Hytbe

Shkencore
Urtėsi

Ėndėrrat

Ligjėrata

Ilahi

Faqja juaj

Faqja kryesore

Kuran

Hadith
Akide

Fikh

Tefsir

Tema

Pyetje

 

www.albislam.com
 
www.fjalaebukur.com
 
www.ankebut.com
 
www.krenaria.com
 
www.dritaebesimit.com
 
www.audionur.com
 

 
 
 
 
 
 
 
 

Pyetje nė fillim tė vitit

Kaloi njė vit, filloi viti tjetėr dhe me kėtė rast kemi njė pyetje me rėndėsi: Sa herė ke kaluar dhe sa herė ke ngelur gjatė vitit tek Allahu i Lartėsuar?

Nė hyrje tė kėtij muaji ndalemi duke medituar, vallė sa herė kam kėrkuar faljen e Allahut tė Lartėsuar duke thėnė: “Allahu im! Na fal me falje tė pranuar. Na fal me faljen qė Ti je i kėnaqur. Allahu im! Pranoje pendimin tonė, pastroji mėkatet tona, fshiji gabimet tona!”

Po tė ndalemi dhe tė mendojmė pėr fillimin e vitit tė shkuar, na duket si dje. Subhanallah, sa shpejt ecin ditėt, por nuk duhet tė habitemi, sepse i Dėrguari i Allahut tė Lartėsuar na tregoi se prej shenjave tė kiametit ėshtė edhe afrimi dhe kalimi i shpejtė i kohės, qė do tė thotė se muaji duket si javė, java si ditė. Vėlla, a tė kujtohet muaji i parė i vitit?! Pėr ty ka dėshmi dhe prova gjatė tėrė vitit.

Prova dhe dėshmia e parė ėshtė pėrsėritja e natės. Allahu i Lartėsuar zbret nė qiellin e kėsaj bote nė njė tė tretėn e fundit tė natės ēdo natė dhe thotė: “Kush kėrkon falje qė ta fal; kush pendohet, t’ia pranoj pendimin dhe kush kėrkon diēka dhe t’ia jap?” Mendo pėr kėtė rast, kjo ndodh ēdo natė, ndėrsa ti je nė gjumė dhe nuk e di.

Pastaj Allahu tė ka dhėnė njė mundėsi tjetėr. Ai shtrin dorėn gjatė ditės, qė tė pendohen gjynahqarėt e natės, po kėshtu vazhdon edhe gjatė natės duke shtrirė dorėn pėr t’i falur gjynahqarėt e ditės, kurse ti vrapon pas kafshatės sė gojės dhe e harron Allahun e Lartėsuar!

Tė kujtojmė edhe dėshmitė e tjera. Allahu i Lartėsuar tė ofroi mundėsinė sezonale duke tė dhėnė rastin e faljes sė mėkateve tė kaluara. Muhamedi alejhi selam t’u drejtua duke thėnė: “Kush agjėron njė ditė pėr Allahun, Allahu e largon njė hendek (shtatėdhjetė vite udhėtim).”
Pėrsėri, o ti njeri, harrestar! Po edhe nėse agjėron, agjėrimin e pėrzien me shpifje, pėrgojim, gėnjeshtėr, mashtrim. I mjeri ti qė e djeg agjėrimin tėnd dhe nuk arrin shpėrblimin!
Allahu i Lartėsuar ta ka mundėsuar qė nėpėrmjet namazeve t’i fshish gjynahet ēdo ditė. E, xhumaja ėshtė njė mundėsi e veēantė. Muhamedi alejhi selam thotė: “Prej xhumasė deri nė xhumanė tjetėr dhe umreja deri nė umren tjetėr fshin gjynahet nė mes tyre, nėse largohesh prej mėkateve tė mėdha.”
Allahu ekber! Sa falje e madhe!!
Mė pas vijnė muajt e bereqetit, si Rexhepi, Shabani, Ramazani. Allahu tė jep njė mundėsi qė nuk ta japin as nė shkolla dhe as nė universitete. Kjo ndodh sepse Ai ėshtė shumė bujar dhe falės. Gjatė Ramazanit ēdo ditė ke njė mundėsi pėr lutje tė pranuar. Pėr ēdo natė Ramazani ke mundėsinė e lirimit nga zjarri i xhehenemit. Prej agjėrimit falje pėr mėkatet e kaluara. Gjatė namazit tė natės falje prej gjynaheve, po ashtu edhe Nata e Kadrit, njė natė qė mund ta realizosh faljen.
Atėherė, a je liruar nga zjarri i xhehenemit?

Kėshtu mundėsitė pėr falje po kalojnė dhe Allahu i Lartėsuar ta ofroi haxhin si mundėsi, por ndoshta ti nuk ke mundėsi pėr tė shkuar, nuk e ke siguruar vizėn dhe ke pasur pengesa. Mos harro se Muhamedi alejhi selam na informoi se vepra nė dhjetė ditėt e para tė muajit Dhulhixhe ėshtė mė e vlefshme se xhihadi, i cili ėshtė edhe mė i vlefshėm se haxhi.

Dėshiroj tė tė pyes nė kėtė rast: Gjatė kėtyre mundėsive tė dhuruara, a ke kaluar dhe a ke shfrytėzuar edhe vetėm njė rast nė jetėn tėnde?
Mos u hamend, por pėrgjigju: A je liruar nga zjarri i xhehenemit nė Ramazan?
Ke pasur tridhjetė mundėsi, ēdo natė tė Ramazanit!
Po vėlla, ke pasur rastin dhe mundėsinė e faljes sė gjynaheve, nėse nuk e ke humbur. Po tė donim t’i numėronim mundėsitė e suksesit, shohim se ato janė tė shumta dhe mė tepėr se njė mijė raste pėr tė kaluar dhe pasur suksese... Mė tepėr se njė mijė mundėsi pėr suksese, pse nuk e ke marrė provimin?
O rob i Allahut, dėshmo pėr veten tėnde, nėse edhe gjatė kėtyre rasteve ishe mbetės, tani ē’do tė bėjė Zoti yt me ty?
Nė shkollė, nėse ke ngelur gjatė dy viteve, tė pėrjashtojnė, nėse ke mbetur nė katėr lėndė, pėrsėrit vitin. Kėto janė rregullat nė shkollė. Po kėshtu Allahu i Lartėsuar i edukon robėrit e vet, kėshtu patjetėr do tė ketė kalues dhe mbetės, superiorė dhe humbės.

Ti i cilės kategori je?
Unė prapė mendoj mirė pėr ty dhe them se ti e ke dhėnė provimin gjatė kėtij viti dhe ke liruar qafėn nga zjarri i xhehenemit. Ke kaluar dhe Allahu tė ka falur mėkatet. Por mos harro se jeta jote nuk ka pėrfunduar, pėrsėri ke sfida dhe shejtani luan me ty dhe tė afrohet nga pėrpara dhe nga mbrapa, nga e djathta, e majta dhe nga poshtė. Gjithsesi lutu: -Allahu im mė ruaj nga para dhe mbrapa, nga e djathta, e majta dhe nga lartė, kėrkoj mbrojtjen Tėnde qė mos tė sulmohem nga ana e poshtme!

 


Muhamed Husejn Jakub
Pėrktheu dhe pėrshtati: Ulvi Fejzullahu
4.1.2009

                                                      www.klubikulturor.com