Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kush janė armiqtė tanė?

1- Djalli i mallkuar: Allahu i Lartėsuar thotė: “Me tė vėrtetė, djalli ėshtė armik pėr ju, andaj vėshtrojeni si armik!” (Fatir, 6)

2- Jobesimtarėt: Allahu i Lartėsuar thotė: “Me tė vėrtetė, jobesimtarėt janė armiqtė tuaj tė hapur” (Nisa, 101)

3- Disa nga gratė dhe fėmijėt: Allahu i Lartėsuar thotė: “O besimtarė! Nė tė vėrtetė, ju keni armiq nė radhėt e grave tuaja dhe tė fėmijėve tuaj, andaj ruajuni prej tyre!” (Tegabun, 14)

4- Zjarri: I Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, ka thėnė: “Nė tė vėrtet zjarri ėshtė armiku juaj. Kur doni tė flini fikeni atė”. Albani hadithin e vlerėson si tė saktė.

5- Hipokritėt: Allahu i Lartėsuar thotė: “Ata (hipokritėt) janė armiqtė e vėrtetė, andaj ruajuni prej tyre!” (Munafikun, 4)
 

Pėrktheu: Almedin Ejupi
15.2.2009

                                                      www.klubikulturor.com