Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 
www.pertymoter.net
 
www.islamgjakova.net
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kėrkimi i diturisė islame

   Me tė vėrtetė kėrkimi i diturisė islame ėshtė farz pėr ēdo besimtar dhe gjithashtu prej ibadeteve mė tė mira. Islami i ka nxitur besimtarėt pėr kėrkimin e diturisė. Dituria islame ka pėr qėllim njohjen e Kuranit dhe tė Sunetit tė tė Dėrguarit salallahu alejhi ue selem. Allahu subhanehu ue teala ka thėnė: “Thuaj: “A janė tė barabartė ata qė dinė dhe ata qė nuk dinė?” Po, vetėm tė zotėt e mendjes marrin mėsim.” (Ez-Zumer 9)
   Allahu subhanehu ue teala me kėtė ajet i ka ngritur ata qė kanė dituri fetare, duke mos i barazuar me ata qė nuk kanė dituri pėr fenė islame. Po ashtu, nė ajetin tjetėr Allahu subhanehu ue teala thotė: “Allahu vėrtetoi se nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Tij, kėtė e dėshmuan edhe engjėjt dhe dijetarėt, dhe se Ai ėshtė Zbatues i drejtėsisė. Nuk ka zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Tij, Fuqiplotit e tė Urtit.” (Ali Imran 18)
   Me kėtė ajet, Allahu subhanehu ue teala na tregon se vetėm dijetarėt janė ata tė cilėt e madhėrojnė Allahun subhanehu ue teala dhe e njohin mė sė miri Atė, siē ka thėnė edhe nė njė ajet tjetėr: “Me tė vėrtetė mė sė shumti qė i frikėsohen Allahut janė dijetarėt.” (Fatir 28)
Allahu subhanehu ue teala i ngre ata qė kanė dituri fetare. Ai thotė: “Allahu i lartėson ata qė besuan prej jush, i lartėson nė shkallė tė lartė ata tė cilėve u ėshtė dhėnė dituri. Allahu ėshtė i njohur mirė me atė qė punoni.” (El Muxhadele 11)
   Kurse Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kujt Allahu (subhanehu ue teala) ia dėshiron tė mirėn, e bėn atė qė ta kuptojė Islamin.” Transmeton Buhariu nr. 71 dhe Muslimi nr. 1037.
   Disa prej dijetarėve kanė thėnė: “Kush nuk e ka kuptuar fenė islame, Allahu subhanehu ue teala nuk ia ka dashur tė mirėn.” Gjithashtu dituria i sjell dobi njeriut edhe pasi tė vdesė dhe sevapet do t’i shkojnė edhe kur ai tė jetė nė varr. Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejra, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thėnė: “Kur tė vdesė biri i Ademit, do t’i ndėrpriten veprat e tij, pėrveē atij i cili ka bėrė ndonjė vepėr prej kėtyre tri  veprave: ka bėrė ndonjė sadaka qė ėshtė e vazhdueshme (ka bėrė ndonjė ēezmė, ka mbjellė pemė prej tė cilave hanė njerėzit etj.), ka lėnė ndonjė dituri (islame) prej sė cilės do tė kenė dobi tė tjerėt apo ka lėnė ndonjė fėmijė tė devotshėm, i cili lutet pėr prindėrit e tij.” (Muslimi nr. 1631)
   Sė fundi, e lusim Allahun subhanehu ue teala tė na bėjė prej atyre personave qė e kuptojnė fenė e Allahut subhanehu ue teala dhe e pasojnė Pejgamberin salallahu alejhi ue selem deri nė vdekje!

Pėrgatiti: Eroll Nesimi
6.6.2008

                                                      www.klubikulturor.com