Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Numri 7 dhe karakteristikat e tij

Ky ėshtė vetėm njė studim i shkurtėr dhe disa prej argumenteve pėr kėtė numėr.


Numri 7 nė gjithėsi

Thotė Allahu nė Kuran: "Allahu ėshtė Ai qė krijoi shtatė palė qiej dhe prej tokės aq sa ata…" (Talak, 12)

Ditėt e javės janė shtatė, shenjat dhe shkronjat e muzikės shtatė, ngjyrat e preferuara janė shtatė… dhe tė mos harrojmė se shkencėtarėt nė kohėn e fundit kanė zbuluar se Toka ėshtė e krijuar prej shtatė shtresave.


Numri 7 nė Kuran

Thotė Allahu i Lartėsuar: "A nuk e keni parė se si Allahu krijoi shtatė palė qiej (nė kate)." (Nuh, 15)

Gjithashtu: "Ndėrsa Adi ėshtė shkatėrruar me njė erė tė fortė, tė pakufishme. Atė Ai e lėshoi kundėr tyre shtatė net…" (El Hakkah, 6-7)

"(kur u afrua lirimi i Jusufit) Mbreti tha: “Kam parė nė ėndėrr shtatė lopė tė majme dhe shtatė lopė tė dobėta qė i hanin ato (tė dobėtat i gėlltitėn ato tė majmet) dhe shtatė kallinj tė gjelbėr (qė kishin lidhur frytin) e (shtatė) tė tjerė tė tharė…" (Jusuf, 43)

"Ata (qė bisedonin pėr kėtė) do tė thonė Ishin shtatė, e qeni i tyre ishte i teti!” Thuaj: “Zoti im di mė sė miri pėr numrin e tyre…" (Kehf, 22)

Gjithashtu thotė: "E s’ka dyshim se xhehenemi ėshtė vendpremtimi i tė gjithė atyre. Ai (xhehenemi) i ka shtatė dyer…" (el Hixhr, 43-44)

"Sikur tė gjithė drutė nė tokė tė jenė lapsa dhe sikur detit t’i shtohen edhe shtatė dete (e tė jenė me ngjyrė), nuk do tė mbaronin fjalėt e Allahut (do tė shteroheshin detet, do tė soseshin lapsat, e jo mrekullitė e Zotit). Allahu ėshtė ngadhėnjyesi i urtė." (Lukman, 27)

"Shembulli i pasurisė sė atyre qė e japin nė rrugėn e Allahut ėshtė si i njė kokrre qė mbin shtatė kallinj…" (El Bekare, 261)

"Ne tė kemi dhėnė ty shtatė (ajete) qė pėrsėriten (Fatiha pėrsėritet nė rekate tė namazit) edhe Kuranin e Madhėrueshėm..." (El hixhr, 87)

"…le tė agjėrojė tri ditė gjatė haxhit e shtatė ditė kur tė ktheheni…" (El Bekare, 196)

Dhe: "Dhe Ne kemi ndėrtuar mbi ju njė shtatėshe tė fortė." (En Nebe'e, 12)

Krijimi i njeriut nga shtatėshi

Gjithashtu thotė: "Pėr Allahun, Ne e krijuam njeriun prej njė ajke (lėngu), e njė balte. Pastaj atė (ajkė - baltė) e bėmė (e shndėrruam) pikė uji (farė) nė njė vend tė sigurt. Mė pas, atė pikė uji e bėmė copė gjaku, e atė gjak tė ngurtė e bėmė copė mishi, e atė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, edhe eshtrave ua veshėm mishin, pastaj atė e bėmė krijesė tjetėr (me shpirt). I lartė ėshtė Allahu, mė i miri Krijues!” (Mu'minun, 12-14)

1, lėngu i njė balte
2, pikė uji farė
3, copė gjaku
4, copė mishi
5, nė eshtra
6, eshtrave ua veshėm mishin
7, krijesė tjetėr me shpirt.

Bile ushqimi i njeriut ėshtė prej shtatėshit

Thotė Allahu i Lartėsuar: "Ne lėshuam shi tė mjaftueshėm. Pastaj e ēamė tokėn sipas nevojės sė bimės. Dhe bėmė qė nė tė tė mbijnė drithėra. Edhe rrush e perime. Edhe ullinj e hurma. Edhe kopshte tė dendura. Dhe pemė e kullosa.” (Abese, 24-30)

Pra meditoni Kuranin: "A nuk e pėrfillin ata (me vėmendje) Kuranin? Sikur tė ishte prej dikujt tjetėr, pėrveē prej Allahut, do tė gjenin nė te shumė kundėrthėnie." (En Nisa, 82)

Numri 7 nė disa hadithe

Thotė Pejgamberi salallahu alejhi ue selem: "Largohuni nga shtatė gjynahet e mėdha…"

Gjithashtu thotė: "Shtatė grupe njerėzish do tė jenė nėn hijen e Allahut…"

"Jam urdhėruar tė bėj sexhde me shtatė gjymtyrė…"

Si dhe: "Kush e merr njė pėllėmbė tokė pa tė drejtė do tė ngarkohet nė atė dynja me shtatė palė tokė…"

"Kush i ha shtatė hurme (axhuah), nuk e godet atė ditė e keqja e as sihri…"

Numri 7 nė haxh

7 tavafe
7 sillje (saffa merva)
7 gjuajtje (guralecė)


Numri 7 nė edukimin e fėmijėve

Thirrja e ezanit nė veshin e djathė tė tė posalindurit (ezani ka shtatė fjali).

Disa prej suneteve (praktikės profetike) nė ditėn e shtatė: prerja e kurbanit, rruajtja e flokėve, bėrja synet.
Dhe pas shtatė vjetėve urdhėrohet pėr tė falur namaz.


Numri shtatė nė abdest

Ne kur marrim abdest, pastrojmė shtatė gjymtyrė trupore: duart, gojėn, hundėn, fytyrėn, flokėt, veshėt dhe kėmbėt.


Kėto ishin vetėm disa fakte tė numrit 7, duke pasur parasysh se ka edhe shumė pėr t’u thėnė pėr kėtė numėr.


 

Eroll Rexhepi
19.4.2009

                                                      www.klubikulturor.com