Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Karakteristikat e muajit Ramazan

Prej karakteristikave tė muajit tė shenjtė Ramazan janė:
-Zbritja e Kuranit nė kėtė muaj, siē thotė Allahu i Lartėsuar:
"(Ato ditė tė numėruara janė) Muaji i Ramadanit qė nė tė (filloi tė) shpallet Kurani, qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz dhe sqarues i rrugės sė drejtė dhe dallues (i sė vėrtetės nga gėnjeshtra)..." (Kuran, 2: 185)
Pra, Kurani ėshtė ligji kėtij umeti, ėshtė libėr i qartė, nė tė ėshtė premtimi, dėnimi dhe shpėrblimi, ėshtė udhėzues pėr tė devotshmit, ėshtė dritė pėr atė qė punon sipas tij, pėr atė qė urdhėron nė hallall dhe ndalon nga harami, ėshtė dallues  i sė vėrtetės dhe sė kotės, ėshtė fjalė e sigurt e nuk ėshtė lojė pėr t’u argėtuar. Pra, duhet ta kemi parasysh dhe t'i kushtojmė njė pėrkushtim tė veēantė, duke e lexuar dhe duke e mėsuar pėrmendėsh, duke medituar, duke punuar e vepruar me tė nė jetėn tonė tė pėrditshme.
-Hapen dyert e xhenetit, mbyllen dyert e xhehenemit dhe lidhen (mbyllen djajtė) shejtanėt, siē thotė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Kur fillon Ramazani, hapen dyert e qiellit e mbyllen dyert e xhehenemit (zjarrit) dhe lidhen shejtanėt." Nė njė transmetim tjetėr thuhet: "Kur tė vijė Ramazani, hapen dyert e xhenetit."
-Shumėfishohen tė mirat.
-Arrihet shpėrblimi i agjėruesit dhe i atij qė jep iftar, siē thotė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Kush i jep iftar njė agjėruesi, fiton tė mira sa ai, pa iu pakėsuar (agjėruesit) shpėrblimi."
-Nė kėtė muaj ėshtė njė natė e cila ėshtė mė e mirė se 1000 (njė mijė) muaj, ėshtė njė natė e bereqetshme, kur Allahu i shkruan gjėrat qė do tė ndodhin gjatė njė viti. E, kujt i humb kjo natė, ai ka humbur shumė, ndėrsa ai i cili e arrin kėtė natė dhe e kalon nė ibadet ndaj Allahut, i pėrkushtuar dhe me sinqeritet, Allahu do t'ia falė mėkatet, siē thotė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Kush ngrihet Natėn e Kadrit duke e madhėruar Allahun, do t’i falen mėkatet e tij."
Sa punė e vogėl, por shpėrblim i madh prej Allahut! Si tė mos jetė kėshtu, kur dihet se Allahu posedon tė mirat e kėsaj bote dhe tė botės tjetėr.
-Zbritja e shumtė e engjėjve, siē thotė Allahu i Lartėsuar: "Zbresin melekėt dhe (Xhibrili) me lejen e Allahut..."
-Ngrėnia e syfyrit, e cila ėshtė njė veēori e agjėrimit tonė nga agjėrimet e popujve tė mėparshėm. Nė tė ka shumė tė mira, sikurse na ka treguar i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Dallimi mes agjėrimit  tonė dhe agjėrimit tė ehlu kitabit ėshtė ngrėnia e syfyrit."
Gjithashtu, i Dėrguari salallahu alejhi ue selem ka thėnė: "Hani syfyr, se mė tė vėrtetė nė tė ka bereqet."
-Nė kėtė muaj ka ndodhur lufta e Bedrit, lufta nė tė cilėn kanė zbritur melekėt pėr tė luftuar nė anėn e besimtarėve. Kjo luftė ishte fitore e qartė e besimtarėve dhe humbje zhgėnjyese e mushrikėve.
-Nė kėtė muaj kryerja e umres ėshtė e barabartė me kryerjen e obligimit tė haxhit me tė Dėrguarin salallahu alejhi ue selem, siē e shohim nė dy seleksionet e vėrteta (Buhariu dhe Muslimi) se i Dėrguari salallahu alejhi ue selem thotė: "Kryerja e umres nė Ramazan ėshtė e barabartė sikurse haxhi." Ndėrsa nė transmetimin tjetėr thuhet "Sikurse haxhi me mua."
-Ky muaj ėshtė shkak i shlyerjeve tė mėkateve, siē thotė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Pesė kohėt e namazit, xhumaja deri nė xhumanė tjetėr, Ramazani deri nė Ramazanin tjetėr janė fshirje mėkatesh, nėse largohesh nga mėkatet e mėdha."
-Nė kėtė muaj ėshtė namazi i teravisė, tė cilin e falin burra, gra e fėmijė, tė cilėt mblidhen vetėm nė kėtė muaj e jo nė muajt e tjerė pėr tė falur namazin e teravisė.
-Prej karakteristikave tė muajit Ramazan ėshtė se Ramazani ėshtė njė prej kushteve tė Islamit. Nuk pranohet Islami i njė njeriu nėse ai mohon Ramazanin. Pra, ai i cili e refuzon dhe nuk e beson obligueshmėrinė e tij, ėshtė jobesimtar (kafir). Thotė Allahu i Lartėsuar: "O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm."
(Kuran, 2:183)
Dhe ka thėnė i Dėrguari salallahu alejhi ue selem: "Ėshtė ngritur Islami mbi pesė shtylla, ndėr to: …agjėrimi i muajit tė Ramazanit…”
-Nė kėtė muaj njerėzit janė mė bujarė dhe kėtė e vėrejmė edhe nė vendin tonė, ku shohim se besimtarėt japin lėmoshė mė shumė se herėt e tjera. Tregohet nga Abdullah ibėn Abbasi, Allahu qoftė i kėnaqur me ta, se kish thėnė: " I Dėrguari ishte njeriu mė bujar. E, mė bujar ishte gjatė muajit tė Ramazanit."
-Nė kėtė muaj shtohen tė mirat dhe ata qė bėjnė mirė, mbushen xhamitė dhe shumėfishohen tė mirat. Po a thua vallė, pse nuk vėmė mend e pendohemi qė kėtė rrugė ta vazhdojmė edhe gjatė muajve tė tjerė e jo vetėm nė Ramazan? Oh, sa popull i ligė ėshtė ai qė e njeh Allahun vetėm gjatė muajit tė Ramazanit!

-Nė kėtė muaj ka ndodhur ēlirimi i Mekės dhe pas kėtij ēlirimi Islami mori hov nė lindje e perėndim, e ndihmoi Allahu tė Dėrguarin e Tij dhe njerėzit hynin nė fe tufa-tufa. I Dėrguari salallahu alejhi ue selem atėherė arriti ta largojė shirkun dhe idhujt qė gjendeshin nė Mekė. Meka u shndėrrua nė qytet islam. Dhe kėshtu vazhdoi ēlirimi i vendeve tjera nė ē'do kėnd tė botės.


Pėrktheu: Eroll Rexhepi
Vazhdon
28.9.2007
 

                                                      www.klubikulturor.com