Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Kush i blen lotėt e syve tė tu?

Ferkad es Sibhi thotė: "Na ėshtė pėrcjellė se tė gjitha veprat peshohen, pėrveē lotit qė del nga syri i robit nga frika e Allahut tė Lartėsuar. Ai lot nuk mund tė peshohet e as tė vlerėsohet. Me atė pikė loti mund tė fiken detet e zjarrit."

A e shikon madhėshtinė e kėsaj pike loti qė e derdh duke e pėrmendur Allahun ose duke iu pėrgjėruar Atij nė mesnatė dhe nė qetėsinė e saj?
A shikon nė detet e zjarrit qė fiken me njė pikė lot qė derdhin sytė e tu nga frika ndaj Allahut?

A nuk thotė i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė: "Dy lloje tė syrit nuk i kap zjarri, syri qė ka qarė nga frika e Allahut dhe syri qė ka..."

Shko nė treg dhe ekspozoja njerėzve lotėt e syve tė tu. A thua i blen dikush?

Kėto pikė loti i shuajnė detet e zjarrit nė Ditėn e Kiametit. Ato tek njerėzit nuk kanė asnjė vlerė, mirėpo tek Allahu kanė vlerė tė madhe!

Mufadal b. Muhelhel thotė: "Mė ėshtė pėrcjellė se robi kur qan nga frika ndaj Allahut, gjymtyrėt e trupit tė tij mbushen me dritė dhe ato gėzohen me qarjen e tij. Ato fillojnė tė pyesin njėra-tjetrėn: Ē'ėshtė kjo dritė? Ato pėrgjigjen: "Kjo ėshtė hisja juaj nga drita e tė qarit."

A e kemi ndier kėtė ndjenjė qė do t'i pėrshkonte gjymtyrėt tona, duke e derdhur njė pikė lot dashurie dhe mallėngjimi pėr Krijuesin e Gjithėsisė?
Ata' es Selemij qante shumė nga frika ndaj Allahut tė Lartėsuar. Njėherė ėshtė pyetur: "Pėrse po qan shumė?" Ėshtė pėrgjigjur duke thėnė: "Si tė mos qaj kur prangat e vdekjes janė nė qafėn time, varri ėshtė vendbanimi im, Dita e Kiametit vendqėndrimi im, e mua do tė mė thuhet o nė xhenet, o nė zjarr".

 

Pėrktheu Almedin Ejupi
13.9.2009

                                                      www.klubikulturor.com