es-salati ue min dhurrijjeti Rabbena ue tekabel du’a).
(Sure: Ibrahim ajeti, 40)

Nė gjuhėn shqipe kjo dua ka kėtė pėrkthim: “O Zoti im! Mė bėj mua nga ata qė falin namazin, e edhe prej pasardhėsve tė mi dhe pranoje lutjen time o Zoti ynė!”

Dhe sė fundi, pra le tė jetė kjo kėshillė pėr tė gjithė ju: Mos harroni! Sa mė shumė dua, dua, dua, ngase ju e dini shumė mirė se duaja ėshtė arma mė e fortė e besimtarit.
Ju porosis qė kėtė kėshillė ta shpėrndani sa mė shumė qė tė keni mundėsi, nė mėnyrė qė tė kenė dobi sa mė shumė njerėz.
Dhe nė fund, mos na harroni nė duatė tuaja!
.

 

Pėrktheu: Hevzi Kadriu
14.6.2009

                                                      www.klubikulturor.com