Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pėrgjigje ndaj pyetjeve tė shpeshta tė jomuslimanėve mbi Islamin

Vazhdim nga numri i kaluar


- India ka mė shumė meshkuj sesa femra pėr shkak tė vrasjeve praktike dhe me dashje tė foshnjave femra

India ėshtė njė nga ato shtete e rralla, sė bashku me disa shtete fqinje, nė tė cilat numri i femrave ėshtė mė i vogėl sesa numri i meshkujve. Arsyeja ėshtė numri i lartė i vrasjeve me dashje tė foshnjave femra nė Indi.
E vėrteta ėshtė se nė kėtė shtet (Indi) mė shumė se njė milion fetuse abortohen ēdo vit dhe kjo ndodh vetėm atėherė kur vėrtetohet se fetusi i pėrket gjinisė femėrore. Po qė se kjo praktikė djallėzore ndalohet, pa dyshim se edhe India do tė ketė mė shumė femra sesa meshkuj.

- Numri i femrave nė botė ėshtė mė i madh se ai i meshkujve

Nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, gratė pėr nga numri i popullsisė ua kalojnė burrave me 7.8 milionė. Vetėm Nju Jorku ka njė milion femra mė shumė krahasuar me numrin e meshkujve dhe ē’ėshtė e vėrteta njė e treta e numrit tė meshkujve tė Nju Jorkut (New York) e pėrbėjnė homoseksualėt, d.m.th. njerėzit pervers, apo thėnė mė shkurt pederastėt. SHBA-ja nė tėrėsi ka mė shumė se njėzet e pesė milionė homoseksual. Kjo nėnkupton faktin se kėto krijesa nuk shprehin dėshirė tė martohen me femra. Numri i vajzave nė Britaninė e Madhe ia kalon numrit tė meshkujve me katėr milionė. Gjermania arrin nė pesė milionė femra mė shumė sesa meshkuj. Rusia ka nėntė milionė vajza mė shumė sesa meshkuj. Vetėm Krijuesi ėshtė nė dijeni rreth numrit mė tė madh tė femrave nė tėrė botėn


- Kufizimi i lirisė, se ēdo mashkull duhet tė ketė vetėm njė grua, nuk ėshtė gjė praktike

Edhe po qė se ēdo njeri martohet me njė grua, pėrsėri do tė gjejmė mė shumė se tridhjetė milionė femra nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės tė cilat nuk do jenė nė gjendje tė martohen, duke pasur parasysh se Amerika ka njė numėr tė madh homoseksualėsh.
Do vėrejmė se nė Angli do ketė mė shumė se pesė milionė vajza, nė Gjermani pesė milionė tė tjera dhe nė Rusi nėntė milionė femra tė cilat nuk do jenė nė gjendje tė martohen (po qė se burrat e kufizojnė veten vetėm me njė grua). Tė supozojmė se motra ime ėshtė njė nga ato gratė e pamartuara, e cila jeton nė SHBA, apo le tė themi qė motra jote ka shansin tė jetė njėra ndėr gratė e pamartuara nė Amerikė. Dy opsionet e mbetura pėr tė janė: ose tė martohet me njė burrė i cili ka edhe njė grua tjetėr, ose tė bėhet ‘pronė publike’. Zgjedhje tjetėr nuk ka. Tė gjitha ato tė cilat janė tė pėrmbajtur dhe modestė, do zgjedhin opsionin e parė, respektivisht tė martohen me burra tė martuar. Shumica e grave nuk do tė dėshironin qė njė grua tjetėr tė ketė hise te bashkėshorti i saj. Mirėpo nė fenė islame, po qė se rrethanat e shohin tė domosdoshme dhe tė pashmangshme qė gruaja muslimane pėr shkak tė besimit mund tė humbė njė gjė tė thjeshtė personale, nė mėnyrė qė tė parandalojė njė humbje mė tė madhe, duke lejuar motrat e tjera muslimane tė shndėrrohen nė pronė shoqėrore.

- Tė martohesh me njė burrė tė martuar ėshtė mė e dobishme sesa tė bėhesh ‘pronė shoqėrore’

Nė shoqėrinė perėndimore ėshtė diēka e zakonshme qė mashkulli/burri tė ketė tė dashur apo tė ketė lidhje tė shumta jashtėmartesore, ēėshtje kjo qė e ēon gruan drejt njė jete tė pambrojtur dhe tė turpshme. Sido qė tė jetė, ėshtė po e njėjta shoqėri e cila nuk mund tė pranojė qė njė burrė tė martohet me mė shumė se njė grua, ku gratė, nė njė ambient tė tillė, do tė ishin nė gjendje tė ruanin nderin dhe pozitėn e tyre tė lartė dhe dinjitoze nė shoqėri dhe tė bėnin njė jetė tė mbrojtur. Si rrjedhojė, pėr shkak tė numrit tė vogėl tė meshkujve, paraprakisht nga gruaja kėrkohet qė tė martohet me njė burrė tė martuar ose tė pėrfshihet nė prostitucion. Islami preferon qė gruas t’i dhurojė statusin e respektuar duke i lejuar asaj opsionin e parė dhe duke ndaluar tė dytin. Ekzistojnė edhe shumė shkaqe dhe arsye tė tjera se pėrse Islami e ka legjitimuar poligaminė e kufizuar, mirėpo legjitimiteti kryesisht synon ruajtjen dhe mbrojtjen e modestisė sė gruas.
 

Mr. Fehim Dragusha
ANSWERS TO NON – MUSLIMS’ COMMON QUESTION ABOUT ISLAM
(Spreading the Truth of Islam) Islamic Research Foundation

15.2.2009

                                                      www.klubikulturor.com