Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Muhamedi, paqja e Allahut qoftė mbi tė, pishtari ndriēues

Tė meditojmė rreth njė fjale prej fjalėve tė Kuranit se si ėshtė pėrmendur e ndarė nė librin e Allahut tė Lartėsuar, e ajo ėshtė fjala ( مُنِيرًا) ndriēues, e cila ka ardhur si veti e Hėnės dhe si veti e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė.
Ajeti i parė ėshtė fjala e Allahut tė Lartėsuar:

(تَبَارَكَ الَّذِي جَعَلَ فِي السَّمَاءِ بُرُوجًا وَجَعَلَ فِيهَا سِرَاجًا وَقَمَرًا مُنِيرًا) [الفرقان: 61].

"Qoftė i lartėsuar Ai, i Cili e ka stolisur qiellin me yjėsi dhe ka vėnė nė tė njė Kandil tė ndritshėm dhe njė Hėnė qė ndriēon."
(Furkan, 61)

Ndėrsa ajeti i dytė fjala e Allahut tė Lartėsuar:

(يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ إِنَّا أَرْسَلْنَاكَ شَاهِدًا وَمُبَشِّرًا وَنَذِيرًا * وَدَاعِيًا إِلَى اللَّهِ بِإِذْنِهِ وَسِرَاجًا مُنِيرًا) [الأحزاب: 45-46]

"O Profet! Ne tė kemi dėrguar ty si dėshmitar, sjellės tė lajmit tė mirė dhe paralajmėrues; njėkohėsisht (tė kemi ēuar) si thirrės, qė i fton njerėzit nė rrugėn e Allahut me urdhrin e Tij dhe si pishtar ndriēues." (Ahzab, 45-46).

Nė ajetin e parė, fjala ndriēon ėshtė pėrmendur si veti pėr Hėnėn. Hėna vetvetiu nuk pėrhap dritė, porse reflekton dritėn e Diellit, kėshtu qė ajo mė pas ndriēon. Ndėrsa nė ajetin e dytė fjala ndriēues ėshtė cekur si veti e tė Dėrguarit, paqja e Zotit qoftė mbi tė, prandaj ai ėshtė pishtar, kandil ndriēues. Pishtari ėshtė Dielli, prandaj i Dėrguari ėshtė si Dielli, pa tė cilin nuk mund tė vazhdojė jeta. Profeti alejhi selam ėshtė pishtar ndriēues si Hėna, ua ndriēon jetėn besimtarėve me dritėn e sė vėrtetės, tė cilėn e komunikon nga Zoti i tij.

I Dėrguari i Allahut, paqja e Zotit qoftė mbi tė, nuk ka ardhur me asgjė nga vetvetja, por ajo ėshtė shpallje nga Allahu i Lartėsuar. Ai ėshtė si Hėna, "reflekton" dhe komunikon atė qė i shpallet atij nga Zoti i tij. Kėsisoj, Allahu i Lartėsuar u kundėrpėrgjigjet dyshuesve me Kuran: "E, kur u lexohen shpalljet Tona tė qarta, atėherė ata qė nuk shpresojnė se do tė dalin, para Nesh thonė: “Na sill ndonjė Kuran tjetėr ose ndėrroje atė!” Thuaj (o Muhamed): “Ėshtė e pamundur ta ndėrroj unė atė nga ana ime. Unė shkoj vetėm pas asaj qė mė ėshtė shpallur. Unė druaj, nėse e kundėrshtoj Zotin tim, dėnimin e Ditės sė Madhe.” (Junus, 15)

 

Almedin Ejupi
11.10.2009

                                                      www.klubikulturor.com