Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Mė sė pari ziliqarin e vret zilia e tij

Tregohet se njė njeri kishte traditė qė ta vizitonte njėrin nga mbretėrit. Mbreti e ulte atė pranė tij, e nderonte shumė dhe i dėgjonte bisedat e tij me vėmendje. Njė ditė prej ditėve, pėr kėtė dhunti qė Allahu ia kishte dhėnė atij njeriu, njėri nga punėtorėt e mbretit filloi ta ketė zili. Por ky punėtor nuk e la vetėm me zili, por edhe filloi se si t’ia punojė kurthin atij.

Njė ditė, ky punėtori i mbretit i tha mbretit: “Ky personi qė ju po e nderoni, qė po e ulni afėr vetes si dhe po i dėgjoni shumė bisedat e tij, po pretendon se ju keni erė tė keqe nė gojėn tuaj. Po bėn shpifje pėr ju dhe po tregon pėr erėn, duke thėne se ajo erė shumė e neverit dhe i pengon ata qė flasin me ju.

Mbreti e pyeti punėtorin e tij se ēfarė argumenti kishte pėr atė qė thoshte. Ndėrsa pėrgjigjja e punėtorit ishte se nėse nuk mė beson, atėherė ju e ftoni atė. Nė momentin kur ai do tė vijė tek ju, mos harroni e shikoni mirė, sepse ai kur tė afrohet afėr jush do tė vendosė dorėn mbi hundėn e tij, nė mėnyrė qė mos ta ndiejė erėn e shėmtuar qė ai pretendon se del nga goja e juaj. Mbreti e dėgjoi punėtorin e tij. I dha leje tė shkojė, por i tha se do ta vėrtetojė saktėsinė e kėtij lajmi qė i tregoi.

Doli punėtori apo ziliqari nga mbreti dhe pėrgatiti njė gjellė shumė tė shijshme. Asaj gjelle i hodhi hudhėr e pastaj e ftoi atė personin qė mė parė e kishte akuzuar tek mbreti. Para se njeriu tė hynte tek mbreti, punėtori i mbretit i ofroi gjellėn e shijshme. Pasi njeriu u ngop mirė, hyri te mbreti dhe vendosi dorėn e tij mbi gojė, nė mėnyrė qė mos ta bezdisė mbretin nga era e keqe e hudhrave. Mbreti kur e pa se ai me tė vėrtetė vendosi dorėn e tij mbi gojė, tha: ”Ky njėri me tė vėrtetė shpif pėr mua, thotė se unė kam erė tė keqe dhe se ai njeri qė flet me mua nuk mund ta durojė erėn e gojės sime”.
Pastaj, mbreti me dorėn e tij mori lapsin dhe njė fletė dhe filloi tė shkruajė njė letėr. Mbreti e kishte zakon qė shumė rrallė tė shkruante letėr me dorėn e tij. Por tė gjithė e dinin se kur mbreti shkruante letėr me dorėn e tij, kjo ishte njė pėrgėzim pėr tė tjerėt, se ai ka ndėrmend qė atij personi t’i japė njė dhuratė shumė tė ēmuar.

Por, nė kėtė rast mbreti nė letėr i shkroi kėto fjalė drejtuar nėpunėsit tė tij: “Atė njeri qė tė vjen ty me kėtė letėr menjėherė preje me shpatė dhe kokėn e tij ma dėrgo mua.” Po sa doli nėpunėsi nga mbreti, nė daljen e pallatit mbretėror takoi atė ziliqarin qė ia kishte pėrgatitur kėtė kurth. Ziliqari e pyeti personin qė doli nga mbreti se ēfarė kishte nė dorė. Ai i tha se kam njė letėr qė mbreti ma shkroi vetė me dorėn e tij . Ziliqari ia kėrkoi atij letrėn. Nėpunėsi nuk deshi t’ia jepte letrėn, por ziliqari insistonte me ngulm qė ta merrte atė letėr. Nėpunėsi dikur u pajtua qė t’ia japė letrėn. I tha mirė pra, qoftė kjo letėr pėr ty or burrė dhe ia dha. Ziliqari arriti tek ai person qė mbreti e kishte drejtuar me urdhėr. Ai e hapi letrėn dhe e lexoi. Pasi lexoi letrėn, i tregoi se mbreti ka dhėnė urdhėr qė ai personi qė vjen me kėtė letėr tek unė, me shpatė t’ia pres kokėn e tij dhe pastaj atė kokė t’ia dėrgoj atij. Kur ziliqari e dėgjoi kėtė, filloi tė qante dhe i lutej atij qė mos t’ia pres kokėn. I tregoi se kėtė letėr mbreti ia kishte dhėnė njė personi tjetėr, por unė ia mora nga dora atij personi kur ai kishte dalė nga mbreti. Fatkeqėsisht, tė gjitha pėrpjekjet e tij ishin tė kota, ngase ai kishte vendosur qė ta kryente urdhrin e mbretit. E mori dhe preu kokėn e tij. Pastaj ia dėrgoi mbretit. Pasi mbreti e mori kokėn e prerė tė ziliqarit, u befasua dhe u mahnit kur ai vėrejti se personi qė kishte urdhėruar qė t’i prihet koka me shpatė ishte ende gjallė. Ai pyeti se si ėshtė e mundur tė ndodhė kjo? Njeriu pėr tė cilin mbreti kishte urdhėruar qė t’ia presin kokėn u pėrgjigj: “Unė sapo dola nga ju, ai personi i prerė m’a kėrkoi atė letėr qė ju mė dėrguat me tė. Unė pastaj ia dhashė atij letrėn sepse ai m’a kėrkonte me ngulim dhe me tė shkoi shumė i gėzuar.”

Mbreti e shikoi atė dhe e pyeti: “Pse t’i e vendose dorėn mbi gojė, kur ishe pranė meje duke biseduar me mua.” Ai i tregoi mbretit se personi i prerė i kishte pėrgatitur njė ushqim me hudhėr. Pėr kėtė, unė nuk kisha dėshirė qė t’ju bezdisja me atė erė tė keqe.

Mbreti e kuptoi kurthin e ziliqarit dhe tha: “Shko, je i lirė sepse ai qė ka bėrė kurthin, vetė ka rėnė nė tė.” Dhe nė fund mbreti e pėrsėriste kėtė fjali: “Lavdi i qoftė zilisė, sa e drejtė ėshtė. Filloi nga kultivuesi i saj dhe po atė vrau.”
 

Pėrktheu: Hevzi Kadriu
28.6.2009

                                                      www.klubikulturor.com