Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 
www.ilahi-ks.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Vlera e agjėrimit tė muajit Shaban

Aishja, Allahu qoftė i kėnaqur prej saj, thotė: “I Dėrguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, nuk plotėsoi agjėrimin e ndonjė muaji pėrveē muajit tė Ramazanit dhe as nuk e kam parė gjatė ndonjė muaji tė agjėrojė mė tepėr sesa gjatė muajit Shaban.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)
Gjithashtu thotė: “Ai agjėronte vullnetarisht nė muajin Shaban mė shumė se nė ēdo muaj tjetėr dhe ai e agjėronte shumicėn e Shabanit.”


Urtėsia e shtimit tė agjėrimit tė tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė, nė kėtė muaj


Kur i Dėrguari i Allahut ėshtė pyetur lidhur me kėtė, ai tha: “Ky ėshtė njė muaj tė cilit njerėzit nuk i kushtojnė vėmendje, mes Rexhebit dhe Ramazanit, dhe ėshtė njė muaj nė tė cilin veprat ngrihen deri tek Zoti i botėve. Unė dua qė veprat e mia tė ngrihen derisa jam duke agjėruar.” (Shėnon Ebu Daudi)
Ibn Rexhepi, Allahu e mėshiroftė, lidhur me fjalėt e tė Dėrguarit: “Ky ėshtė njė muaj tė cilit njerėzit nuk i kushtojnė vėmendje”, thotė: “Nga kjo kuptojmė se gjatė kėsaj kohe kur njerėzit janė tė pakujdesshėm dhe nuk i kushtojnė vėmendje (pėr shkak se bie mes dy muajve tė rėndėsishėm, muajit tė shenjtė tė Rexhebit dhe muajit tė agjėrimit, njerėzit janė tė preokupuar me kėta dy muaj dhe nuk i kushtojnė vėmendje Shabanit), ky muaj duhet shfrytėzuar me adhurime dhe respekt ndaj Allahut dhe se kjo ėshtė njė gjė e dashur pėr Allahun. Shumė njerėz mendojnė qė agjėrimi nė muajin Rexheb ėshtė mė i mirė se nė muajin Shaban, ngaqė Rexhebi ėshtė njė nga muajt e shenjtė, por kėshtu nuk qėndron puna. Ndaj, pėr muslimanin ėshtė e rekomanduar shpeshtimi i agjėrimit gjatė kėtij muaji, sipas mundėsisė sė tij.
Muslimani duhet t’i kujtojė fjalėt e tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė: “ Agjėrimi ėshtė mburojė.” (Shėnon Buhariu)
Si dhe: “Kush agjėron njė ditė pėr hir tė Allahut, Allahu e largon fytyrėn e tij nga zjarri shtatėdhjetė vjet.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)

 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
17.8.2007

                                                      www.klubikulturor.com